Toliko dugo smo bili zatvoreni u kućama zbog pandemije korona virusa da odjednom po izlasku u prirodu sve izgleda mnogo lepše i zelenije, a poseban osećaj je videti i sve one "žive svedoke" proleća.

Bele rode, veličanstvene i grandiozne ptice koje na neobičan način u nama bude optimizam, gotovo najavljujući bolje i divnije sutra, odavno su se vratile u svoja gnezda u Srbiji, a jedno od njihovih najneobičnijih staništa nalazi se na izlazu iz Novog Sada.

I to na mestu za koje ne biste mogli i da zamislite da je nekome primamljivo za život.

Desetine visokih sivih betonskih stubova, obraslih u travi, ostalih na vetrometini pored autoputa usled prekida izgradnje velikog poslovnog objekta privuklo je mnogobrojne bele rode.

Ne smeta im buka hiljade i hiljade automobila i kamiona koji dnevno prođu pored njih autoputem E-75 ili do supermarketa "Roda", kakve li ironije, pa čak ni narodnjaka koji dopiru iz okolne kafane ili kuća, kako je to bilo u nedelju popodne kada ih je MONDO ekipa obišla.

Iz stubova visokih sedam-osam metara "vire" pažljivo napravljena gnezda, a deluje kao da su stanari najvećeg novosadskog "porodilišta" strateški odabrali ovo mesto.

Bele rode autoput Novi Sad napušteni objekat MONDO reportaža (FOTO i VIDEO)
Mondo/ Goran Sivački Rode su pronašle utočište na betonskim stubovima neizgrađenog objekta pokraj autoputa na izlazu iz Novog Sada.

Naravno, iz bezbednosnih razloga su na tako nepristupačnoj lokaciji.

Uglavnom biraju odžake na kućama, tako da nijedna životinja (pa ni čovek) ne može da ih ugrozi na toj visini, a u ovom slučaju nisu loši ni betonski stubovi sa "šiljcima" koje pažljivo čuvaju kao da je njihovo osvojeno carstvo.

Divna bića, koja su se postepeno "useljavala" u nedovršeni objekat na Temerinskom putu, tokom čitavog dana nadleću iznad svog doma praveći svojim ogromnim krilima prizor za divljenje.

POGLEDAJTE FOTOGRAFIJE

Mondo/ Goran Sivački rode novi sad

Bele rode, koje simbolizuju plodnost i prema starom verovanju "donose decu", takođe brinu o svojim mladima u gnezdima. U svojim narandžastim kljunovima donose desetine grana koje su pronašle u okolini kako bi "dozidali" gnezda, a pokretom krilima teraju vrane i gavrane koji jedini narušavaju njihov spokoj kraj autoputa.

Upućeni kažu da im lokacija odgovara i zbog toga što je u blizini komunalna deponija, gde pronalaze hranu, nedaleko su i kopovi koji su ispunjeni vodom, pa imaju sve za normalan život.

Podaci iz 2018. godine govore da se u Srbiji gnezdi oko 1.300 parova roda, najviše naravno u Banatu, ali čini se da se kolonija na izlazu iz Novog Sada povećava iz godine u godinu, pa se tako svakog proleća koja porodica više "skućila" na betonskim stubovima.

Neka korist i od njih, a rode - dobro došle nam i iduće godine!