"Nova Galaksija" je u junskom broju elektronskog izdanja najavila pad za, otprilike, tridesetak mesta.
Časopis podseća da je prof. Dr Zoran Nikolić sa Fizičkog fakulteta godinu dana ranije predskazao pad najstarije i najveće visokoškolske ustanove u Srbiji, koja je među 500 odabranih celog sveta uvršćena prvi put 2012. godine.
Sve do prošle godine se polako, ali sigurno uspinjala na lestvici. Škola je tada završila 18 mesta niže.
MINISTARSTVO: KAKVA JE KONKURENCIJA, DOBRO STOJIMO
Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja saopštilo je danas povodom pada Univerziteta u Beogradu na Šangajskoj listi da je konkurencija medju univerzitetima širom sveta sve oštrija, a ulaganja u nauku i visoko obrazovanje, posebno u Aziji, su sve veća, tako da to što se srpski univerziteti nalaze na listi najuspešnijih može smatrati odredjenim uspehom.
Ministarstvo je navelo da je jedan od razloga pada to što naši univerziteti nemaju više nijednog naučnika koji se nalazi na listi najcitiranijih naučnika na svetu, a da taj kriterijum utiče sa 20 odsto na ukupan skor svakog univerziteta.
Dodaje se i da se ukupno 30 odsto poena dobija na osnovu toga da li univerzitet ima naučnike, bilo medju zaposlenima ili bivšim studentima koji su dobili Nobelovu nagradu ili Fildsovu medalju, a da dodatnih 20 odsto poena nosi broj radova objavljenih u časopisima Nature i Science i da su i po tom kriterijumu naši univerziteti loše pozicionirani.
"S druge strane, kada se pogleda broj radova naših istraživača u časopisima sa SCI i SSCI liste, naši univerziteti su kotirani odlično. Po ovom kriterijum, Univerzitet u Beogradu se nalazi čak ispred nekih univerziteta koji su medju 100 najboljih na svetu", navodi se u saopštenju.
Rektorka Beogradskog univerziteta Ivanka Popović izjavila je za FoNet da je "i samo prisustvo BU na toj listi uspeh, s obzirom na nedovoljna ulaganja za nauku i visoko obrazovanje u Srbiji".
Ona je ukazala da pad BU na listi "nije neočekivan" i da se to znalo i očekivalo jer su pokazatelji to nagoveštavali već prethodnih nekoliko meseci.
"Nadam se da ćemo uspeti da popravimo ambijent u Srbiji i da će on biti kompetitivniji i stimulativniji za nauku i obrazovanje", rekla je Popović.
Harvard je 17. put uzastopce osvanuo ispred svih, baš kao 2003. kada je Šangajska lista obznanjena.
Na drugom mestu je ove godine Univerzitet Stenford, a na trećem Kembridž, prenosi RTS.
Šangajska lista, kao jedan od tri najprestižnija sistema rangiranja univerziteta u svetu, upoređuje 1.200 visokoškolskih institucija u svetu. U tome se i nalazi želja da se univerziteti nađu na ovoj listi, ukoliko uzmemo u obzir činjenicu da na svetu postoji više od 20.000 visokoškolskih ustanova.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti