• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ovo ne postoji nigde u Evropi: Urna gnostika otkrivena u Viminacijumu FOTO

Izvor mondo.rs Izvor Večernje novosti

Olovni kovčežić ukrašen tajanstvenim simbolima pronađen je u Viminacijumu. Veruje se da je reč o urni gnostika, pripadnika mističnog bliskoistočnog učenja. Na evropskom prostoru ništa slično nije pronađeno.

 Viminacijum-arheologija-gnostici-urna Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Naši arheolozi su otkrili još pre nekoliko godina ovaj neobični pogrebni sandučić iz 3. veka, ali su dugo istraživali kome je pripadao, jer nisu imali sa čime da ga uporede.

Gnostičko učenje je, prema istorijskim podacima, početkom nove ere bilo rašireno u Egiptu, Siriji i Palestini i preplitalo se s ranim hrišćanstvom.

Možda će vas zanimati

"Kovčežić s tajanstvenim simbolima ćemo u velikoj monografiji Viminacijuma, koja uskoro izlazi iz štampe, hrabro predstaviti kao urnu gnostika", rekao je za "Novosti" profesor dr Miomir Korać, direktor Arheološkog instituta i čelnik Naučnog projekta Viminacijum.

"Hrabrost je u tome da smo spremni na osporavanja, ali je i to bolje nego da prećutimo jedinstveni pronalazak. Ne znamo ko su bili ti bliskoistočni mistici i kako su stigli u Viminacijum, ali dokaz da su živeli ovde su i urna i prstenovi s gnostičkim simbolima koje smo pronašli u drugim grobnicama. Oni su, takođe, svetska retkost", dodao je on.

Urna je pronađena na nekropoli između tipičnih rimskih grobova, u minijaturnoj konstrukciji od opeka. Kada su je arheolozi otvorili, ukazala se olovna kutija sa reljefnim romboidom na poklopcu kroz čiju osu prolazi strela. Strane urne su bile ukrašene osmokrakim strelastim zvezdama i palmom, drvetom života. Naučnici nisu videli ništa slično do tada.

"U urni je bilo mnogo nesagorelih kostiju, što je neuobičajeno, jer posle kremacije ostaje samo prah", rekao je Korać. "U njoj je bio i novčić iz prve polovine 3. veka, iskovan u maloazijskoj Nikeji, koji nam je omogućio datovanje sahrane. U stvari, samo to je bilo sigurno u vezi s urnom", dodao je on.

Arheolozi su dugo pokušavali da pronađu neki sličan nalaz u literaturi, ali uzalud. Zatim su se usredsredili na dešifrovanje simbola kojima je urna ukrašena.

"Oni koji su pohranili kosti u urnu želeli su da naglase pokojnikovu intelektualnu i mentalnu pripadnost", objašnjava dr Korać.

"Olovni sarkofag ukazivao je na njegov izuzetan status, možda učitelja ili predvodnika zajednice. Zrakasti ukrasi na urni imaju nedvosmislenu zodijačku strukturu. Reljef na poklopcu je posebno interesantan", kaže on.

Romboidna struktura, presečena po sredini strelicom, izgleda kao predstava pomirenja dva sveta: ljudskog, sa linearnim shvatanjem vremena, u kome je pokojnik živeo i kosmičkog beskraja u koji odlazi.

To nas je asociralo na učenja drevnih gnostika o božanskoj prirodi čoveka koja se vraća Bogu kroz koncentrične sfere vasione. Njihova kosmologija je bila neverovatna, nekako su naslutili postojanje planetarnih i zvezdanih sistema i opisali ih. Čak i njihova priča o praizvoru kosmosa podseća na naučnu teoriju "velikog praska", naveo je Korać.

Profesor Korać napominje da su gnostici ostavili vrlo malo materijalnih tragova, jer su bili idealisti i individualisti.

"Iako su se izjašnjavali kao hrišćani, nisu smatrali da se Bog može spoznati verom i kroz crkvu, već samo kroz lično spoznanje, gnozu. Na njih je veliki uticaj imala Platonova filozofija. Kada je hrišćanska crkva postala zvanična religiozna institucija Rima, nemilosrdno su progonjeni i njihovi tragovi su uništavani. Ipak, simboli koje su ostavili na prstenovima, koje su koristili kao znak raspoznvanja, uverili su nas da urna koju smo otkrili u Viminacijumu pripada gnostiku", rekao je on.

PROČITAJTE I OVO

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Макарије

Виминацијум не припада реду најзначајнијих римских градова, али свакако да у једном периоду јесте био значајан. Оно што га издваја из редова једнако значајних или значајнијих је и чињеница да на њему није изграђено савремено насеље, чије грађевине онемогућавају даља истраживања. Комплетан град је испод њива и ливада. Јединствено. Археолошки Елдорадо. Могу комплетно да га ископају. Изузетан локалитет. Надам се да ће екипа која руководи радовима успјети да то и уради. Требало би отићи и послушати водиче. 18 римских императора је рођено на територији данашње Србије. Имао је овај терен увијек вриједност. Увијек!

dan

Odakle, pa iz drugog dela Rimskog carstcv, onog na Bliskom istoku ! Od Britaniuje do Iraka !

Mile

Datiraju na osnovu novčića? A ugljenik? To u Srbuni ne postoji?

special image