Zaposleni u kragujevačkoj socijalnoj ustanovi "Male pčelice" njih 105 od oko 300 je na usluzi stanarima 24 časa dnevno. Oni su, naime, jedna od najvećih ustanova koja je postupila po preporuci Ministarstva rada i odlučili su da 15 dana budu u potpunom karantinu sa oko 900 svojih korisnika.

Oni nisu jedini u Srbiji koji su se odlučili na ovakav korak, jer je u prethodnom periodu ovakav vid rada uveden u većini privatnih ustanova za stare širom Srbije.

Zoran Đorđević, ministar za rad, rekao je "Novostima" da je potpuni karantin u domovima za stare jedino rešenje i da je zahvalan direktorima ustanova koji su rešili da na ovakav način pokušaju da spreče ulazak korona virusa među najosetljivije.

“Ovo je jedan od najboljih načina da zaštitimo ljude i svuda gde su rukovodioci u mogućnosti trebalo bi da uvedu potpuni karantin”, rekao je ministar.

“Procedure su jasne i ako se utvrdi da u nekom staračkom domu postoji bilo kakva sumnja da je neko inficiran, odmah se korisnici i zaposleni šalju na bolničko lečenje. U slučaju da je pozitivan, a nema nikakvih simptoma ide u privremene bolnice”, dodao je Đorđević.

Pojedini privatnici su kako bi obezbedili da što veći broj zaposlenih pristane na ovaj vid rada odlučili i da posebno finasijski nagrade radnike.

Takođe, neće biti sankcija ni za one koji iz porodičnih ili bilo kojih drugih razloga nisu spremni na 24-časovni rad. Oni će biti podrška od kuće i komuniciraće sa porodicom korisnika, telefonom i elektornski, ali za minimalac.

Posle treće preporuke Ministarstva za rad 46 domova za stara lica u Srbiji počelo je ili će u narednim danima krenuće sa dvonedeljnom organizacijom rada zaposlenih, koji 14 dana neće smeti da izlaze iz tih centara.

Jedna od prvihvladinih mera na početku vanrednog stanja bilo je da se dozvoli zapošljavanje 20 odsto više zaposlenih u medicinskom sektoru, a onda je dodatno obezbeđeno 289 negovateljica kojima je data mogućnost da se zaposle širom zemlje u svim domovima i svim ustanovama.