Iako klimatske promene ne diskriminišu i utiču na sve, žene i muškarci, zbog različitih društvenih uloga, mogu različito da iskuse posledice klimatskih promena, pri čemu su žene često nesrazmerno negativno pogođene ovim promenama.

Žene, u poređenju sa muškarcima, često imaju ograničen pristup resursima, manji pristup pravdi, ograničenu mobilnost i ograničen glas u kreiranju odluka i uticaju na politiku.

Istovremeno, rodne uloge i odgovornosti koje se generalno pripisuju ženama su prilika za angažovanje, pošto žene, zbog znanja i iskustava koje imaju, donose različita i bitna rešenja za izazove klimatskih promena.

Pojedina istraživanja pokazuju da kada su klimatske promene i zaštita životne sredine u pitanju, žene su nositeljke svesti i pozitivnih promena.

O tome zašto je važno uvesti rodnu komponentu u dispciplinu koja izučava klimatske promene, kao i tome zašto su nam potrebne žene na položajima moći ili kao vlasnice i zemljoposednice, pričali smo sa Milenom Zindović, koja je ove godine u Njujorku predstavila projekat o ženama i klimatskim promenama u Srbiji.

Zašto su potrebne borkinje, vojnikinje i psihološkinje