• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Naši spasioci o jezi u Albaniji: Treslo se i dok smo tragali za preživelima

Izvor mondo.rs Izvor Večernje novosti

Osećali smo da tlo podrhtava i dok smo tragali za preživelima u zemljotresu. Sve vreme smo bili u opasnosti, u jednom trenutku, osetili smo udar od pet stepeni po Rihterovoj skali, gledali smo zgrade oko sebe, priča spasilac iz Srbije.

"Trudili smo se da o tome ne mislimo, već da u ruševinama nađemo preživele", kaže Davor Vidović, vođa Tima za spasavanje Sektora za vanredne situacije pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije.

On je sa još 12 svojih kolega, od prošlog utorka do subote boravio u Albaniji, gde je spasavao ljude i tragao za žrtvama među ruševinama u Tumanama i Draču, koje je za sobom ostavio najsmrtonosniji zemljotres ove godine u svetu.

Možda će vas zanimati

"Kolege iz Niša i Kragujevca, ukupno nas 13, krenulo je prošlog utorka pre podne", priča Vidović za Novosti i dodaje:

"Naš konvoj činili su jedno terensko vozilo, vatrogasni kamion i putnički kombi. U Tuman smo stigli u toku noći, i već oko 6 i 30 počeli smo da radimo."

U ovakvim situacijama prvo se izviđa lokacija i procenjuje stabilnost objekta. Pripadnici srpskog spasilačkog tima prvo su razgovarali sa očevicima, kako bi utvrdili da ne postoji dodatna opasnost - od struje, curenja gasa...

"Počeli smo sa ručnim uklanjanjem ruševina, u kojem je učestvovalo 30 vojnika. Koristili smo i bager za uklanjanje ostataka građevine. Toliko je sve bilo zatrpano, da smo u prvi mah mislili da nećemo nikog naći. Vodili smo se intuicijom, i kada smo pomerili ogroman deo betona, pronašli smo dva tela, koja je smrt zadesila u krevetu. Iako smo profesionalci pa smo navikli na svakakve prizore i mirise, nikada nam nije svejedno2, kaže Vidović.

Sledeća lokacija je bio hotel na obali u Draču, koji se potpuno urušio.

U okviru Štaba međunarodnih snaga, tu su bili angažovani i timovi iz Francuske, Italije, Turske, Severne Makedonije, Hrvatske i Crne Gore.

U jakom zemljotresu koji je pogodio Albaniju 26.novembra, život je izgubilo oko 50 ljudi, a mnogi su ostali bez domova.

Pročitajte i ovo

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Stefan

Zanima me koliko njih bi doslo u Srbiju da pomazu, a da, kada su bile poplave, pomagali su nam. ;) Jadan li smo narod, jadan.

special image