Mlađan Radivojević (38) iz Donjeg Adrovca, kod Aleksinca, prva je osoba za koju je dokazano da je ukraden kao beba. Imena njegovih roditelja u svim postporođajnim dokumentima, uključujući i matične knjige - izmišljena su. Ni majka, ni otac ne postoje a Mlađan je imao samo tri meseca kada je dat na usvajanje, pišu "Večernje novosti".

Evropa pritiska: Šta je sa zakonom o "nestalim bebama"?

Mlađan je od najranijeg detinjstva znao da je usvojen, ali nije imao želju da traga za roditeljima. U Centru za socijalni rad su mu rekli da je majka bila mlada i da je pobegla iz bolnice odmah posle porođaja.

"Kada sam i sam dobio troje dece, poželeo sam da saznam ko me je rodio, da se ne desi da moja deca, ne znajući, jednog dana uđu u brak s bratom ili sestrom. Službenica Centra mi je samo usmeno potvrdila da me je majka ostavila u bolnici", priča Mlađan.

Kada je rešio da osvetli svoj nastanak Mlađan i supruga Milica obratili su se Radiši Pavloviću iz Vladine Komisije za nestale bebe i predsedniku Udruženja "Za istinu i pravdu o bebama", i Milanki Momčilović iz istog udruženja.

Tek posle njihove urgencije, Mlađan dobija izvod iz matične knjige i klupko počinje da se odmotava.

Iz aviona se videlo da je dokumentacija falsifikovana. Navodno je rođen 3. marta 1981. u kruševačkom porodilištu, a u bolničkom protokolu pisalo je ime izmišljene majke Snežane Stojanović iz sela Prćilovica, devojačko prezime Milojević, i oca Siniše Stojanovića iz Donjeg Adrovca.

Film o nestalim bebama: "Razumeli su moju bol"

Prva prijava Mlađanovog rođenja bila je pod prezimenom Stojanović. Međutim, bolnica šalje matičnoj službi istog dana novu prijavu, gde se briše bračno stanje i postojanje oca, i dečak sada ima samo majku i ime Nenad Milojević. Ni na jednom dokumentu ne postoji potpis majke.

"Zanimljivo je da je, sada već pokojni, matičar Luka Stojanović, upisao dete u matične knjige rođenih 10. marta, a izvod iz bolnice stigao je tek dan kasnije", kaže Pavlović.

Kada je krenuo u potragu za majkom, ispostavilo se da žena koja se vodi kao njegov biološki roditelj, nije upisana ni u matičnoj službi u Aleksincu, niti u Žitkovcu (nadležnom za Prćilovicu i Donji Adrovac). Ne postoji ni otac, koji se pojavljuje u prvom izvodu, kao ni podaci da je ikada sklopljen brak između roditelja. Direktorka Centra za socijalni rad u Aleksincu priznala je da njegovog, ali i još 28 dosijea o usvajanju u periodu 1976-1985. godine - nema!

Nestale bebe: Komisija kreće danas

Kada su iz Udruženja izašli prvi put u medije s Mlađinom pričom, ne otkrivajući mu identitet, javile su se dve porodice kojima su deca umrla tog proleća u kruševačkom porodilištu, ali oni sumnjaju da su oteta. Prvo dete navodno je preminulo 10. juna 1981. Drugo je "preminulo" 4. marta, iako su Mlađanu tvrdili u kruševačkoj bolnici da nijedna beba nije umrla u vreme kada je on rođen. Drugo dete je, kao i njega, u matične knjige upisao Luka Stojanović, i to isto 10. marta, iako je prijava iz bolnice stigla tek dan posle. DNK analiza će uskoro pokazati da li je neka od ove dve porodice Mlađina.

Radiša Pavlović iz Vladine Komisije za nestale bebe i predsednik Udruženja "Za istinu i pravdu o bebama", kaže da postoji bar još 28 spronih slučajeva. Naglašava da su u jednom selu kod Niša pronašli skladište sa originalnom dokumentacijom o novorođenčadi, za koju se u bolnicama pravdaju da je "nestala, stradala u polavama, požarima...". Tabloid "Informer" piše da samo u Centru za socijalni rad u Aleksincu nedostaje još 28 dosijea za period između 1976. i 1985. godine.