Posle Nove godine po gregorijanskom, ove noći smo je dočekali i po julijanskom kalendaru, koja se u našem narodu naziva i srpska Nova godina.

U centru Beograda večeras su ponovo trubači došli do Trga i muzikom dočekali pravoslavnu Novu godinu, a tu su bili i migranti da se takođe pridruže proslavi.

Nebo nad glavnim gradom zaista je izgledalo sjajno.

MONDO/Uroš Arsić srpska nova godina vatromet beograd

Deo Beograđana bio je okupljen ispred Hrama Svetog Save na Vračaru, gde je održana i bakljada. 

Takođe, slavilo se i u Podgorici, gde je organizovan spektakularan vatromet. Pogledajte kako je dočekana pravoslavna Nova godina u naselu Zabjelo.

Novu godinu danas obeležavaju Jerusalimska crkva, Ruska crkva, Srpska pravoslavna crkva, Gruzijska patrijaršija i Sveta Gora.

Kurir/Ana Paunković Kurir

Inače, večeras nije bilo organizovanog dočeka u Srbiji zbog epidemije korona virusa. Građani su ovaj praznik dočekali uglavnom u svojim kućama. Organizovanje proslava, prema odluci Kriznog štaba, nije bilo dozvoljeno.

Tokom večeri na prestoničkim ulicama bilo je ljudi koji su šetali u parovima ili u manjim grupama.

Grad Novi Sad je zbog aktuelne pandemije korona virusa organizovao onlajn doček pravoslavne Nove godine, pa su putem interneta građani moći da prate koncerte snimljene na 14 lokacija, a među izvođačima je bio i poznati srpski violinista Stefan Milenković, umetnik koji se nedavno vratio u našu zemlju.

Uz veliki vatromet koji je trajao nekoliko minuta pravoslavna Nova godina dočekana je i u Kosovskoj Mitrovici, organizovanih proslava nije bilo, a ulice tog grada bile su puste.

Običaji za Novu godinu po Julijanskom kalendaru

U hramovima se moli Isusu Hristu da blagoslovi venac godine, da sačuva pravoslavlje u miru, da godina protekne dobro, da gradove Bog sačuva nepovređene, da hristoljubivog vladara zemlje zaštiti i daruje mu pobedu nad protivnicima.

Moli se i za pobedu nad krivoverstvom, za plodove zemaljske, zdrav vazduh, kišu sa nebesa i za izbavljenje od svih nevolja.

Srbi praznik posvećen obrezanju Isusa Hrista nazivaju i Mali Božić, pa se u mnogim krajevima na današnji dan ponavljaju neki obredi i radnje svojstveni praznovanju Hristovog rođenja.

U nekim krajevima se na taj dan spaljuju ostaci badnjaka. Kao što se za Božić mesi česnica, za Mali Božić se mesi poseban obredni hleb "vasilica", u koji se stavlja zrnevlje mnogih žitarica, bundeve, pasulja, bobice drena – za zdravlje, i metalni novčić kao simbol bogatstva i sreće.

Prema običaju, Badnjak se čuva do Srpske Nove godine, kada se prave krstići i stavljaju na voće, odnosno rodno drvo, kako bi godina bila rodna. Takođe se veruje da će, ako na sam dan praznika pada sneg, naredna godina biti rodna.

Počeli su nekršteni dani, ovoga se čuvajte

Veruje se da se danas ne treba svađati, jer će ljude u protivnom cele godine terati baksuz, dok se u nekim krajevima veruje da se danas posebno treba čuvati da vas neko ne prevari.

Stari su govorili da bi novo leto trebalo dočekati budan, a da neudate devojke gataju ako žele da znaju da li će se te godine udati i za koga.

Devojke u Bosni su gatale tako što su se pre svanuća pele na tavan, bacale svoju obuću kroz vrata, pa ako obuća, kad padne, stoji u smeru suprotnom od kuće – to je znak da će u tom pravcu i otići, odnosno udati se. Na Kosovu se verovalo da devojka koja ne može da se uda treba na Mali Božić da prenoći u tuđoj kući, pa će odmah biti isprošena.

Mnogi božićni obredi i radnje u Srba su ponavljani ili su imali svoj završni deo o Malom Božiću, od običaja u Vojvodini da se na raskršćima pale vatre, do spaljivanja ostataka badnjaka u Hercegovini.

Ponegde u Srbiji su mesili kolač s rupom u sredini i naticali ga volu na desni rog. Zatim su gledali kada vo zatrese glavom na koju će stranu kolač pasti. Ako padne na donju stranu, verovalo se da će godina biti rodna, a ako padne na gornju, letina neće dobro roditi.

Neka nam nova 2021. godina donese samo najbolje!

(Mondo)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.