/Izvor: Data Media Market, Aleksandra Ajdanić i MONDO/
Na Svetski dan pčela, 20.maj, teško je ne setiti se omiljene dečje pesmice: "Zakleo se bumbar u cvet i u med, da će na livadi da napravi red. Neće tu da vršlja od sad bilo ko..."
Ali kako stoje stvari, čovek još nije krenuo za bumbarovom zakletvom, i dalje vršlja - populacija pčela se ozbiljno smanjuje u svetu, narušavajući biodiverzitet, ekosistem, bezbednost hrane. Ugrožavajući samog čoveka.
Apeli da se napravi red na svetskoj livadi sve su češći i glasniji, ali su još daleko od dovoljno organizovane akcije, bilo na globalnom bilo na lokalnom nivou, da se pčele istinski zaštite. U mnogim zemljama i regionima donete su konkretne mere, zabranjena je upotreba štetnih pesticida, ali...
TV PRILOG: SVETSKI DAN PČELA
POMOR PČELA SVE ČEŠĆI
Samo u poslednjoj deceniji, populacija pčela u svetu se smanjila za više od 30 odsto. Najviše je tome doprinela prekomerna upotreba pesticida, neonikotinoida pre svih, zbog kojih sve češće slušamo vesti o masovnom trovanju pčela (i drugih oprašivača). Istovremeno, obim biljne proizvodnje, za koju je oprašivanje neophodno, u poslednjih 50 godina narastao je za 300 odsto.
Izumiranje pčela - gubitak od 148 miliona evra godišnje
FOTOGRAFIJE - PČELAR IZ KIKINDE
I ovog proleća pčelare u Srbiji sačekao je pomor pčela zbog trovanja pesticidima, iako je zakonom zabranjeno korišćenje preparata koji su otrovni za pčele u vreme cvetanja voćaka. Zakon jasno definiše kada se i čime usevi prskaju radi zaštite. Teško je prihvatiti neznanje kao obrazloženje. Nemar i nedostatak svesti su najveći problem.
Dve trećine naše ishrane zavisi od pčela. Malo li je?
PČELE - JEDINI INSEKT KOJI PRAVI HRANU ZA LJUDE
Uz sav ekonomski, socijalni i kulturološki značaj koji pčele imaju za čoveka, ne treba smetnuti sa uma da su one i jedini insekt koji proizvodi hranu koju čovek koristi - med. Čovek ga koristi oduvek - u drevnoj Kini, među starim Egipćanima, Jevrejima, Arapima, korišćen je kao lek i za spravljanje pića.
Iako rad pčela shvatamo olako, kao nešto dato, samo po sebi, malo znamo o tome. Prosečni vek jedne pčele je pet godina, i ona u tom periodu napravi svega 1/12 kašičice meda. U jednom letu obiđe 50 do 100 cvetova, a za kilogram meda potrebno je "obići" više od 10 miliona cvetova. Koliko je onda pčela potrebno za tu jednu teglu meda od kilograma?
NAJVEĆI IZVOZNICI MEDA U SVETU
Opadanjem populacije pčela u svetu, opada i proizvodnja meda. Globalni izvoz prirodnog meda pao je za samo četiri godine (2014 - 2018) sa 2.4 milijarde dolara na 2.2 milijarde. Sve zemlje, izvoznice meda, u proseku su zabeležile pad od 5.7% u ovom periodu, dok je od 2017.godine na 2018, pad dostigao 7 procenata.
Svetski dan pčela odnedavno se obeležava, na predlog Pčelarskog saveza Slovenije koji je usvojila Generalna skupština Ujedinjenih nacija.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!