Dr Darija Kisić Tepavčević gostovala je u Jutarnjem programu RTS-a i rekla da se restriktivnije mere protiv korona virusa ne razmatraju, jer će postojeće biti dovoljne. Ako, i samo ako ih se svi budu pridržavali!

Dr Kisić Tepavčević rekla je da zna da je priča o maskama "svima dosadila", ali da su dokazano maske i distanca jedini način da sprečimo širenje virusa.

"Od početka pričamo o merama, svima je jasno da je svima dosta korone i ponavljanja jednih te istih mera, mi smo dosadili i drugima, i sebi. Ali maske i distanca spasavaju živote. Nemaju svoje alternative ni kada bude bilo vakcina u opštoj primeni. Sve sve svodi na to, sve mere koje bi trebalo da budu strožije zasnivaju se na primeni ovih mera. Kada bi svi koristili maske, ne bi nam bila potrebna nijedna dodatna mera," rekla je ona.

Epidemiološku situaciju je uporedila sa ostatkom Evrope.

"Kod nas je dosta povoljnija situacija, stopa incidencije je 17 na 100.000, što nas svrstava u zemlje sa najmanjim rizikom, pored Norveške, Holandije i Turske. To što smo mnogo bolji od većine zemalja, ne treba da nas teši, nestabilno je. Imamo postepeni porast, sve veći broj osoba koje nose infekciju, neprepoznatnih rezervoara i asimptomatskih prenosilaca virusa. Češka je recimo imala izuzetno povoljnu situaciju, i malo vremena je bilo potrebno da se ta situacija pokvari. Mi još uvek možemo da kažemo da smo u povoljnijoj, ali nestabilnoj situaciji," rekla je ona.

Da li će biti dodatnih mera, zatvaranja škola, PCR testa za sve koji ulaze u Srbiju?

"Ova povoljnija situacija rezultat je naše discipline, hajde da još više primenjujemo mere, jer će one biti dovoljne ako se samo primenjuju. Hajde da pokažemo da možemo da sprečimo širenje virusa. Optimistično je da je učestalost respiratornih infekcija ove godine duplo manja nego prethodnih godina, zbog nošenja maski koje štite. Za sada, nismo pričali o restriktivnijim merama, one nam trenutno nisu neophodne i pokažimo da nam ni neće biti neophodne," rekla je ona.

Dr Kisić Tepavčević pričala je i o letalitetu i mortalitetu i objasnila računicu.

"Letalitet se izračunava kao broj umrlih u odnosu na broj obolelih, može imati vrednost od nula prvi je rizik umiranja u populaciji, a drugi rizik umiranja obolelih osoba. Letalitet je pokazatelj koliko znamo da lečimo tu bolest, i koliko je teško to obolenje. On zavisi od čitavog niza faktora, pre svega od dostupnosti zdravstvene službe, terapije, raznih parametara... Kada je korona u pitanju, nemamo kauzalnu terapiju. Dostupnost respiratora i drugih lekova značajno povećava stopu preživljavanja. Letalitet je kod nas dva posto, u rangu smrtnosti većine najrazvijenijih zemalja," rekla je ona.

"On zavisi i od broja testiranih, otkrivenih slučajeva bolesti. U nekim zemljama kao što su Crna Gora i BiH, procenat pozitivnosti je nekih dana preko 30 odsto, što znači da se testiraju osobe sa jasno ispoljenim simptomima. Čim testirate samo njih, logično je da u toj grupi bude najveći letalitet," objasnila je ona.

Povećanu smrtnost izazivaju teže kliničke slike, vreme javljanja lekaru, ali i indirektni pokazatelji koji direktno utiču na samu vrednost, mogućnost lečenja, zbrinjavanja...

"Što je veći broj obolelih, biće veći broj i onih sa teškom formom bolesti. Oni u ukupnoj strukturi laboratorijski potvrđenih slučajeva, nisu najbrojniji, oko 15-20 odsto su, ali čim imate veliki broj zaraženih, ima i više onih koji zahtevaju hospitalizaciju. Sve zavisi od zaražavanja, od intenziteta prenošenja virusa," rekla je ona.

MONDO vas poziva da poštujete preporučene mere – držite distancu, nosite masku i izbegavajte okupljanja, to je jedini način da se spreči širenje epidemije.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.