"Povodom učestalih objava medija u vezi sa vršnjačkim nasiljem, obaveštavamo javnost da su nakon nasilja u Srednjoj školi Barajevo sredstva informisanja objavila informacije o nekoliko situacija vršnjaškog nasilja koje se nije dogodilo u školskom ambijentu i za vreme školskih aktivnosti".

Ministarstvo kaže da su mediji, suprotno utvrđenim činjenicama, u školski kontekst stavili situacije vršnjačkog nasilja koje su se dogodile posle nastave i izvan prostorija škola. To se dogodilo u slučaju OŠ "Branko Radičević" (Velika Moštanica), OŠ "Jefimija" i "Prva Obrenovačka osnovna škola" u Obrenovcu, kao i vršnjačko nasilje koje se dogodilo u večernjim časovima u Zemunu, saopšteno je iz ministarstva.

U pomenute slučaje škole su se uključile pružajuči potrebnu podršku, iako ne snose odgovornost za ponašanje učenika koje se događa u periodu kada su isključivo odgovorni roditelji i kada prevashodno postupaju druge nadležne službe i institucije ( policija, centar za socijalni rad).

Preventivni programi i intervencije mogu imati efekta samo uz ukučivanje roditelja i službi koje pružaju podršku porodici.

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja podržava kolege koje posvećeno preduzimaju potrebne aktivnosti u zaštiti dece i učenika od nasilja, čak i kada se nasilja ne događa u vreme realizacije nastave i školskih aktivnosti.

Potencirajući odgovornost obrazovnog sistema u svim situacijama koje uključuju decu školskog uzrasta mediji kao kreatori javnog mnjenja imaju punu odgovornost prilikom senzacionalističkog i netačnog objavljivanja vesti i informacija. Bilo bi izuzetno korisno da se u javnom prostoru više pažnje posveti pozitivnim primerima međuvršnjačkih odnosa, aktivnostima dece i mladih kao i njihovim uspesima, budući da prevencija nasilja počiva i na jačanju i promociji prosocijalnih modela ponašanja.