Iako ne podržava odžavanje suđenja putem video linka - skajpom tokom vanrednog stanja, Komora smatra da bi obustava rada advokata, za vreme trajanja vanrednog stanja, bila suprotna interesima advokature i kontraproduktivna u odnosu na ostvarivanje njenih zahteva i ciljeva u narednom periodu, a koji se odnose na pitanja koja se tiču života i rada svih advokata, navodi se u saopštenju.

"U okolnostima povećane društvene solidarnosti, advokatska obustava rada bi bila nesrazmerna cilju koji se želi postići i duboko protivna naporima društva u celini", napominje AKS.

Komora napominje istovremeno da su advokati samostalni u odlučivanju da li će tokom vanrednog stanja zastupati okrivljene u procesima koji se odvijaju putem video linka.

Na to njihovo pravo, Komora ne može i ne sme da utiče, navodi se u saopštenju.

Prošle sedmice doneta je Uredba Vlade o suđenjima video konferencijskom vezom tokom vanrednog stanja kada se prisustvo okrivljenog ne moze obezbediti na drugi bezbedan način.

Oglasio se i Beogradski centar za ljudska prava  koji je saopštio da je garancija za zaštitu od zlostavljanja okrivljenih umanjena zbog sprovođenja glavnih sudskih pretresa preko aplikacije "Skype", uvedenim Uredbom Vlade Srbije od 1. aprila zbog pandemije korona virusa.

Centar je u saopštenju ocenio da se na taj način umanjuju garancije za zaštitu od zlostavljanja, koje proizlaze iz člana 25. Ustava Srbije i člana 3. Konvencije o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda od kojih se, kako se navodi, ne sme odstupati ni za vreme vanrednog stanja.

"Okrivljeni koji je bio žrtva zlostavljanja i koji se tokom glavnog pretresa fizički nalazi pod kontrolom službenih lica koja su ga zlostavljala ili su u bliskoj hijerarhijskoj ili organizacionoj vezi sa učiniocima zlostavljanja, a ne u zgradi suda, zbog straha od odmazde može da bude obeshrabren da sudu iznese navode o zlostavljanju koje je pretrpeo", navodi Beogradski centar.