• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbi NAJVIŠE plaćaju zdravstvo na Zapadnom Balkanu, evo šta treba promeniti

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

Građani Srbije iz svog džepa plaćaju 40 odsto ukupnih troškova za zdravstvo, što je najveći procenat na Zapadnom Balkanu uz sredstva koja se izdvajaju iz budžeta, izjavio je šef Kancelarije Svetske banke u Srbiji Stiven Ndegva i dodao da treba uključiti privatni sektor.

Na predstavljanju prve Sive knjige zdravstva NALED-a u Beogradu, u kojoj su preporuke o 50 aktivnosti koje treba sprovesti, Ndegva je naglasio da je ključ daljih reformi uključivanje privatnih pružalaca usluga u zdravstveni sistem.

Srbija je do sada, ocenio je, ostvarila dobre rezultate u reformi zdravstvenog sistema, a pored integracije javnog i privatnog zdravstvenog sistema kao daljim ključnim korakom, treba smanjiti troškove i unaprediti kvalitet usluga u zdravstvu.

Možda će vas zanimati

Ndegva je istakao da Srbija ne sme da propusti priliku za dalju reformu čiji je cilj modernizacija sistema zdravstva u korist građana.

Naveo je da Srbija sada ima priliku da stvori novi sistem zdravstvene zaštite za svoje građane, da nastavi da nadorgrađuje već postignute rezultate i uključi privatne pružaoce usluga u zdravstveni sistem.

Naveo je da u oblasti reforme zdravstvenog sistema Svetska banka u Srbiji sprovodi do sada četvrti projekat vredan 54 miliona evra koji će biti završen 2021. i naglasio dobru saradnju čijem unapređenju je doprineo ministar zdravlja Zlatibor Lončar.

Srbija, kaže, ima najviše troškove za zdravstvo koje iz svog džepa plaćaju građani i oni, dodaje, iznose oko 40 odsto ukupnog troška.

“To je najveći procenat na Zapadnom Balkanu i najveći procenat imajući u vidu koliko se već javnog novca troši na zdravstveni sistem”, rekao je Ndegva.

To je, navodi, nešto što mora da se promeni u narednom peridu kako bi se smanjili troškovi, ali i unapredile usluge u zdravstvu.

On je naveo da u Srbiji trenutno nema dovoljno informacija, analiza i dovoljno saradnje između javnog i privatnog sektora da bi se zdravstveni sistem unapredio, pa je pohvalio NALED na incijativi jer se, kaže, sada otvorila mogućnost da se nešto promeni.

"Srbija sada može da nastavi dalje da nadograđuje rezultate koji su već ostvareni prethodnih godinama. Ovo je prilika koju ne treba propustiti. U Sivoj knjizi se nalazi čitav niz preporuka koje opisuju platformu promena u sitemu zdravstva”, kaže Ndegva.

Pored preporuka iz Sive knjige zdravstva, Ndegva kaže da država takođe ima svoje incijative koje će zajedno pokrenuti čitav ciklus aktivnosti u institucionalnoj promeni sistema zdravstva.

“Ovo je isto tako prilika da Srbija postane jedna od država u koju građani iz drugih država dolaze da im se pruži zdravstevna usluga”, rekao je Ndegva.

Među do sada ostvarenim rezultatima u reformi zdravstva u Srbiji, Ndegva je naveo nagrađivanje bolnica za kvalitetne usluge i povećanje budžeta za podsticanje pružanja boljih usluga.

Pročitajte i ovo

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

🚦

Da li je moguce????.....?????

Tursija

Treba ga jos vise vise povecati

special image