"Nedelja ponosa" trajaće od 9 do 15. septembra i obuhvatiće 60 različitih događaja.
Organizatori kao centralnu manifestaciju i ove godine najavljuju šetnju 15. septembra koja će imati malo promenjenu rutu.
Šetnja će početi u 17:00 časova na Trgu Slavija, kolona će se potom kretati kroz Ulicu kralja Milana,Trg Nikole Pašića, prolazi se gradska i republička Skupština, potom do Ulice kneza Miloša do zgrade Vlade i završava se u parku Manjež koncertom koji je najavljen za 19:30 časova.
Jedan od organizatora Marko Mihailović sa ponosom je istakao da se Beograd našao među pet kandidata za najveću internacionalnu paradu ponosa LGBT osoba, koja se svake godine organuzuje u drugom evropskom gradu.
Prema njegovim rečima razlog za kadidaturu leži u činjenici da su "pripadnici gej populacije trpeli veliku diskriminaciju i nasilje, ali smo vremenom došli do toga da se podigne nivo tolerancije u društvu do te mere da danas imamo miran prajd koji je jedan od najvećih u regionu".
Organizatori se iskreno nadaju da će Beograd izglasati da bude domaćin Euro Prajda koje broji svake godine i do 200.000 posetilaca i traje više od deset dana.
Ivan Đurić iz "Inicijative mladih za ljudska prava" ukazao je da je ovogodišnji slogan Beogradskog Prajda “ Ne odričem se”, jer želimo da fokus stavimo na ljude koji su bliski pripadnicima LGBT populacije - na njihove porodice, prijatelje, kolege.
U političkom kontekstu, dodao je, slogan znači da se ne odričemo evropskih vrednosti kao što su sloboda, pravo, pravda i jednakost, a odričemo se homofobije, “četri zida” i straha.
Dragoslava Barzut iz organizacije “ Da se zna” ističe da su zahtevi Prajde i ove godine isti, apelujući da je glavni akcenat svih aktivnosti usmeren na konačno donošenje Zakona o registrovanju istopolnih zajednica kao i Zakona o rodnom identitetu.
Ona je apelovala na Ministarstva za rad, zapošljavanjе, boračka i socijalna pitanja da formira radnu grupu kako bi se konačno sprovela strategija, čijim akcionim planom su obuhvaćena pomenuta dva zakona.
Barzut je ukazala da su i dalje u društvu najugroženije gej žene kao i Transrodne osobe i zato smatra da bi se njihov položaj kao i prava bitno poboljšala donošenjem ova dva zakona.
"Ne želimo da odgovornost bude samo na nama, neka je pruzmu i drugi samo tako ćemo se kao društvo naći u boljem položaju prema osetljivim grupama", zaključila je Barzut.
Sa Bolombojem je druga priča! Vojnik Zvezde se vratio, a jedan važan detalj može da "pogura" tim do plej-ofa
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu