Direktor koji je organizovao sramnu podršku sebi ispred suda u Ivanjici sada moli radnike da ne dolaze. Radnici su, međutim, neumoljivi, a imaju zahteve i za sud, piše "Blic".

Sutra, u petak, od ranog jutra u ivanjičkom sudu kreću suđenja u vezi s eksplozijom 2017. u kojoj su tragično nastradala dvojica radnika.

Jedan od njih je mladić Milomir Milivojević, čija porodica ne odustaje dok se odgovorni ne privedu pravdi. Na optuženičkoj klupi su Radoš Milovanović, direktor "Milan Blagojević Namenske" preko tri decenije, i dvojica šefova, a dva suđenja su protiv porodice nesrećno nastradalog mladića.

Sestru Mirjanu direktor je tužio jer ga je u pismima koje je upućivala državnom vrhu opisala kao - bahatog.

Direktor je tužio i oca Milovana, i to jer je gostujući u televizijskoj emisiji Milovanovića optužio za nemar i smrt sina.

U javnost je juče isplivao dopis koji je, kako se navodi na njegovom kraju "u ime 135 radnika pogona Raketna goriva", a u kome je i došlo do nesreće, potpisao izvesni Dragan Šuljagić.

Dopis koji je, po svemu sudeći, trebalo da ostane tajna upućen je predsednici suda u Ivanjici. U njemu se on naredbodavno obraća predsednici suda i od nje zahteva da "ovog puta organizuje suđenje u prostoriji koja može da primi veći broj ljudi.

"Vaše neuvažavanje naših molbi vezanih za prošlo ročište izazvalo je revolt kod zaposlenih i dovelo do veoma neprijatne situacije u kojoj se sada nalazimo" - navodi se u dopisu.

Kako se dodaje, predsednica suda po mišljenju jednog ili više potpisnika dopisa ovog puta ima razlog više da spremi veću prostoriju.

"Porodica Milivojević uputila je preko društvenih mreža otvoren poziv svima. To podrazumeva jednu nekontrolisanu, opoziciono nastrojenu grupu koja je zahvaljujući medijima neprijateljski raspoložena prema radnicima fabrike", sigurni su anonimni potpisnici, njih 135, koji najavljuju dalju podršku direktoru bez koga, kako kažu, ne mogu.

Kada je javno isplivao ovaj zahtev sudu, oglasio se juče, dan posle, direktor i penzioner Radoš Milovanović. On "moli radnike da ne idu u Ivanjicu" i brine da ne dožive uvrede.

"Ne želim da zbog svog prisustva ispred suda ponovo doživite uvrede i pogrdne reči koje su žestoko upućivane na račun svakog radnika", navodi direktor.

On dodaje: "Moja snaga je vaše uverenje u pravdu i istinu".

"I to što je svima jasno jeste da je ovo politički proces izazvan sa ciljem da se skloni Radoš Milovanović", napisao je i potpisao Radoš Milovanović, i dodao: "Ja ću dokazati šta je istina i kako se bori za čast i dostojanstvo".

Inače, pre oko mesec dana radnici su ‘spontano’ organizovani, a na putu do Ivanjice točili su gorivo u privatne automobile na pumpi gde fabrika ima otvoren račun. Podrška direktoru i lokalnom moćniku se pretvorila u osudu i napad na porodicu nesrećno nastradalog mladića, koja je okrivljena da hoće da "zatvori fabriku jer bez Radoša ne može da radi" inače državno preduzeće.

Direktor i penzioner već 15 godina, Radoš Milovanović dok ceo slučaj nije dospeo na sud nudio je porodici Milivojević posao. "Blic" je objavio deo razgovora koji je priložen Tužilaštvu, a u kome direktor daje posao “da umanji bol” za smrt sina.

U Milovanovićevoj praksi zabeleženo je i da je, pored fabrike, imao pekaru u trošnoj i nehigijenskoj kućici, a koja je pravila peciva isključivo za jednog kupca - fabriku. Jednu imovinu je prijavio sudu, druga znatno veća stoji u tabeli Agencije za borbu protiv korupcije. Otkaze u fabrici dobilo je najmanje pet radnika jer su se javno na zboru usprotivili direktoru kada je kao razlog nesreće naveo da je mladić Milomir poginuo jer je "šutnuo bure".

U ivanjičkom Osnovnom sudu vodi se krivični postupak protiv direktora "MB Namenska" iz Lučana Radoša Milovanovića i dvojice fabričkih rukovodilaca Vladimira Lončarevića, vodećeg inženjera u Pogonu za proizvodnju raketnih goriva, i Tome Stojića, odgovornog lica za bezbednost rada, koji više nije zaposlen u lučanskoj fabrici. Protiv njih je nadležno tužilaštvo podnelo optužni predlog pod sumnjom da su izvršili teško krivično delo protiv opšte sigurnosti - 14. juna 2017. godine, nakon eksplozije baruta poginuli su radnici Milomir Milivojević i Milojko Ignjatović.