• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SRPSKI PROTIV ALBANSKOG ORLA: Haos na društvenim mrežama! (VIDEO)

 Tamara Sekulović
Autor Tamara Sekulović

Kosovo je u centru sukoba koji se preneo i na društvene mreže. Srpska i albanska omladine se nadmeće ko će više nacionalističkih i patriotskih fotki i videa da postavi. Najnoviji hit je Kraljica sprskih orlova. Međutim, ima li to nekog realnog efekta?

 Novi srpski pozdrav albanski orao Viral Izvor: Mondo

Želim da se jako od sveg srca zahvalim svim ljudima, svoj omladini i svoj deci, posebno deci, zato što su deca naša budućnost, želim da se zahvalim svima što koriste ovaj simbol, jer napravila sam novi simbol Srbije i ponosim se time i ponosna sam na sve ljude koji ga koriste, i hvala vam puno na tome”, rekla nam je Aleksandra Arsić, na mrežama poznatija kao Kraljica srpskih orlova, koja je ukrštanjem ruku sa tri prsta pokrenula nov način pozdravljanja i raspoznavanja Srba na društvenim mrežama. Više o njoj saznajte u videu!

Na prvi pogled, može se činiti da ono što se dešava na društvenim mrežama uglavnom i ostaje tamo, tj. da nema nikakvog realnog efekta na oflajn svet. Međutim…

Ovakve digitalne inicijative na društvenim mrežama, poput tog masovnog pokazivanja srpskog dvoglavog orla ili albanskog, nemaju prevelik uticaj na realpolitiku neku gde će se na kraju krajeva rešavati pitanje Kosova, ali mogu biti vrlo korisne za podizanje borbenog morala i jednu mobilizaciju javnosti, kao i razvijanje jednog kolektivnog nacionalnog duha, naročito kod omladine, one su takodje vrlo značajne jer se na taj način šalje poruka i političarima i zvaničnicima da narod nije odustao od Kosova i da se od njih očekuje da se mnogo žešće bore za povratak Kosova pod našu vlast”, objasnio nam je Marko Tanasković, književnik, publicista i kolumnista “Pečata”.

Možda će vas zanimati

Sa druge strane, čini se da su Albanci ovakav vid promocije svojih ideja doveli do perfekcije. Brojne poznate ličnosti poreklom sa Kosova i Metohije promovišu ideju nezavisnog Kosova i Velike Albanije kad god im se pruži prilika, bilo u medijima, bilo na društvenim mrežama. Najskoriji primer je Dua Lipa, koja insistirala da se na Epl mapama Kosovo ucrta kao posebna država, kao i da je ajvar albansko nacionalno jelo.

Nema sumnje da Albanci imaju ozbiljan lobi, ne samo u industriji zabave, koja je danas vrlo važna, jer se preko nje kreiraju stavovi i mišljenja masa, nego i u politici i u Vašingtonu i tako dalje. To je dobro pitanje i za srpske političare, intelektualce, biznismene zbog čega oni nemaju u sebi tu neku crtu patriotizma, pa da i oni tako rade. Da li neko stvarno veruje da su Rita Ora i Dua Lipa najbolje pjevačice na Zapadu? Svi znamo kako se postaje pevačica u današnje vreme. Potrebni su ogromni novci za spotove, za albume, za pjesme, da bi se te pjesme zavrtele na najjačim svetskim medijima, MTV-u i tako dalje. Znači, to su dve skromne devojke koje to sigurno same nisu postigle, jer u svakoj ulici u Londonu postoje pevačice koje pevaju kao one ili bolje. Koliko Srpkinja ima koje pevaju mnogo bolje, koje izgledaju bolje? Ali, sa druge strane kada iza njih stane jedan ozbiljan lobi i da novac, onda one grade takvu karijeru i onda one vraćaju taj novac”, tvrdi Goran Šarić, hrvatski teolog i istoričar. Više o tome pogledajte u videu:

Albanske pevačice
Izvor: MONDO

Šarić smatra da pevačice vraćaju uloženo tako što one vrše uticaj na mase, preko raznih izjava u medijima i objava na društvenim mrežama, kažu da je Kosovo albansko. Na taj način stasavaju nove generacije verujući u novoskrojenu istoriju koja proglašava Albance Ilirima.

Kako bi prošao Novak Đoković kada bi postupio kao Dua Lipa, šta nas je naučilo iskustvo Milorada Čavića i da li su momci iz Beogradskog sindikata nešto postigli svojim pesmama, saznaćete u našem videu.

Prvi deo ove priče možete pogledati u ovom videu:

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

Pročitajte i ovo

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

USA

meni Albanski Orao vise lici na pokislu Kokosku nego na Orla

Pantelija

U čemu je problem sa tim orlovima? I što se mi nerviramo? Pa mi imamo dvoglavog orla na grbu, pod jedan. I što se mi tj, naše ekipe ne zovi beli orlovi, a ne orlovi, pod dva?

Bogoljub Gagić zvani Čerčil

Neka neko kaže ovoj kraljici da joj pozdrav liči na dva ukrštena pištolja a ne orla. Na šta smo spali, da se sa Albancima merimo i da ih kopiramo. I da, albanski i srpski orao je preuzet od Vizantije. Sve evropske zemlje (i Amerika) koje imaju na grbu "kokoš" su te simbole preuzele ugledajući se na simboliku starog Rima ili posredno od Vizantije. Orao (akvila) koji širi krila je bio simbol rimske imperije.

special image