Zamenik predsednika SPOS-a Radivoje Stojanović rekao je za Betu da je u tom udruženju 2.818 članova ili oko 37 odsto starijih od 65 godina i u njihovom je vlasništvu 160.000 košnica.

"Ovo je period 'izimljavanja' i treba pregledati košnice i ukloniti one gde su slabija društva uginula da jača ne bi pojela med u toj košnici pošto bi ta 'divlja životinja' nastavila to da radi i u drugim košnicama", rekao je Stojanović.

Dodao je da u Srbiji ukupno ima od 8.000 do 9.000 pčelara, a da među njima ima desetak velikih proizvođača meda koji ga sami pakuju i izvoze. 

On je rekao da se pčelama u ovo vreme mora obezbediti i voda jer, iako ima dosta procvetalog maslačka, one ne izlaze dok spoljna temperatura ne bude 14 stepeni Celzijusovih.

Ako se, kako je rekao, zbog nemogućnosti adekvatne nege dogodi pomor pčela i voćnjaci će ostati 70 do 80 odsto neoprašeni i bez roda.

U Kini, kako je rekao, zbog manjka pčela ručno oprašuju voće.

Stojanović je rekao da su o tom problemu već obavestili predsednicu Vlade Srbije Anu Brnabić i predsednika države Aleksandra Vučića, ali da nisu dobili dozvolu za kretanje pčelara i da pripremaju peticiju, a da su do sada skupili 6.000 potpisa.

Pogon u Rači za pakovanje meda za izvoz u buradima je, prema njegovim rečima, završen i trebalo je da bude otvoren krajem marta, ali je zbog epidemije virusa kovid-19 odloženo. 

Linija za pakovanje u teglama i na malo još nije završena jer nije obezbeđen novac, pogon je izgrađen donacijama i sredstvima pčelara. 

U Srbiji, prema njegovim rečima ima oko 1,5 miliona košnica, a ovih dana je pojačana krađa, pa je na četiri lokacije ukradeno 30 košnica, a na Srebrenom jezeru od jednog vlasnika 32.