Nastavnik, dirigent, pevač, humanista, otac, čovek...

Nije lako nabrojati sva zanimanja kojima se Miodrag Miša Blizanac bavi. On je nastavnik društvenih predmeta u ŠOSO "Milan Petrović", dirigent inkluzivnog mešovitog hora "Ison", osnivač udruženja "Vera, ljubav, nada", fondacije "Filipus", istoimenog edukativnog salaša u Šajkašu, vokalni solista i pobednik na brojnim festivalima, otac troje dece. Zanimanja su brojna, ali motiv je jedan: pomoći deci sa posebnim potrebama, učiniti da se osećaju vrednim, voljenim, neodbačenim.

"Ja decu nisam mnogo naučio, oni su mene naučili da živim i ja mislim da su oni imali teži posao nego ja. A sa druge strane mislim da je ključna stvar u celoj ovoj priči da moje mešanje u njihove sfere je bilo osluškivanje. Ja sam njih osluškivao sve vreme, pokušao da ispratim i da vidim šta su njihova interesovanja", skromno govori Miša.

I tako je sve počelo.

Pre 16 godina Miša je osnovao hor "Ison" koji iza sebe ima više od 2.500 koncerata i mnogo osvojenih nagrada. Tako je krenula jedna usko stručna priča.

"To sam napravio za decu koja nisu mogla da pevaju u horu, koja nisu imala sluha, koja nisu bila primljena ni na jednu sekciju, nego su želeli da pevaju. Danas je taj hor simbol dece bez sluha, dece sa invaliditetom, roditelja, majki, profesora, nastavnika, komšija, prijatelja, rodbine, svega onoga što sastavlja jedno društvo", kaže Miša i dodaje da je kroz "Ison" prošlo više od 1.000 ljudi.

"Terapijski znači mnogo, jer to su upravo deca sa marginalizovanih grupa, stara lica, krajnje zapostavljene kategorije u društvu koje se nama pridružuju", navodi.

Pored mešovitog inkluzivnog hora "Ison", Miša Blizanac je osnivač organizacije “Vera ljubav nada”, konjičkog kluba "Filipus", socijalnog preduzeća "Filipus", kao i još 10 drugih organizacija.

"Ukupno sam osnovao 14 organizacija. Ja sam zbog toga primljen u Rusku akademiju nauka. I ne mislim da je to jako važno, ne mislim da sam uradio nešto posebno Ja samo prepoznao potrebe ove dece. Jer ova deca su naša dok mi mislimo na njih. Ako mi na njih mislimo samo za Novu godinu, Uskrs, neko davanje ili kad ukucamo neki broj i kada se sažaljevamo da je neko izgubio organ ili nešto, onda to nije to, onda smo mi jako loši ljudi. Mi treba svaki dan da živimo sa njima", priča ovaj sjajni Novosađanin.

VIDEO - MONDO U KAFIĆU SA MLADIMA SA POSEBNIM POTREBAMA: NJIH PLATA NE ZANIMA