Od 19. decembra do najmanje 10. januara u Austriji će važiti stroge mere pri povratku u zemlju. Režim obaveznog karantina od deset dana, koji se može prekinuti tek petog dana negativnim rezultatom pi-si-ar testa, važi za sve koji tamo žive i rade, bez obzira čiji su državljani. Šta to znači za srpsku dijasporu u Austriji u kojoj, sa austrijskim ili srpskim pasošem živi oko 300.000 ljudi.
Čitava Evropa je u vreme ovih praznika stavljena pod ključ. Takozvani "tvrdi lokdaun" se izbegava, osim u Nemačkoj i Holandiji, ali i druge mere su dovoljno stroge.
Putovanja nisu nigde zabranjena, ali se svuda otvoreno naglašava da je onemogućavanje i otežavanje putovanja jedan od glavnih ciljeva svih epidemioloških mera.
"Ostajem u Beču svestan ove situacije i u Austriji u Beču. Pratio sam u vestima mere koje će doneti Srbija sa testovima i smatram da je to neophodno zbog bezbednosti putovanja. Nikome to nije lako. Polazim i od sebe i od svojih prijatelja, svima nedostaju i porodica i prijatelji, ali moramo shvatiti koji je ovo momenat i još malo biti strpljiv, jer mislim da možemo uskoro očekivati vakcinu koja će nam rešiti jedan značajan deo problema", kaže profesor novije istorije na novosadskom univerzitetu Goran Vasin koji je u Beču na postdoktorskim studijama.
"Možemo da kažemo da bi svako ko ovde radi mogao da ima problema, jer ne može koristiti svoj odmor na karantin, prosto se vremenski ne isplati putovati. Svakako je to bolno, i mi sveštenici smo navikli da u ovo vreme bar na tri-četiri dana budemo kod svojih. Svakako da je sada sve dosta komplikovanije. Zato molimo narod da sluša vrh crkve, imali smo nažalost velike gubitke u SPC, tako da pozivamo narod da sluša ono što dolazi sa vrha države", ističe starešina Saborne crkve u Beču Filip Milunović.
Na osnovu austrijske statistike do sada, reklo bi se da negde 10 odsto svih zaraženih završi u bolnici, blizu polovine od tog broja razvije teške simptome, a 1,4 odsto svih zaraženih umire.
"Najverovatnije neće niko otići za domovinu, ili za domovine, pošto nas u ‘Prosvjeti’ ima sa raznih strana i država, dakle ni u Srbiju, ni u Republiku Srpsku, ni u Crnu Goru. I mislim da je to najlogičnije, jer u ovakvoj situaciji se mora pokazati odgovornost prema sebi ali i prema svojim porodicama. Nekako smo mi Srbi najbolji kad je najteže", naveo je direktor srpskog kulturnog društva "Prosvjeta" u Beču Srđan Mijalković.
"Moja procena je da će znatno manji broj ljudi koji ovde žive i rade u Austriji sa našim putnim ispravama putovati za predstojeće praznike. Ta situacija koju smo imali početkom marta se aspolutno ne može i neće ponoviti, deo zasluga za to pripada i državi Austriji, koja je dosta pooštrila sve one uslove koje moraju da ispune naši građani kada se budu vraćali", ocenio je ambasador Srbije u Beču Nebojša Rodić.
(Mondo/RTS)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!