Godišnje u svetu oko 1,3 miliona ljudi pogine u saobraćajnim nezgodama, a sve veći broj strada upravo zbog toga što vozači nisu gledali ispred sebe nego u ekran mobilnog telefona.
Ovaj podatak sam po sebi je dovoljan da svi shvatimo zašto je važno da se ne igramo ni svojim ni tuđim životima.
Prvi put u našoj zemlji, na inicijativu Srpskog komiteta za bezbednost saobraćaja, obeležava se "Dan bez mobilnog telefona". Na ovaj način Komitet apeluje na vozače da se na današnji dan potpuno uzdrže od upotrebe mobilnog telefona tokom vožnje, kako bi se smanjio broj saobraćajnih nezgoda uzrokovanih nepažnjom vozača i nepropisnom upotrebom telefona tokom učestvovanja u saobraćaju.
Apelu se priključila i kompanija Telekom Srbija, koja je sa Komitetom i Upravom saobraćajne policije MUP-a pre nekoliko godina realizovala zapaženu kampanju "Kada voziš, parkiraj telefon!".
"Mnogo je razloga zbog kojih vozači tokom vožnje skreću pažnju sa saobraćajne situacije. To mogu biti reklamni natpisi pored puta, može biti saobraćajna nezgoda koja se dogodila u suprotnoj traci autoputa, ali svakako je najčešće skretanje pažnje na ekran mobilnog telefona", kaže prof. dr Milan Vujanić, predsednik Srpskog komiteta za bezbednost saobraćaja.
"I najmanje skretanje pažnje u saobraćaju je opasno, jer pri brzini od 50 km/č za samo dve sekunde pređete čak 28 metara, a najmanje dve sekunde vam je potrebno da vidite na ekranu telefona ko vas zove ili ko vam je poslao poruku. Dakle, 28 metara ćete voziti praktično na slepo i to samo da biste bacili pogled na telefon, a u tih 28 metara može da zakoči auto ispred, da izađe pešak na kolovoz, da motociklista proba da se uključi u saobraćaj…", upozorava Vujanić.
Istraživanja koja su rađena u svetu na temu upotrebe mobilnih telefona tokom vožnje su razna, idu od toga da upotreba mobilnog telefona 4 puta povećava rizik od nastanka saobraćajne nezgode, do toga da je to čak 23 puta!
Ono što je sigurno jeste da vozač koji drži telefon u ruci i razgovara ili gleda u ekran ima mnogo veće šanse da učestvuje u saobraćajnoj nezgodi i da strada u njoj.
Vozač koji nepropisno upotrebljava mobilni telefon sporije reaguje, teže drži pravac, ima problem sa opažanjem, i po nekim istraživanjima predstavlja veću opasnost od pijanog vozača. Česta situacija jeste da vozač koji drži telefon u ruci ne primeti da skreće sa pravca, i tada se sudara sa vozilom koje mu dolazi u susret.
PODSETITE SE TV SPOTA TELEKOMA SRBIJA i UPRAVE SAOBRAĆAJNE POLICIJE
Prema rečima direktora Srpskog komiteta za bezbednost saobraćaja Damira Okanovića, razgovor telefonom, igranje igrica na telefonu ili držanje slušalica telefona na oba uha opasno je i za pešake.
"Ako bismo analizirali saobraćajne nezgode u kojima su učestvovali vozači ili pešaci koji su nepropisno upotrebljavali mobilni telefon, najverovatnije bismo došli do saznanja da su razgovori koji su vođeni, poruke koje su pisane ili čitane, sadržaj koji je pregledan, odnosno da motiv upotrebe telefona nije imao povod od velikog značaja i da je mogao da bude odložen na nekoliko minuta", kaže Okanović.
Komitet za bezbednost saobraćaja i Telekom Srbija pozivaju sve učesnike u saobraćaju da se tokom današnjeg dana uzdrže od upotrebe mobilnog telefona tokom vožnje, da "parkiraju" telefon što dalje od sebe, kao i da zbog svoje i bezbednosti drugih učesnika u saobraćaju to čine i svakog drugog dana u godini kada sednu za volan.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!