U svetu je veoma mali broj dece zaražen korona virusom, ali ono što je bitno znati je da su deca velike kliconoše, odnosno prenosioci ovog virusa...Stoga, ni oni ne bi trebalo da se kreću tamo gde je više od petoro ljudi, kao što je preporučeno i njihovim roditeljima.

Zabranjena je i igra u parkovima, jer su ljudi iz struke odlučili da je tako ipak bezbednije. 

Možda druženje sa jednim od prijatelja i nije opasno, ali onda se postavlja pitanje i da li se taj "drugar" striktno pridržava preporuka o zaštiti od koronma virusa, kao i njegovi ukućani. Nikada sa sigurnošću ne možete znati ni da li je to dete ili bilo ko iz njegove porodice, okruženja bio u kontaktu sa zaraženom osobom. To je teško znati, jer kako kažu epidemilozi, kod mnogih zaraženih nema simptoma.

Odluka je, naravno, na svakom od roditelja, ali da biste bilo potpuno sigurni, ipak druženje odložite dok sve ovo ne prođe. 

Deca imaju i školske obaveze, a vrlo lako možete na internetu pronaći i ideje kako da ih zabavite u zatvorenom prostoru. Trebalo bi, savetuju psiholozi, da ostane u kontaktu sa prijateljima, a to može i putem sredstva komunikacije- telefoni, Vajber.

Inače, Ministarstvo prosvete je otvorilo besplatnu telefonsku liniju za psihološku pomoć deci i roditeljima i nastavnicima, a telefon je dostupan svakog radnog dana od devet do 14 sati.

Broj telefona je 0800 200 201, a cilj je da se umanji stres u novonastalim okolnostima - zabrana kretanja, vanredno stanje, zatvorene škole...