• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

OPREZ: OPASNA ODEĆA I OTROVNE IGRAČKE NA NAŠIM RAFOVIMA! Duksevi najopasniji, pri kupovini proverite 2 stvari!

Autor Marija Ivetić

Prema poslednjem izveštaju Komisije EU, među nebezbednim proizvodima na tržištu zemalja članica najviše je bilo igračaka zbog prisustva opasnih hemikalija, zatim motornih vozila, odeće, tekstila, a situacija u našoj zemlji je vrlo slična.

 igracke za decu otrovne igracke igracke iz kine otrovno otrovna odeca odeca iz kine Izvor: Mondo/ Goran Sivački

Prema podacima sistema "Nepro" u kome se objavljuju informacije o nebezbednim proizvodima, u Srbiji u 2019. objavljeno 119 obaveštenja o proizvodima čija upotreba može da ugrozi zdravlje potrošača, a dosad u 2020. javnosti je dostupno blizu 80 obaveštenja.

Možda će vas zanimati

"Tokom 2019. godine na sajtu "Nepro" najveći broj istaknutih obaveštenja se odnosio na igračke u kojima je laboratorijskim ispitivanjima utvrđen povećan sadržaj ftalata u odnosu na propisani od 0,1% (m/m). Ftalati su, inače, klasifikovani kao reproduktivno toksični i na taj način ugrožavaju zdravlje potrošača, u ovom slučaju najugroženije kategorije - dece. Tokom 2020. veći broj obaveštenja odnosi se na garderobu namenjenu deci koja u predelu vrata ili struka ima vrpce/gajtane koji nisu pričvršćeni za odevni predmet ili su veće dužine od propisane standardom, pa dete tokom svojih aktivnosti može da se zakači za predmete u neposrednoj okolini i povredi", kažu u Ministarstvu trgovine.

Stručnjaci ukazuju da su proizvodi koji imaju obeleženo poreklo i barkod obično i bezbedniji i može se proveriti sastav.

Sami proizvodi za koje se utvrdi da su opasni povlače se i sa tržišta, ali često same prijave dolaze i od samih potrošača. Kada je reč o igračkama, stručnjaci konkretno upozoravaju na plastiku koja je omekšana uz pomoć ftalata, koji su štetni i razlažu se u dodiru sa nekom vlažnom sredinom, a mogu se naći čak i u cuclama za bebe.

Tokom 2019. najviše je bilo otkrivenih igračaka koje su imale više ftalata, a ove godine uočeno je više komada odeće zbog kojih deca mogu da se povrede.

"Naše iskustvo pokazuje da su proizvodi koji dolaze iz EU bezbedniji nego oni koji dolaze sa istočnih tržišta. Ljudi treba da znaju da supstance zabranjene u dečjim igračkama, nisu zabranjene u nekim predmetima opšte upotrebe. Predmeti za decu podležu strožim zakonima. Znam da je to teško, ali baš zbog toga deca bi trebalo da se igraju sa svojim igračkama. Ali često ćemo videti kako grickaju daljinski. Oni proizvodi koji imaju ispisano poreklo i barkod češće su bezbedni od onih koji to nemaju. Svi znamo da na kućnoj hemiji postoji napisan sadržaj supstanci, ali kad kupite tekstil, ne piše vam čime je obojen ili šta je korišćeno u štampanju majica ili koja je hemikalija korišćenja u pravljenju vaše vodootporne odeće", objašnjava Jelena Milić, doktor biohemijskih nauka iz Udruženja ALHema (Alternativa za bezbednije hemikalije).

Da je veoma važna hemijska ispravnost proizvoda, ukazuje i Jovanka Nikolić iz Asocijacije potrošača Srbije, naročito kada je reč o predmetima namenjenim deci.

"Igračke od plastike u dodiru sa kožom i vlažnom sredinom često mogu da budu i kancerogene, da utiču na endokrini i reproduktivni sistem. Imate konjića od mekane plastike ili one podloge za igranje koje se spajaju koji su se pokazali kao štetni po zdravlje. Inspekcija kada utvrdi da su ti proizvodi opasni zahteva njihovo povlačenje iz prodavnica, ali te igračke i dalje ostaju u vrtićima. Hajde da se institucije povežu pa da i predškolske ustanove dobijaju liste opasnih proizvoda, odnosno igračaka i odmah ih liferuju", rekla je Nikolićeva.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

(Mondo/Blic)

Pročitajte i ovo

Tagovi

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Sumadinac

Samo kad su bezbedne iz eu.izgorela vi dabogda cela

Korisničko ime

Nema veze, ionako nemam para da ih kupim

Zoran

Zasto je uopste dopusten uvoz takvih proizvoda? Ima li neko odgovornost za to? Onaj ko je stavio potpis na odobrenje za uvoz treba da odgovara za proizvod koji je pustio da udje u zemlju. Sramota!

special image