• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

KRALJICA SRPSKIH ORLOVA: Izmislila novi srpski pozdrav i odgovorila Albancima!

Društvene mreže su se usijale zbog novog srpskog pozdrava. Dok jedni podržavaju, drugi prozivaju nacionalizam. O čemu se radi, pitali smo ženu koja ga je izmislila - Aleksandru Arsić, kraljicu srpskih orlova!

 Novi srpski pozdrav Viral Izvor: Mondo

Dua Lipa, Rita Ora, Đerdan Šaćiri, Granit Džaka, ali i mnogi drugi poznati fudbaleri, muzičari i ,naravno, političari albanskog porekla, često u javnosti rukama pokazuju simbol preuzet sa albanske zastave. U pitanju je orao, ali je ovaj simbol postao asocijacija i na političku težnju za nezavisnim Kosovom. Dok nacionalističke strasti bujaju i onlajn i oflajn, srpska omladina je na TikToku pokrenula novu akciju. U pitanju je odgovor albanskom orlu u vidu ukrštenih šaka sa ispružena tri prsta. Ovaj pozdrav je izmislila dama koja se na društvenim mrežama predstavlja kao Kraljica srpskih orlova.

"Ja sam Aleksandra Arsić, dolazim iz Smedereva, imam 26 godina, udata sam i majka dvoje dece. TikTok aplikaciju sam otkrila preko svoje sestre gde sam u slobodno vreme kada završim sve obaveze gledala smešne klipove dok nisam naišla na klipove vezano za nacionalizam, konkretno, o tome gde nas Srbe karakterišu kao genocidan narod i posebno Albanci koji su po video klipovima pljuvali Srbiju, stavljali srednji prst na srpskoj zastavi itd. Iskreno da vam kažem jako mi je to zasmetalo, pa sam odlučila, naravno uz podršku svog muža, da snimam klipove vezano za Srbiju i Kosovo i Metohiju. Da moj kontent na TikToku bude patriotizam, ne nacionalizam, ja nacionalista nisam, niti ću ikada biti, niti sam bila. Moja rečenica glasi voli svoje, tudje poštuj, samo ako se tvoje poštuje", tvrdi Aleksandra.

Možda će vas zanimati

Sam pozdrav sa ukrštenim rukama i tri prsta nastao je, kako kaže, sasvim spontano. Malo je falilo i da nikad ne ugleda svetlost dana, jer je taj video obrisala.

"Što se tiče ideje koju sam formirala kao simbol Srbije dvoglavog krstaškog orla, to deslio ovako, ja sam 24.7. 2020. godine, dan posle mog rodjendana krenula da pripremam video za TikTok sa pesmom 'O, Kosovo, kosovo'. Kada sam pripremala video, ja sam tada podigla obe ruke i tri prsta naravno i i pevala sam sa puno emocija i ljubavi prema svojoj zemlji. Kad je krenula pesma ‘to je naše uvek bilo, od starina ostalo’, tada sam obe šake, ne znam ni ja sama kako, samo spustila na srce i dobila dvoglavi krstaški orao. Nisam ni sama bila svesna šta sam napravila, iskreno, plašila sam se da izbacim, pa sam obrisala, pa sam snimila novi gde samo držim ‘to je naše uvek bilo od starina ostalo’, pošto je naš orao dvoglavi krstaški, ja sam napravila ovako, tako da, bila sam se plašila reakcije drugih ljudi, ali sam opet izbacila jer htela sam da se formira taj simbol, jer je svaki moj video posle toga o Srbiji bio sa tim simbolom. Bila sam se plašila jako komentara i onog što i jeste se desilo, a to je da su Albanci bukvalno nasrnuli na mene, Srbi su pisali da je to loša kopija albanskog orla, Albanci su pisali da taj orao nikad nije bio srpski, tako isto i Srbi, ali sam ja i dalje nastavljala da snimam i svaka pesma koja je bila vezana za Kosovo i Metohiju je bila sa tim simbolom. Novi simbol Srbije i srpstva je moj najveći i najlepši poklon sebi za rodjendan".

Iznenadićete se kad čujete koliko ovakvih klipova Aleksandra objavljuje dnevno na TikToku, kako je odgovorila Albancima koji je optužuju da je kopirala njihovog orla i šta poručuje omladini koja je prati. Sve to možete saznati ako pogledate naš video:

Čiji je zapravo simbol orao i kako je došlo do toga da završi na albanskoj zastavi?

"Simbol dvoglavog orla nije izvorno ni srpski na albanski simbol, to jeste heraldički bio simbol dinastije Nemanjića i srednjevekovnog carstva koji su oni stvorili, ali je to bio čest motiv na Istoku i u Vizantiji, a označavao je carsku vlast i jedinstvo neba i zemlje, sam taj ablem albanskog orla crnog na crvenoj pozadini je u jednom nacionalnom inženjeringu pod patrionatom Austro-Ugarske preuzet iz pečata Đurađa Kastriota, islamizovanog Srbina koji je poznatiji kao Skenderbeg, koji je dezertirao iz Osmanskog carstva nakon poraza u bici kod Niša i sa 300 svojih ratnika proglasio sebe za gospodara Albanije. Ovakvim inicijativama Albanci pokušavaju da prisvoje za sebe dvoglavog orla, ali i da jednog srednjevekovnog srpskog junaka prisvoje kao svog nacionalnog junaka isto kao što bezuspešno pokušavaju srpske manastire i duhovnu baštinu na Kosovu da predstave kao delo neke nepostojeće dinastije Nimani", objasnio nam je Marko Tanasković, književnik, publicista i kolumnista "Pečata".

Albanci su nedavno emitovali dokumentarac na jednoj svojoj TV stanici, u kojem se tvrdi da su manastiri Nemanjića na Kosovu zapravo albanski i da su Albanci starosedeoci Balkana. Više o tome možete videti u ovom videu:

Simbol dvoglavog orla na svom amblemu imali su, osim Nemanjića, i Lazarevići, Mrnjavčevići, ali i Kastrioti, kojima pripada Skenderbeg.

"Kad kažemo Đurađ Kastriot Skenderbeg, onda nama ta imena Kastriot Skenderbeg, zvuče čudna, strana. Međutim, vrlo je jednostavno, Kastiot su on i njegova porodica uzeli po kastrumu, po utvrđenju, reč za utvrđenje. A Skenderbeg, tako su ga krstili Turci, po njihovim rečima Skander je za Aleksandra Velikog, beg je kao beg, gospodin i zbog toga su oni njega zvali, znači nisu to njegova imena. A kako se on zvao? Pa, on dolazi ustvari iz porodice Branilovića, njegov deda po ocu je Pavle Branilović, otac mu je Ivan. Otac Ivan se borio zajedno uz cara Lazara 1386. godine na Pločniku, u bici koja prethodi Kosovskom boju. U toj bici Srbi pobeđuju Turke, možda najvažniji doprinos dao je otac Skenderbega, Ivan, koji je svoj život završio kao monah Joakim na Svetoj Gori, na Hilandaru. Sa druge strane, njegova majka Vojislava je iz porodice Brankovića, otac joj je Grgur Branković, a deda joj je čuveni Vuk Branković. I sad zamislite tog mladog Skenderbega Đurađa, koji raste uz priče svog dede Grgura, koji se borio uz svog oca u Kosovskom boju", zaključuje hrvatski teolog i istoričar Goran Šarić.

Nastavak ove priče, pogledajte sutra u isto vreme.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

PROČITAJTE I OVO

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Blue line

Mi Srbi smo jadni....zar moramo uopšte njima da odgovaramo,i da se poredimo sa takvima????

Mario x

@Blue line Na zalost,tako nas vidi ceo svet,mi smo za sebe najgori..

Sima

Meni lici na dva ukrstena revolvera. Ako dodamo i ruze eto Guns and Roses..

special image