U školskoj 2021/2022. godini Vojna akademija primiće ukupno 210 kadeta na studijske programe osnovnih akademskih studija ­- Kopnena vojska, Vojno vazduhoplovstvo, Vojnoelektronsko inženjerstvo, Tehnološko inženjerstvo materijala i zaštite, Vojnomašinsko inženjerstvo, Vojnosaobraćajno inženjerstvo i Logistika odbrane. Medicinski fakultet VMA upisaće u najmlađu klasu integrisanih akademskih studije medicine 40 kadeta.

Kandidati koji ispune opšte i posebne uslove konkursa za Vojnu akademiju i Medicinski fakultet VMA biće upućeni na selekciju. Prvi deo selekcije podrazumeva prijemni ispit koji obuhvata proveru znanja iz matematike za kandidate za Vojnu akademiju, odnosno biologije i hemije za buduće kadete medicine.

Proveru fizičkih sposobnosti moraju proći svi kandidati, a njoj će pristupiti samo oni koji ostvare barem minimalni broj bodova na proveri znanja iz matematike, odnosno biologije i hemije.

Nova klasa učenika Srednje stručne vojne škole "1300 kaplara" brojaće 60 učenika na sledećim smerovima: Telekomunikacije i informatika, Jedinice za elektronska dejstva, Vazduhoplovno-tehnički smer, Artiljerijsko-raketne jedinice za protivvazduhoplovna dejstva i Vazdušno osmatranje i javljanje.

Selekcija za Vojnu gimnaziju, pored provere fizičkih sposobnosti i zdravstvenih pregleda, podrazumeva i test iz matematike i srpskog jezika, dok će njihove kolege za Srednju stručnu vojnu školu, umesto srpskog, polagati fiziku. Diplomci Vojne akademije i Medicinskog fakulteta bivaju proizvedeni u čin potporučnika Vojske Srbije i dobijaju odgovarajuća stručna zvanja u odnosu na smer koji su završili.

Maturanti Vojne gimnazije imaju obavezu da krenu stopama svojih starijih kolega i školuju se za akademska zvanja, dok oni koji završe Srednju stručnu vojnu školu, posle četiri godine dobijaju čin vodnika i počinju svoju profesionalnu vojnu službu. Podjednako pravo konkurisanja imaju oba pola, a rezultati dosadašnjeg školovanja i selekcije biće presudni za odluku ko dobija mogućnost da upiše neku od vojnih škola. Školovanje je besplatno, kao i smeštaj, udžbenici i zdravstvena zaštita.

Uz vrhunsko obrazovanje stiču se brojne veštine, tu su mogućnosti bavljenja sportom, aktivnosti u raznim sekcijama, druženje. Vojni poziv podrazumeva stalno usavršavanje i napredovanje u karijeri i jedinstven osećaj časti za služenje otadžbini i svom narodu. Konkurs za upis otvoren je do 31. marta, a sa detaljima se možete upoznati klikom OVDE.

(Mondo)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.