• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Protesti radnika, blokada opštine

U Srbiji su u ponedeljak organizovana četiri radnička protesta zbog lošeg položaja zaposlenih.

U Srbiji su u ponedeljak organizovana četiri radnička protesta zbog lošeg položaja zaposlenih. U Kuršumliji su radnici dva privatizovana preduzeća blokirali zgradu opštine, dok su radnici "Klub-Kozare" došli ispred Ministarstva ekonomije. Zaposleni u Trajalu počeli su štrajk, a protestovali su i radnici čačanskog Ugoprometa.

Radnici privatizovanih preduzeća Konfekcije 7. jul i kombinata Kopaonik okupili su se u ponedeljak ujutro oko opštine Kuršumlija i nisu dozvolili zaposlenima da uđu u zgradu.

Ti radnici zahtevaju od rukovodstva da posređuje u pregovorima s Vladom Srbije o isplatama njihovih zaostalih zarada.

Štrajkački odbor ta dva preduzeća početkom prošle nedelje uputio je zahtev premijeru Mirku Cvetkoviću da dođe u Kuršumliju i da mu otpušteni radnici predoče njihovu lošu materjalnu situaciju i stanje u halama privatizovanih fabrika.

Predstavnici radnika i opštine Kuršumlija sastali su se šefom kriznog štaba Ministarstva rada i socijalne politike Sašom Perišićem kako bi predstavili probleme u koje su zapali.

Oni su, kaže Perišić, izneli svoje probleme i predloge, a o daljim koracima ćemo se dogovarati u hodu.

Perišić kaže da su obe firme bile privatizovane, ali da su te privatizacije raskinute, s tim što je bivši vlasnik konfekcije "7. jul" suprotno zakonu, preprodao neke objekte i mašine.

Predstavnici štrajkača "Kopaonika" smatraju, kaže Perišić, da bi uz finansijsku pomoć države proizvodnja u tom drvnom kombinatu mogla biti pokrenuta čime bi se obezbedio posao za 450 radnika.

Problem je, međutim, kaže Perišić jer postoje velika dugovaranja koja prelaze cifru od 20 miliona evra.

Radnici "7. jula" će zbog preprodaje objekata angažovati advokata kako bi te objekte povratili pa da se iz te imovine namire doprinosi i sačini socijalni program.

Perišić kaže da će najverovatnije u slučaju obe firme, budući da imaju velike dugove, biti predložen reprogram.

Do kraja sedmice moguće rešenje za "Kluz Kozaru"

Državni sekretar u ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić izjavio je da je na sastanku sa predstavicima preduzeća "Kluz Kozara" u ponedeljak dogovoreno da se protesti radnika prekinu do kraja sedmice do kada bi se trebalo naći rešenje za otpis nasleđenih dugova fabrike od 22 miliona evra.

"Postoje zainteresovani kupci, radi se o jednoj turskoj firmi koja je tražila da se otpušu sve državne obaveze. Ja sam ih obavestio da je po zakonu moguće otpisati deo obaveza i da kao vlada možemo dati preporuku lokalnoj samoupavi da se odrekne potraživanja iz svojih nadležnosti, prema preduzeću", rekao je Ćirić.

Kako je objasnio kod "Kluz kozare" postoji problem nasleđenih obaveza u visini od 22 miliona evra prema "Beobanci", odnosno Agenciji za stečaj i sanaciju banaka.

"Mi ćemo u Agenciji za privatizaciju zajedno sa Agencijom za stečaj i sanaciju banaka sagledati mogućnost da li može i u kom iznosu može da se otpiše dug", rekao je Ćirić i naglasio da bi se to trebalo rešiti do kraja sedmice, kao i da je dogovoreno da do tada protesti budu prekinuti.

On je podsetio da su do sada održane dve neuspešne aukcije za prodaju preduzeća i da je za 17. jul zakazana treća aukcija.

"Pokušaćemo da nađemo načina da privatizujemo preduzeće, a ako ne uspemo onda ćemo videti druge mogućnosti. Važno je da za 250 radnika radi u "Kluz Kozari" i da za 20 zaposlenih u "Kluz maloprodaji" nađemo adekvatno rešenje", naglasio je on.

Nekoliko desetina radnika preduzeća "Kluz Kozara" počelo je u ponedeljak ujutro protest ispred zgrade Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja, zahtevajući da se privatizacija te firme uspešno završi.

Radnici zahtevaju i da Ministarstvo ekonomije razgovara sa potencijalnim kupcem, turskom firmom "Čeliktaš" i obezbeđivanje istog statusa tom preduzeću kao i drugim privatizovanim preduzećima iz sistema nekadašnjeg "Kluza".

Agencija za privatizaciju objavila je da će "Kluz Kozaru" ponuditi na aukciji 17. jula, po početnoj ceni od 327,8 miliona dinara.

Od najvažnije imovine preduzeće poseduje dve fabričke zgrade u ulici Mite Ružića 8, površine 13.500 kvadrata, kotlarnicu, više proizvodnih linija, opremu (šivaće mašine), kancelarijsku opremu, vozilo...

Prema bilansu, preduzeće je u 2008. godini ostvarilo prihod od 36,7 miliona dinara, dok su rashodi bili veći i iznosili su 152,3 miliona dinara.

Radnici Trajala počeli štrajk

U zahtevima sindikata, koji okuplja većinu od 2.400 zaposlenih u Trajalu, od poslovodstva se traži da se zarade isplaćuju do 15. i 30. u mesecu, sa najviše tri dana zakašnjenja, izmirenje dugovanja za socijalno osiguranje do 10. jula, a dugovanja za penzijsko do 6. avgusta.

Mesec dana je rok u kome bi, prema zahtevima sindikata, trebalo da budu isplaćena dugovanja poslodavaca prema radnicima za Fond solidarnosti, kasu uzajamne pomoći, sindikalne članarine i kredita.

Među zahtevima sindikata su i isplata dugovanja za prevoz i obezbeđivanje posla za fabrike.

Generalni direktor Trajala Petar Krstev kazao je novinarima da su rokovi koje sindikat predlaže kratki i pozvao predstavnike sindikalne organizacije na pregovore.

Poslovodstvo Trajal korporacije je u petak sindikatu uputilo poredloge koji predviđaju da uposlenost kapaciteta fabrike od jula bude na minimumu, da bi se obezbedilo pozitivno poslovanje.

Predloženo je i da se proizvodnja u Fabrici autoguma pokrene za dve nedelje, da se plate isplaćuju sa maksimalno 10 dana zakašnjenja, te da se u narednih šest meseci izmire zaostala dugovanja na ime sindikalne članarine i ostale prinadležnosti.

Tada je predloženo da se zapostale isplate za prevoz radnika namire uz redovne isplate u naredna četiri meseca, te da u roku od šest meseci budu izmirene obaveze prema sindikatima, na ime kredita i ostalih nabavki preko sindikata.

Sindikat je taj predlog odbio i danas počeo ranije najavljeni strajk.

Proizvodnja je u proteklih devet meseci u Trajalovim gumarskim fabrikama u nekoliko navrata prekidana.

U tri gumarske fabrike proizvodnja je potpuno bila obustavljena od sredine novembra do sredine februara, da bi potom jedna po jedna fabrika postepeno kretale sa proizvodnjom, da bi je ponovo u više navrata prekidale.

Trajal korporacija je najmnogoljudnija fabrika u Kruševcu, zapošljava oko 2.400 radnika, a od novembra 2006. godine njen većinski vlasnik je bugarska kompanija Brikel.

Oko 225 radnika u dva čačanska preduzeća, već danima se nalaze u štrajku zbog neisplaćenih zarada, ali i loših uslova za rad.

Radnici Ugoprometa traže plate

Predsednik štrajkačkog odbora u Ugoprometu Miomir Šćepanović, izjavio je FoNetu da su pregovori sa rukovodstvom preduzeća, održani u petak, bili neuspešni i da oko 25 radnika nastavlja štrajk započet 23. juna.

Oni potražuju tri zaostale zarade i poboljšanje uslova za rad.

Ugopromet je do sedamdesetih godina prošlog veka bio u sastavu čačanskog Autoprevoza, da bi ga u junu 2007. kupilo kragujevačko preduzeće "Jezero", za 88 miliona dinara, što je bila pet puta veća cena od početne.

U sastavu Ugoprometa se nalaze motel, samoposluga, restoran, kuhinja, pekara i bife, koji dele zgradu sa autobuskom stanicom.

Predsednik štrajkačkog odbora Fabrike hartije Miloš Tripković, izjavio je da novac za regres od prošle godine i pola majske plate još nisu uplaćeni, iako je postignut dogovor sa reukovodstvom preduzeća još u petak.

On rekao za FoNet da su radnici stupili u štrajk 1. jula i da zahtevaju isplatu jubilarnih nagrada, kao i uplatu penzionog i socijalnog osiguranja za poslednje dve godine.

"Radnici su ove zime radili u hladnim halama, a sanitarni čvorovi se nalaze u lošem stanju i nehigijenski su", rekao je Tripković.

Zbog neisplaćenih zarada zaposleni su štrajkovali i u oktobru, januaru i martu.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image