"Francuska, Nemačka, Italija, Španija i Velika Britanija su duboko zabrinute za objavu moguće aneksije područja na Zapadnoj obali, posebno doline Jordan i severne obale Mrtvog mora", navodi se u saopštenju, preneli su izraelski mediji.

Ako bude primenjena, ta najava odnsono predizborno obećanje Netanijahua, predstavljaće ozbiljno kršenje međunarodnog prava, dodaje se u saopštenju u kojem se upozorava da takvi potezi "ugrožavaju održavost rešenja (po modelu) dve države zasnovane na granicama 1967. i otežavaju postizanje pravednog i trajnog mira.

U saopštenju se takođe ističe "pravo Izraela na bezbednost" i oštro osuđuju nedavni napadi na Izrael iz Gaze.

Osuda Netanjahuovog plana od strane evropskih zemalja je samo još jedan u nizu međunarodnih izraza protivljenja.

Netanjahu je najavio aneksiju u utorak u nastojanju da ponovo bude premijer posle parlamentarnih izbora 17. septembra. To je izazvalo oštre osude Palestinaca, arapskih zemalja, UN i EU.

On je takođe ponovio nameru da anektira i jevrejska naselja u drugim delovima Zapadne obale ali u koordinaciji sa predsednikom SAD Donaldom Trampom.

SAD, na Netanjahuovu najavu, nisu reagovale, a Rusija je u sredu upozorila na mogući porast napetosti.

Saudijski kralj Salman je ponovio osudu u razgovoru sa palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom u četvrtak.

Zvanična saudijska novinska agencija je javila da je kralj ponovio "kategoričko odbijanje objave namere izraelskog premijera da anektira zemlje sa Zapadne obale". ;

Na saudijski zahtev u nedelju će se održati vanredan sastanak ministara spoljnih poslova Organizacije islamske saradnje koja broji 57 zemalja kako bi se diskutovalo o, kako je navedeno, izraelskoj eskalaciji.

Zapadnu obalu država Jordan je osvojila nakon prvog Arapsko-Izraeskog rata 1948, kojim je okočana britanska oonijalna uprava Palestinom. Jordan je teritoriju aneksirao tokom narednih dvadesetak godina. Međiutim, 1967. godine u čuvenom Šestodnevnom ratu, Izrael okupira tu teritoriju.

Dolina Jordna predstavlja trećinu eritorije Zapadne obale.

Prema međunarodnim odlukama i sprazumu iz Osla između Izraela i PLO, ta teritorija ses vodi kao palestinska a pod izraelskom okupacijom i nije dozvoljeno naseljavanje Jevreja, što Tel Aviv krši decenijama, pa sad tamo živi oko 600.000 Jevreja i tri miliona Palestinaca.