• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

(Ne)pušački performans u kafićima

Predstavnici Narodne inicijative "Zaštita umesto zabrane“, počeli su u subotu u centru Beograda akciju tokom koje će posetiocima poznatih gradskih kafića predstaviti prednosti uvođenja zakona koji će na efikasan način regulisati pušenje na javnim mestima štiteći istovremeno nepušače i pušače.

Pod sloganom "Rešenje je kompromis” predstavnici Narodne inicijative "Zaštita umesto zabrane“, počeli su u u subotu u centru Beograda akciju tokom koje će posetiocima poznatih gradskih kafića predstaviti prednosti uvođenja zakona koji će na efikasan način regulisati pušenje na javnim mestima štiteći istovremeno nepušače i pušače.

U kafićima „OK.no“ na Obilićevom vencu, „Tribeca“ u ulici Kralja Petra i „Speak Easy“ na Trgu Republike, umetnici pantomimičari gostima su demonstrirali na koji način dobra regulacija pušenja na javnom mestu može da obezbedi i nepušačima i pušačima boravak u ugostiteljskim objektima neugrožavajući njihovo pravo na izbor.

Akcija će se odvijati svake naredne subote do 1.avgusta, a nakon Beograda, održaće se u Nišu i u Novom Sadu.

"Ovde smo kako bismo još jedanput ukazali na to šta je zapravo volja građana i da još jedanput pozovemo nadležne organe da je saslušaju i da je poštuju. Ono što mi predlažemo jeste Zakon koji će biti primenjiv u praksi. Iskreno se nadam da će Vlada Srbije u doba ekonomske krize prepoznati značaj uvođenja rešenja, koje neće ugroziti jednu ovako privrednu značajnu granu Srbije kao što je ugostiteljstvo" , rekao je Zdravko Brkić, član Inicijativnog odbora.

On se nada se da se "neće dozvoliti da sprovođenjem radikalnih mera protiv pušenja, preko 50.000 ljudi koji rade u ugostiteljstvu budu neminovna kolateralna šteta".

Pre tačno mesec dana, pokretači narodne inicijative sastali su se sa predstavnicima Ministrastva zdravlja, koji, kako navode iz inicijative, nisu pokazali sluha za utemeljene argumente ugostitelja, izraženu volju više od 80.000 birača i ostali su pri svom isključivom stavu o potpunoj zabrani pušenja.

Na ovom sastanku Nataša Lazarević je u ime Ministrastva zdravlja izjavila je da je Ministarstvo „potpuno svesno da će ugostitelji biti kolateralna šteta sprovođenja ovog zakona i da je to neminovnost“, prenosi ta organizacija.

Oko inicijative „Zaštita umesto zabrane“ okupila su se udruženja ugostitelja Beograda, Novog Sada, Niša, ugostitelji širom Srbije, kao i istaknuti pojedinci, koji razumeju problem i slažu se sa načinom na koji on može da se reši.

Svi zainteresovani mogu pronaći više informacija o inicijativi, predlog Zakona kao i listu mesta na kojima će se prikupljati potpisi na sajtu inicijative www.zastitaumestozabrane.com

Srbi vole da puše u kafani

Inače, uvođenje Zakona o potpunoj zabrani pušenja u EU pokazalo se kao neefikasno i mnoge zemlje su se odlučile da zakon prilagode ekonomskim okolnostima u svojim zemljama i da uvedu kompromisno rešenje, podseća ta inicijativa.

Zakonodavci nemačke pokrajine Bavarska odlučili su 15. jula da ublaže nacionalnu zabranu pušenja i da, od 1. avgusta 2009. godine dozvole pušenje u barovima, koju čini jedna prostorije površine do 800 kvadratnih stopa, kao i da dozvole većim barovima da izdvoje posebne prostorije za pušače.

Manji barovi u kojima je pušenje dozvoljeno moraju da nose oznaku “barovi za pušače”. Ovom odlukom je okončana potpuna zabrana pušenja u barovima, restoranima i disko klubovima koja je stupila na snagu u januaru 2008. Najstroža zabrana pušenja uvedena u Nemačkoj smatra se krivcem za loše rezultate vladajuće konzervativne partije na izborima prošlog septembra.

Proširenje zabrane pušenja u ugostiteljskim objektima izglasano je u belgijskom Parlamentu 9. jula 2009. Prema novom zakonu, pušenje će biti dozvoljeno samo u barovima koji ne služe sveže pripremljenu hranu. Ako je bar manji od 50m2, pušenje je dozvoljeno u celom objektu, a ako je veći, odeljak za pušače treba da zauzima manje od 50% ukupne površine. Prema istraživanju koje je obavio nacionalni sindikat samozaposlenih lica, 7 od 10 barova odabralo bi da prestane da služi hranu, i da zadrži mogućnost dozvoljenog pušenja.

Grčka je, posle više neuspešnih pokušaja uvođenja potpune zabrane pušenja, u julu ove godine počela sa primenom novog zakona, po kojem vlasnici objekata manjih od 70m2 biraju da li će se u njemu pušiti ili ne, dok vlasnici većih objekata mogu da obezbede odvojeni prostor za pušače.

Kako je najavljeno u medijima 6. jula, buduća premijerka Hrvatske Jadranka Kosor uz drastične rezove kroz drugi rebalans budžeta predložiće i ublažavanje zabrane pušenja na javnim mestima, koja je uvedena maja ove godine.

Ministar zdravlja Hrvatske takođe se složio sa mogućnošću izmene zakona o potpunoj zabrani pušenja na javnim mestima, rekavši da „naročito u vreme krize i recesije“ nema mesta za tako radikalne mere.

Hrvatski ministar zdravlja Darko Milinović rekao je u sredu da stručna grupa Ministarstva zdravlja razmatra mogućnost da se kafićima do 50 kvadrata omogući da imaju pušačku kabinu.

Od uvođenja potpune zabrane pušenja, u Hrvatskoj je zatvoreno više od 100 kafića, promet je pao i do 80 posto. U Vinkovcima i Sinju protiv takve odluke štrajkovali su 24-satnim zatvorenim vratima ugostiteljskih objekata, a širom Hrvatske raspisana je i peticija.

Nedavno istraživanje portala MONDO pokazalo je da su Srbi protiv zabrane pušenja u kafićima.

Skoro 44 odsto od 14.532 učesnika u anketi WAP portala MONDO smatra da pušenje u kafićima i restoranima ne bi trebalo zabraniti.

Za zabranu pušenja u kafićima i restoranima bilo je skoro 40 odsto ispitanih, dok je protiv bilo skoro 44 odsto. Za opciju odvajanja pušača i nepušača opredelilo se 16 odsto čitalaca.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image