Do sada je u Srbiji priprema pokojnika za sahranu uključivala kupanje i oblačenje ali se sada, sve više, traži i šminkanje.

"Mnogi žele da se poslednji put pozdrave uz otvoren kovčeg, zbog čega kod nas traže da im taj čin ostane u što lepšem sećanju i da ne dožive traumu. Upravo zbog toga sam mora da pronađem šminkera koji će ispuniti sve zahteve koje klijenti traže", rekao je za "Alo" direktor jednog beogradskog pogrebnog preduzeća M.L.

"Nije mi bilo lako da ubedim šminkerku da pokuša da ulepša mrtvaca, ali budući da plata na mesečnom nivou može da dostigne i 3.000 evra, ona se zadržala na ovom poslu i za sada se ne žali", kaže M.L.

Najlakše je raditi sa pokojnicima koji su umrli "prirodnom smrću", dok najviše posla ima sa žrtvama saobraćajne nesreže ili ubistva.

Najteže je sređivati one koji su umrli mladi i potrebno je mnogo vremena da se šminker navikne i savlada emocije u tim slučajevima, objašnjava M.L.

Porodice najčešće traže da telo pokojnika izgleda koliko je moguće prirodno i kao da spava.

Da šminkanje pokojnika nije jednostavno pokazuje i činjenica da u Nemačkoj postoje studije za pogrebnog šminkera sa predmetima poput anatomije, hemije, patologije, etike, prava, teorije boja...

Studenti vežbaju na gipsanim odlicvima a nakon teorijske i praktične nastave polažu završni ispit i dobijaju licencu.

Koliko je posao šminkanja pokojnika razgranat na Zapadu govori i činjenica da mnogi svetski poznati proizvođači šminke imaju setove za pogremno šminkanje.