Interes je, kaže, da situacija u Siriji potpuno ne izmakne kontroli.

"Ono što je sigurno jeste da je turski predsednik Erdogan ispoljio prilično velik ucenjivački potencijal i kapacitet u odnosu na Evropsku uniju i NATO. Treba videti kako će ići u tom obaranju ruke sa Rusijom", kaže Tanasković.

On smatra da će se dve strane sigurno nešto privremeno dogovoriti i pronaći zajednički jezik jer je interes da sukob potpuno ne izmakne kontroli.

"Sva je prilika da je Rusija veoma odlučna kada je reč o Siriji jer je svoj status velike sile na međunarodnom planu veoma uspešno potvrdila upotrebom oružanih snaga daleko od svojih granica, upravo u Siriji", rekao je Tanasković za RTS.

On je rekao i da je Turska krenula u diversifikaciju spoljne politike.

"Pošto sebe želi da smatra centralnom državom u tom delu Bliskog istoka, Turska i Erdogan igraju na razne suprotnosti koje postoje, između SAD, Rusije, Irana, kao i drugih država u regionu i šire, tako da je to žongliranje koje im do sada prilično polazi za rukom, bez obzira na neke pogrešne procene. Može li se preigrati u tome ili ne, to je veliko pitanje", naveo je Tanasković.

Kazao je i da se kriza još dugo neće rešiti jer je situacija veoma komplikovana zbog velikog broja regionalnih i globalnih igrača.

Tanasković je rekao i da Turska ima ogroman problem sa migrantima.

"Postojala je ideja da se ti migranti zadrže unutar Idliba, ali je to toliko problematična teritorija sa toliko raznih vojnih snaga", objasnio je.

On smatra da će morati da se nađe kompromis po pitanju migranata, ali upozorava da će u međuvremenu situacija postati "paklena".

"Zamislite kako je na granici Grčke i Bugarske. Jedino grubom silom se mogu zaustaviti migranti, ako uopšte mogu, a to je nešto što ide protiv svih načela humanog postupanja i ljudskih prava. Može da dođe do pogibje većeg broja ljudi. Neki su spremni i da pucaju, Mađarska je spremna da upotrebi sva sredstva", napomenuo je Tanasković.

On se, dodao je, pribojava da bi se mogao naći nekakav modus kojim bi migranti prošli kroz Grčku i Bugarsku, pa došli u Srbiju, a bez mogućnosti da posle uđu u Mađarsku.

"Mnogi od tih ljudi su zaista nesrećni. Video sam ljude sa dečjim kolicima kako beže pred suzavcem. To je strašno videti jer možeš da zamisliš nekog svog u tim kolicima, ali sa druge strane, to se mora zaustaviti, jer bi u Evropi izazvalo haos koji niko ne bi mogao kontrolisati", zaključio je Tanasković.