Neustavna odredba o uslovima za porodičnu penziju posle 65-te
Mondo/ Stefan Stojanović, ilustracija Ilustracija

Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju predvideo je da pravo na porodičnu penziju preminulog, koji je u vreme zaključenja braka navršio 65 godina, može naslediti njegov bračni drug pod uslovom da imaju zajednicko dete ili da je brak trajao najmanje dve godine.

Ustavni sud je utvrdio da nije u saglasnosti sa Ustavom deo spornog člana 28 Zakona, koji se odnosi na propisivanje godina starosti u kojima je preminuli zaključio brak, odnosno u delu odredbe koji glasi: "Ako je umrli osiguranik ili umrli korisnik starosne, prevremene starosne penzije ili invalidske penzije u trenutku zaključenja braka navršio godine života iz clana 19. tačka 1) ovog zakona".

Ustavni sud je utvrdio da se osnovano ističe da je ovim povređeno načelo zabrane diskriminacije iz člana 21. Ustava po osnovu starosti.

Odbijena tužba penzionera za vraćanje penzije

Uvođenjem novih uslova za ostvarenje prava na porodičnu penziju, i to samo u odnosu na situaciju sklapanja braka posle navršene 65. godine života osiguranika, sa obrazloženjem sprečavanja zloupotrebe prava na brak i prava na porodičnu penziju, zakonodavac je, prema stavu Ustavnog suda, napustio teren legitimnog cilja ovog zakona ", smatra ustavni sud.

Najviši sud je ukazao da su pitanja trajanja braka, kao dokaz stvarnog ostvarenja zajednice života supružnika, a posledično i prava koja proističu iz braka, materija Porodičnog zakona, a ne Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.

"Porodičnim zakonom predviđeni su postupci u bračnom sporu, te u slučaju utvrđenja nepostojanja ili ništavosti braka, nestao bi i pravni osnov za ostvarenje prava na porodičnu penziju", naglasio je Ustavni sud.

Ovaj sud je odlučio da Narodnoj skupštini, kako zakonodavcu, uputi pismo u kojem će se ukazati na potrebu da se preostali deo odredbe člana 28a Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, koji ustavnopravno nije sporan, pravno-jezički uobliči i integriše u ostale uslove za ostvarivanje prava udove, odnosno udovca na porodičnu penziju.

Odredbe Zakona koje regulišu navedena pitanja moraju da budu precizne, jasne i odredive, kako bi se otklonila svaka eventualna nedoumica prilikom njihove primene, ukazao je Ustavni sud u odluci koja je objavljena u "Službenom glasniku", čime je neustavna odredba Zakona prestala da važi.