• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ministar: Investitor MHE u Rakiti da POŠTUJE zakon!

 Predrag Vujić
Autor Predrag Vujić

Ministar životne sredine Goran Trivan za MONDO kaže da bi vrlo skoro trebalo očekivati predlog izmena zakona o ZABRANI gradnje MHE u zaštićenim zonama. "Ja sam SAVEZNIK građana u ovoj borbi", poručuje.

 Izgradnja MHE u Srbiji Goran Trivan o gradnji MHE Goran Trivan izjava za MONDO Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Mesecima unazad traje borba meštana sela Rakita u opštini Babušnica protiv investitora Gorana Belića koji gradi mini-hidreoelektranu u lokalnoj reci. Ti protesti i borba meštana prerasla je i u sporadične incidente, fizičke sukobe sa obezbeđenjem, bilo je tu svačega, čak i eksplozije (na sreću, niko nije povređen).

Jedna strana optužuje drugu i obrnuto.  

Ali, Ministarstvo za zaštitu životne sredine, inspekcija i zvanična presuda naložilo je investitor da prekine radove. Investitor se, međutim, oglušio o sve to i nastavio je da polaže cevi za mini-hidroelektranu "Zvonce". Zbog toga je za petak najavljena protestna konferencija za novinare u Beogradu, u kojoj će učestvovati ekološki aktivisti i meštani sela Rakita, među kojima je najpoznatiji Desimir Desko Stojanov.

Deskov plač zbog Rakitske reke (VIDEO)

Ta mini-hidroelektrana je samo jedna od mnogobrojnih koje se prave ili su napravljene u Srbiji. Stručna javnost dala je svoj stav, izrazito negativan, isto to mišljenje deli i većina građana, kao i Ministarstvo za zaštitu životne sredine. Zelena stranka, koja ima jednog poslanika u Skupštini Srbije, podnela je i krivičnu prijavu protiv investitora.

U Beogradu je u januaru ove godine održan veliki protestni skup pod nazivom "STOP za MHE", na kojem je dekan Šumarskog fakulteta u Beogradu Ratko Ristić objasnio sve razloge zašto su MHE štetne po prirodu. O tome pročitajte OVDE

Sa druge strane, oni koji prave ta postrojenja tvrde da i oni vole Srbiju i da su MHE najefikasniji vid obnovljive energije.  Evo šta oni kažu:

Graditelji MHE: Nismo zločinci, i mi volimo Srbiju

MONDO je danas pitao ministra Gorana Trivana šta je sa najavljenim izmenama zakona, kojim bi trebalo da bude ZABRANJENA dalja gradnja MHE u zaštićenim sredinama i da li će posetiti selo Rakita, gde su meštani najuporniji i koje je postalo simbol otpora prema MHE.

Trivan kaže da je predlog izmena zakona koje će ograničiti izgradnju MHE pri kraju i da se čekao pravi momenat.

Rekao nam je i da neće otići u selo Rakita i objasnio zbog čega. I jasno i nedvosmileno poručio investitoru da poštuje propise, donete mere, i zakon.

"Završavamo (predlog izmena zakona). Trebalo je da se to uradi kako treba, to je negde tu. Trebalo je sačekati momenat i sad ulazimo u taj trenutak da je realno da se predlože izmene. Ne mogu kažem i da se ograničim kad će biti predložene, ali u dogledno vreme svakako, nema više razloga da se čeka. Imamo nameru da bude uskoro, treba da prođe javnu raspravu, manje-više sva ministarstva", rekao je Trivan za MONDO.

Trivan je podvukao da je ideja da gradnja MHE bude POTPUNO ZABRANJENA u zaštišenim područjima, posebno naglašavajući reč ZAŠTIĆENO dobro. Ponovio je i da njegovo Ministarstvo nije nadležno za davanje dozvola, što je takođe jedan od problema.

"Nema razloga da postoje MHE u ZAŠTIĆENIM dobrima. Ima toliko prostora da se to radi van zaštićenih dobara. Govorimo pre svega o derivaconim hidrocentralama jer one prave epsku štetu. Postoje i one druge, pribranske, koje prave akumulaciju, to je potpuno druga priča. Zanimljivo je da to niko ne pita, čak ni oni koji imaju nameru da se bave tim poslovima".

Na pitanje da li ima podršku za svoje ideje i predloge, odnosno predlog ministarstva, odgovorio je:

"Videćemo. Teško je reći, jer je društvo ima ambivalentan odnos prema tom ptanju. Zato je trebalo sačekati da to mnjenje poraste u našu korist. Da smo predložili izmene zakona pre dve godine, siguran sam da ne bi bilo šanse da prođe. Ovako, možda, ima šanse da prođe, zato što građani, mediji i struka, su rekli, svoje uključujući SANU".

Ideja je takođe da oni koji su dobili dozvole za gradnju MHE u zaštićenim područjima to urade negde druge.

"Argumenti su vrlo jednostavni i ne vidim da bi neko, zapravo, trebalo da bude protiv. Izgrađene MHE neće biti srušene, jer pravna država ne podrazumeva da nešto što je legalno napravljeno bude srušeno, one samo moraju da se dovedu u red sa stanovišta eksploatacije. To je jedan jedini uslov za njih. One koji su dobili dozvole mi bismo ih zamolili da promene lokacije i da to uradimo negde van zaštićenih dobara, i mislim da je to moguće. Čak mislim da postoji i želja Nacionalnog udruženja malih hidroelektrana. Svako ko hoće da gradi u budućnosti može to da radi na teritorijama koja nisu zaštićena. Ko onda gubi time što ćemo zabraniti u zaštićenim dobrima? Niko!", naglasio je ministar.

Izvor: MONDO/Tamara Sekulović



"JA SAM SAVEZNIK GRAĐANA"

"Zanimljivo je da sam ja sa jedne strane najpodržavaniji i sa druge strane nanajapadaniji ministar, iako sam ja najveći saveznik građana koji hoće da se bore protiv toga".

Da li ćete otići u selo Rakita?

"Ne znam, ja sam se trudio da se fizički ne uključujem, da nemam taj lični odnos prema tom pitanju, mimo svog stava koji sam već emitovao. Ja već dve godine da budem prisutan kojekuda da bih izbegao taj konačni korak subjektivnosti. Želim da zadržim objektivnost", rekao je Trivan.

On je istakao da je investitoru ZABRANJENO da izvodi dalje radove i da je Opština Babušnica ta koja mu daje odobrenja, mimo mišljenja Ministarstva i inspekcije.

"Naša inspekcija je izašla, zabranila radove i sada organi koji su nadležni, a Ministarstvo ekologije nije nadležno da i faktički sprovede tu zabranu, treba to da sprovedu. Mi smo zabranili da se radi ono što se radi i mi ćemo istrajati u tome. Evo ponovo pišem Opštini, jer je opština izdala odobrenje, prema tome, neka se izbore sa ljudima koji tamo krše zakon i neka zaštiti te građane, koji se opravdano žale na određene stvari koje se tamo rade".

On kaže da postoje stvari u kojima ne moraju svi da se slože, ali da će insistirati da se zakoni poštuju i da se svi ponašaju civilizovano.

"Nisam za to da se tamo fizički obračunavaju, i to je još jedan od razloga zbog kojih ne želim da se pojavljujem na takvim mestima, jer moja pojava bilo gde može visoko da podigne temparaturu. Zato želim da sve građane sačuvam od mogućih posledica takvog ponašanja. Verujem da će pravna država na kraju da pobedi", uveren je ministar životne sredine.

On ističe da "nije moguće da imate derivacionu hidrocentralu tako što nabijete cevi u potoke i da probijete nasip".

"To je strahovito opasno sa stanovišta bezbednosti i zato je naša inspekcija tamo reagovala. Pozivam i druge inspekcije da reaguju na to da reaguju i da daju za pravo građanima tamo", poručio je Goran Trivan u izjavi za MONDO.

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ejpril O Nil

Lepo sam ja davno još rekao. Posle ovih nam neće ostati ništa! Gotovi smo skroz.

DD

Vratite nam reke i jezera dok narodu ne prekipii!!

Kosač

Izvrsite kontrolu u opstini Babusnica. Svasta tu ima da se nadje, necete zavrsiti za mesec dana.

special image