Kampanju realizuju Ministarstvo zaštite životne sredine, Program Ujedinjenih nacija za razvoj - UNDP i Lovački savez Srbije, a u saradnji sa Specijalnim rezervatom prirode "Stari Begej - Carska bara".

ZAPALIŠ POLJE, UBIJEŠ PUTNIKA

Praksa paljenja strnjike ima pogubno dejstvo i na okolni drumski saobraćaj. Ne u malom borju slučajeva dim koji je došao sa zapaljenih polja izazvao je saobraćajne nesreće na putevima, neke i sa smrtnim ishodima.

"Ne palite strnjiku, ne igrajte se vatrom", apelovao je ministar ukazujući da decenijska praksa u Srbiji da se biljni ostaci na usevima uništavaju požarom često ima pogubne posledice po biodiverzitet, imovinu i živote ljudi.

Kampanja treba da u javnosti podigne svest o tome da je spaljivanje strnjike višestruko štetno i da zajedno sa drugim nadležnim organima i institucijama doprinese iskorenjivanju ove prakse.

Srbija je jedan od četrdeset centara biodiverziteta u svetu i izvanredni bogatstvo i lepota koji je odlikuju moraju se sačuvati, poručio je ministar.

Pomenuo je prošlogodišnji požar u Specijalnom rezervatu prirode "Stari Begej - Carska bara" kada je preko 800 hektara površine nacionalno i međunarodno značajnog zaštićenog područja gorelo u vaatrenoj stihiji koja je izazvana paljenjem strnjike.

"Takva katastrofa ne sme više da se ponovi", poručio je.

Predsednik Lovačkog saveza Srbije Bratislav Ćirković rekao je da će ovo najbrojnije udruženje u Srbiji dati puni doprinos kako bi se prestalo sa praksom paljenja strnjike koja često dovodi do uništavanja staništa lovne diljači i samu divljač.

Direktor Ribarskog gazdinstva "Ečka", koje upravlja rezervatom "Stari Begej - Carska bara", Dejan Zejak predočio je novinarima opasnosti i posledice prošlogodišnjeg požara u Rezervatu i istakao da će ova kampanja imati veliku ulogu u jačanju svesti javnosti o prevenciji kao faktoru zaštite i brige o zaštićenim područjima kao najdragocenijim delovima Srbije.