• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Studenti odahnuli: A šta kažu - da li su domovi IZVOR ZARAZE? (VIDEO)

Autor Jelena Stokić

Vest da će ostati u domovima do kraja ispitnog roka akademci smešteni u Studentskom gradu primili su sa olakšanjem.

 Studenti o korona virusu, Studenjak, zaraza Izvor: Mondo/ Goran Sivački

Nakon što je juče predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio iseljenje studenata iz domova kao meru povodom suzbijanja širenja korona virusa oni su se pobunili nakon čega im je rečeno da će ipak ostati u domovima. Danas su listu zahteva i proširili.

Oni su uvereni su da studentski domovi nisu izvor zaraze, jer se, tvrde, svi ponašaju odgovorno i poštuju propisane mere.

Možda će vas zanimati

 U Studenjaku, gde trenutno boravi oko 3.100 studenata, od ukupno 7.752 koliko ih je u svim beogradskim domovima, život se odvija normalno, a propisane mere zaštite od korona virusa nisu narušile svakodnevnu rutinu.

Utisak je da se svi pridržavaju obaveznog nošenja zaštitne maske, bez koje se ne može ući u dom, kao ni u restoran gde je, takođe, obavezno poštovanje distance, a za stolom može da sedi po dvoje.

Dimitrije Šajković, student Medicinskog fakulteta, ističe da su se njegove kolege vrlo brzo privikle na mere, pa i na obavezno nošenje maske u zatvorenom prostoru.

''Manje-više je sve normalno, domovi se ne razlikuju mnogo od ostalih delova grada. Ovo nije mesto zaraze, mnogo opasniji su kafići, klubovi, splavovi...'', kaže Šajković.

Dodaje da im najviše nedostaju žurke i druženja.

''Nema poseta, zabranjena su noćenja i žurke u okviru domova, tako da se družimo samo na otvorenom'', priča Dimitrije.

Studenti su se posle dva meseca vanrednog stanja zaželeli druženja i provoda, ali su svesni da moraju da se pomire sa tim da drugačije ne može i da je situacija u celom svetu teška, kaže Uroš, student građevine iz Čačka.

''Tako je kako je, moramo se izboriti sa tim. Mladi smo, hteli bismo da se provodimo, a jedini način druženja sada je u parku, na klupicama. U domu je zabranjeno da se krećemo iz bloka u blok i da posećujemo jedni druge'', navodi Uroš.

Nenad iz Aleksandrovca prihvatio je nošenje maske i ostale mere kao nešto normalno u ovakvoj situaciji, a u zabrani poseta i okupljanja u domovima vidi i pozitivnu stranu.

''Više smo napolju, lepo je vreme, Studenjak je leti pun zelenila, družimo se na klupicama, sportskim terenima, u parkovima, to nam je sada alternativa'', priča Nenad.

Na konstataciju da je od 46 zaraženih studenata u domovima, njih 27 iz Studenjaka, Nenad kaže da sumnja da su se zarazili u tom domu jer se, kaže, striktno poštuju sva pravila.

''Većina studenata su, po povratku od kuće, izlazili u grad, mogli su da se zaraze u kafiću, šetnji, bilo gde i da donesu virus'', kaže Nenad.

Magdalina Milić, studentkinja Elektro-tehničkog fakulteta iz Crepaje kod Pančeva, ističe da studentima više odgovara da ostanu u domovima, jer ih, kako kaže, atmosfera motiviše da uče, dok boravak kod kuće većina doživljava kao ''odmor''.

Kako kaže, među studentima postoji i strah da ne zaraze svoje članove porodice i da bi zato radije ostali u domovima.

''Većini je u ovom trenutku najvažnije da završe ispitne obaveze i da više ne razmišljaju o tome'', kaže Magdalina.

Među 180 stranih studenata koji su smešteni u Studenjaku je Dinje Monezero, studentkinja farmacije iz Burundija, koja kaže da se svi stanari odgovorno ponašaju.

''Nosimo maske, redovno peremo ruke... Smanjili smo druženja, više učimo i provodimo vreme u čitaonicama'', kaže Dinje.

Vukašin Marović, student Rudarsko-geološkog fakulteta iz Lazarevca dodaje da studentima koji su u izolaciji u domu, gde čekaju rezultate testa, redari donose hranu i nabavljuju sve što im je potrebno.
U studentskim domovima u Beogradu trenutno boravi 7.752 studenta, od čega u Studenstkom gradu oko 3.100 studenata.

U Studenjaku je smešteno 180 stranih studenata iz afričkih i azijskih zemalja i oko 150 iz zemalja regiona.

 U beogradskim domovima trenutno je 46 zaraženih od kojih je 27 iz Studentskog grada, a oni koji su pozitivni nalaze se u izolaciji u Domu učenika ''Stevan Čolović''.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU. 

Pročitajte i ovo

Komentari 7

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mia

Zasto neki fakulteti jos uvek rade? To je pravo pitanje.

Mare

Viču nećemo kući... Beograd je čudo...

Brundo

Bitno da se niko nije zarazio na namestenim izborima.Kako znamo to niko ne zna ali niko se nije zarazio.

special image