Pored toga što sada rade svoj posao od kuće, one su te koje se najčešće brinu o deci i starijim članovima domaćinstva, ali i o domaćinstvu uopšte. Takođe, one su te koje često rade na lošim ugovorima i ukoliko do toga dođe će prve ostajati bez posla.

Organizacija UN women upozorava da ne smemo zaboraviti da su žene danas u prvim redovima uzevši u obzir da u svetu preko 70 odsto žena radi u zdravstvenom i socijalnom sektoru.

Ovo je trenutak, prema mišljenju organizacije, da vlade prepoznaju veličinu doprinosa žena. To podrazumeva da se fokusiramo na sektore u kojima su žene mnogobrojne ali slabo plaćene kao što su na primer žene koje se bave čišćenjem, nego o starima i deci, na blagajnama, u ugostiteljstvu, kao i na crno.

COVID-19 nam pruža priliku da napravimo radikalne promene koje bi ispravile višegodišnje nejednakosti u različitim poljima života žena, piše u saopštenju UN.

Na primer, obezbediti sredstva za prihvatilišta za žene koje žele da izađu iz nasilnih veza, one kojima je potrebna ekonomska podrška kao i za pomaganje biznisa u kojima dominiraju žene ali su isto tako i najugroženije kada je reč o merama štednje s obzirom na tipove ugovora i pozicija na kojima rade.

UN apeluje na donatore da povećaju svoju podršku ženama. Potreban je globalni, koordinisani odgovor poput onog koji je usledio posle finansijske krize, samo sa rodnom dimenzijom i u potpunosti inkluzivan.

"Ovo je trenutak kada mislimo na naše nacionalne i lične vrednosti, trenutak priznavanja snage solidarnosti za javne službe i društvo u celini. Ovo je prilika da izgradimo bolje, snažnije, otpornije i ravnopravnije društvo", navodi se u saopštenju svetske organizacije.