“Sutra šaljemo detaljna uputstva školama. Razne modele razrađujemo više od dva meseca. Pripremamo se za svaki scenario. Pod ovim okolnostima nismo ranije smeli da izađemo u javnost, ali nismo nespremni", rekao je Šarčević za RTS.

Naglašava da epidemiološka situacija diktira način na koji školski sistem može da se organizuje.

"Časovi od pola sata su u ovom trenutku nužda. Istovremeno, sve se emituje i na TV kanalima. Ako negde dođe do odstupanja ili neke pojačane situacije, deca mogu istovremeno da naprave plan", kaže Šarčević.

Kaže da je prilikom prvog pika epidemije bio problem što se u Vojvodini i drugim delovima Srbije raspusti "ne gađaju", pa sadržaji nisu istovremeno mogli da krenu, što sada neće biti slučaj jer svi đaci prvog septembra polaze u školu.

"Od 1.192 škole u Srbiji, imamo 453 škole koje imaju manje od 15 đaka po odeljenju, pa nema ni potrebe da ih dele. Oni nemaju problem prostora, mogu da rade klasično. U preporuci koju šaljemo školama stoji i da svaki prostor koji nije bio nastavni preurede", objašnjava Šarčević.

Iako epidemiolozi preporučuju da se izbegnu kolektivni sportovi i horsko pevanje, đaci će imati časove muzičkog i fizičkog vaspitanja u nešto izmenjenom obliku.

Ministar Šarčević ističe da je prošao najteži period, kada se nastava odvijala samo na daljinu.

"Jako smo zadovoljni s onim što smo radili, ali to je najlošija opcija. Najbolja opcija je da radimo normalno. Sve ovo između što možemo da kombinujemo i idemo ka tom živom kontaktu je dobro. Ovo je mnogo teži model jer zahteva budnost i praćenje, ali u interesu dece ćemo da se pomučimo", kaže Šarčević.

Ministar kaže da skraćivanjem trajanja časa glavni njegov deo nije ugrožen.

"Zaključni deo časa sa raznim zadacima je nešto što što može da se plasira preko elektronskih modela i to je ono što kombinujemo. Dete kada dođe kući, uradilo je 75 odsto posla, ali sve ima na RTS Planeti i može da vrati. Sada će uloga roditelja biti manja nego u prvom udaru, ali ne može da bude nikakva", naglašava Šarčević.

Navodi da će se epidemiološka situacija redovno pratiti i u skaldu sa njom ponašati, a ako se situacija pogorša u nekoj regiji, đaci mogu potpuno prestati da dolaze u škole jer sve imaju i onlajn.

Kada su u pitanju bezbednost i higijena đaka i nastavnika, ministar Šarčević kaže da roditelji neće ulaziti u škole, a deca će nositi maske.

"Ako se desi da detetu nije dobro, postojaće prostorije koje će biti obezbeđene za izolaciju. Dobićemo od Ministarstva zdravlja ovih dana proceduru šta radi škola u takvim situacijama u saradnji sa dispanzerima. To je posao koji radi lekarski deo tima", objašnjava Šarčević.

Ističe da će svaki nastavnik koji vodi čas brinuti o tome da deca nose maske.

(Mondo/RTS)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.