Nakon otvaranja graničnog prelaza sa Rumunijom, Nakovo je na geografski idealnom mestu. Deset kilometara od Kikinde, na minut od granice i 50 kilometara od Temišvara.

Ko hoće, može da radi u Evropskoj uniji a da živi u Srbiji. Ipak, ni to nije dovoljno da zadrži mlade.

"Trenutno nijedne firme nema. Zadruga propala i onda svaki ide da traži sebi neki posao. Novi Sad, Beograd ili bilo gde. Ovde malo poljoprivrede, ko je imao te zemlje radi", kaže za RTS Ljubiša Čubrilo iz Nakova.

Mnogo očekuju Nakovčani od najavljenog celodnevnog rada graničnog prelaza. Kažu da bi to oživelo najpre neke od uslužnih delatnosti, a onda i pokrenulo tržište nekretnina.

"Kuća ima za četiri, pet hiljada sa baštom, velikom baštom da se živi normalno", kaže Nedeljko Plemić iz Nakova.

Upravo su prazne kuće bile povod da u Mesnoj zajednici pokrenu priču o populacionoj obnovi sela. Prvo su izradili socijalnu kartu. Dobijeni podaci su, kažu, zabrinjavajući.

"Od tih 600 domaćinstava 200 je praznih kuća, što znači da je svaka treća kuća prazna. Imamo 170 samačkih domaćinstava. Podaci su pokazali da imamo i 500 penzionera", kaže Milan Majstorović iz Mesne zajednice Nakovo.

Nakovčani pozivaju porodice koje žele da žive na selu da ovde dođu. Posebno se obraćaju onima sa konkursa Zavoda za ravnopravnost polova Vojvodine koji nudi milion dinara za kupovinu kuće na selu.

Ovogodišnji konkurs je zatvoren. Od 168 prijavljenih, niko se nije odlučio da bude stanovnik Nakova.