Stručnjaci ukazuju da se razmišlja o zakonskim rešenjima i institutima koji se primenjuju u nekim zemljama, što bi bila vrsta prevencije u ovakvim slučajevima.

Specijalni savetnik ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Dragan Vulević kaže da je zabeleženo više slučajeva napuštanja dece, ali ovakvih gde su deca ostavljena u lošim uslovima i rizičnim okolnostima u kojima može da im bude narušen život nema mnogo i da je ovo peti slučaj od početka godine.

Godišnje se broj takvih slučajeva kreće između tri i pet, a samo u jednom slučaju do sada je pronađen roditelj, koji je napustio svoje dete.

"U ostalim slučajevima i pored angažovanja nadležnih službi nismo uspeli da otkrijemo ko su roditelji ostavljenih beba", kaže Vulević za Tanjug.

Govoreći o daljoj proceduri kada se pronađe dete, on ističe da je najvažnije zdravstveno zbrinjavanje deteta.

Kada se stabilizuje zdravstveno stanje, brigu i staranje preuzima sistem socijalne zaštite, odnosno Centar za socijalni rad koji određuje lično ime deteta, postavlja staratelja i obezbeđuje uslove za nesmetan rast i razvoj deteta.

"Da li će biti smešteno u instituciju socijalne zaštite ili u hraniteljsku porodicu zavisi od procene Centra za socijalni rad, kao i zdravstvene procene ako je to potrebno", objasnio je sagovornik Tanjuga.

Ukoliko je potrebno intenzivnije praćenje zdravstvenog stanja onda će biti smešteno u Centar za zaštitu odojčadi, dece i omladine u Beogradu, a ako je dete dobrog zdravstvenog stanja onda ide u hraniteljsku porodicu.

Potom se obavljaju i druge vrste procena o trajnijem zbrinjavanju, jer su to privremeni oblici, a krajnji oblik socijalne zaštite je usvajanje, ako organ starateljstva proceni da je to u interesu deteta i da su ispunjeni svi zakonsku uslovi, ističe Vulević.

Kaže da se u poslednjih godinu i po dana razmišlja o tome kako da se zakonodavnom inicijativom preveniraju ovakvi slučajevi napuštanja tek rođenje dece.

Neke zemlje, poput Nemačke i Francuske, imaju pravni institut takozvanog "anonimnog porođaja", koji podrazumeva da svaka porodilja koja ne želi da zadrži dete može anonimno da se porodi i niko ne mora znati njene podatke kao majci, a odmah po porođaju sistem socijalne zaštite preuzima dalje staranje.

"Podaci o roditelju i majci bi se čuvali na bezbednom mestu i nikome ne bi bili dostpuni osim detetu i to tek kad napuni 18 godina", rekao je Vulević.

Još jedna od opcija je takozvani model "tople sobe", koja bi praktično bila prostor za prihvat bebe pri zdravstvenim ustanovama, a u koje bi moglo slobodno da se uđe i ostavi beba.

Ne bi bilo kamera niti identifikacije lica koje ostavlja dete, a kada se vrata zatvore oglasio bi se alarm kako bi dežurna osoba došla i preuzela posao zbrinjavanja bebe.

Vulević kaže da bi u oba slučaja mogao da se ostavi određeni period kao rok za to da se roditelj koji napušta dete predomisli i ipak, preuzme staranje o svom detetu.

ŠOK u Žarkovu: BEBA ostavljena U KESI, u kontejneru!

"Razmišljamo još o tome, a u cilju da preveniramo ovakve slučajeve. Iskustva stranih zemalja gde to postoji pokazali su da je smanjen broj čedmorstava, nasilnog prekida trudnoće i ostavljanja dece", rekao je Vulević.

Tek rođena beba, muško novorođenče, koje je jutros ostavljeno u blizini žarkovačkog groblja, dobrog je zdravstvenog stanja i zbrinuta je u Univerzitteskoj dečjoj klinici Tiršova.



Direktor te zdravstvene ustanove Siniša Dučić kaže da je ovo prva beba koja je ove godine u Tiršovu, nažalost, došla na ovakav način i da se očekuje da će socijalne službe u narednih nekoliko dana preduzeti dalje mere.

Bebu je danas posetio ministar za rad Zoran Đorđević, koji je rekao da je, prema informacijama Centra za socijalni rad, beba sa posteljicom ostavljena u plastičnoj kesi u kontejneru u Žarkovu.

Poručio je da će nadležni preduzeti sve mere da decu koju zadesi ovakva sudbina, kako bi se zaštitila na najbolji mogući način i pružila im se socijalna i zdravstvena zaštita.