• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dok je rad škola u prekidu kako da pomognem detetu da nastavi sa učenjem?

Izvor mondo.rs

MONDO vam pomaže da saznate sve što vas interesuje u vezi sa korona virusom i vanrednim stanjem u Srbiji.

Nastava na daljinu održava se već više od nedelju dana i nije lako ni profesorima ni nastavnicima, a ni roditeljima. Deci je možda još i najlakše jer časovi traju kraće, manji je ih je broj tokom dana( bar za osnovce), tu su i roditelji gotovo u svakom trenutku da im pomognu i objasne gradivo.

Psiholozi upravo to ističu kao ključno kako dete ne bi izgubilo korak u praćenju gradiva.

Budući da su deca u svojim kućama  a ne u učionicama može se dogoditi da učenik izgubi navike, da se smanji produktivnost... Zato je važno da roditelji bodre decu, da im naprave radni ambijent i sl.

Evo nekoliko saveta kako to postići: 

1. Postarajte se da dete ustaje u odgovarajuće vreme

Iako su u kući, učenici bi trebalo da poštuju sličan raspored kao u školi. To znači da ustaju u isto vreme kao za redovnu nastavu i da prate raspored časova za taj dan. To možete najlakše postići kroz igru.

Namestite alarm na satu koji imitira zvuk školskog zvona, napravite improvizovanu učionicu u dnevnoj ili njegovoj sobi", savetuje Milena psiholog Milena Tarbuk.

2. Neka dete uči vas ono šta je tog dana naučilo

Kako biste bili sigurni da vaše dete zaista prati nastavu, tražite od njega da vam ispriča šta je tog dana naučilo. Upoznajte se sa rasporedom njegovih predmeta i gradivom koje uči. Odvojte vreme svaki dan, to će biti njegovo vreme kada će ono učiti vas. Važno je da to ne bude u formi propitivanja kako dete ne bi bilo pod stresom. Ukoliko je mlađe, to možete pretvoriti u zabavu za celu porodicu, gde će dete glumiti učitelja/učiteljicu i objašnjavati vam gradivo, a vi učenike koji postavljaju pitanja.

"Kao što u redovnim okolnostima pitamo dete kako je provelo dan u školi, u ovim uslovima možemo ga pitati šta je danas naučilo", kaže Milena Tarbuk.

3. Objasnite detetu zašto je važno da radi domaće zadatke

Podstaknite svog osnovca na to da redovno izvršava svoje obaveze kao što su domaći zadaci tako što ćete mu objasniti zbog čega je važno da ih radi na vreme. Tako ćete mu pomoći da izbegne nagomilavanje obaveza i upadanje u zamku "lako ćemo."

4. Govorite pozitivno o školovanju na daljinu

Veoma je važno da učenik ozbiljno shvati svoje obaveze kod kuće i da ih redovno ispunjava kao što bi to radio u školi. Tu veliku ulogu igra i stav roditelja. Tako će dete biti motivisano i znati da je ono što radi korisno.

5. Nagradite dete i ostavite mu vremena za igru

Školovanje kod kuće ne znači da dete svoje školske obaveze treba da rastegne na ceo dan. Treba mu ostaviti i vremena za igru.

Savet psihologa, ali i većine roditelje jeste da školske obaveze treba završiti u vreme kada se dogovorite se detetom (kao što su bile navike i tokom klasičnog školovanja).

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image