Planom optimizacije mreže zdravstvenih ustanova zapravo je predviđeno gašenje Studentske poliklinike, čime će se tri studentske poliklinike u Srbiji pripojiti domovima zdravlja.
Prema sadašnjem planu, Studentska poliklinika trebalo bi da se spoji sa "Domom zdravlja Vračar", ali veliko je pitanje da li se time može sačuvati kvalitet zdravstvene zaštite studenata i da li ustanova na Vračaru ima kapacitet za to, kažu za MONDO iz Zavoda za zaštitu studenata i Studentske konferencije univerziteta.
Direktorka Zavoda za zaštitu studenata u Beogradu Marija Obradović kaže za MONDO da studentska poliklinika treba da nastavi da radi kao do sada.
"Potoji 120.000 studenata u Beoogradu i njihova zdravstvena zaštita je vrlo kompleksna. Mnogi nemaju prebivalište u Beogradu i jedini način da se leče izvan svog grada je Studentska poliklinika. Studenti bi izgubili i olakšanu mogućnost da dođu do lekara specijaliste, već bi bili u redovima za upute u domovima zdravlja", kaže Marija Obradović.
U Poliklinici imaju veliki broj službi, među kojima su opšta medicina, stomatologija, ginekologija, fizikalno odeljenje, oftalmologija i druga odeljenja, kaže direktorka klinike.
"Tokom epidemije studenti imaju izdvojenu respiratornu ambulantu i deo stacionara za zbrinjavanje lakše obolelih od korone. Ako im je potreban uput za Klinički cenatar Srbije, dobijaju ga direktno od nas. Imamo dom za studente sa posebnim potrebama koji nemaju prebivalište u Beogradu i radimo nadzor kolektivnih smeštaja u studenstkim domovima. Vodimo računa i o studentima iz drugih država", objašnjava Marija Obradović.
Iako je ovo samo predlog dugoročnog plana, smatram da postoji velika mogućnost da se nacrt zakona promeni, kaže Marija Obradović.
"Nadamo se da će Ministarstvo zdravlja imati sluha da prepozna značaj Zavoda za zaštitu studenta, da će pružiti podstrek mladim osobama svih univerziteta u Srbiji time što će sačuvati njihovu zdravstvenu zaštitu", kaže Marija Obradović.
Predstavnici studenata za MONDO kažu da se zalažu za to da Studetska poliklinika ne bude ukinuta i da ostane nezavisna od domova zdravlja.
"Predstavnci studenata nisu uključeni u raspravu nacrta zakona, ali smatramo da zajedno sa Studentskom Polikliniko treba da imamo uvid u predlog zakona. Za sada mi uopšte ne znamo da li je plan da se Studentska poliklinika potpuno pripoji domovima zdravlja, da li će postojati izdvojeni deo, da li će studenti morati da idu kod specijaliste u različite delove Beograda. Nije nam jasno koji su modeli da bismo mogli da damo adekvatan komentar. Ono što svakako smatramo jeste da hiljade studenta koliko ih je u Beogradu, mora da imaju svoju zdravstvenu ustanovu", kaže Margareta Smiljanić, predsednica Studentske konferencije univerziteta Srbije.
Prema podacima, 180 zaposlenih u ovoj ustanovi godišnje obavi 230.000 pregleda, 600.000 preventivnih i dijagnostičkih usluga, a stacionar raspolaže sa 20 kreveta.
Sistematski pregledi studenata su redovni, kao i higijensko-epidemiološki nadzor objekata za kolektivni smeštaj, terenski rad, briga o stranim studentima, praćenje i proučavanje zdravstvenog stanja i unapređivanje zdravlja studenata.
RAZMATRA SE PREDLOG
Neće biti doneto nikakvo rešenje koje nije u interesu zdravstvene zaštite studenata, tvrde iz Ministarstva zdravlja za MONDO.
"Nacrt je samo predložen i biće na raspravi do 22. februara. Do tada će se vršito eventualne dopune i izmene. Već su doneti pojedini predlozi koji će se razmatrati narednih dana. Ideja je da se izvrši maksimalna racionalizacija i da se nađe model za najefikasniju zdravstvenu zaštitu", kažu za MONDO iz Ministarstva zdravlja.
Da podsetimo, predstavnici Ministarstva zdravlja održali su juče sastanak o nacrtu ovog Plana optimizacije sa predstavnicima Omladinske mreže Srbije. Predsednik Omladinske mreže Srbije Danilo Potparić kaže da su na sastanku u kabinetu ministra zdravlja izneli svoje predloge i "dobili čvrsta uverenja da do toga neće doći i da ćemo biti partneri da iznađemo rešenje koje će biti prihvatljivo i za studente i za državu i za Studentsku polikliniku", rekao je Potparić novinarima u Studentskoj poliklinici u Beogradu.
GASE SE JOŠ DVA ZAVODA?
Kako MONDO nezvanično saznaje,u okviru ovog projekta plan je da se više zdravstvenih ustanova u Srbiji pripoji domovima zdravlja, kako bi se na ovaj način smanji broj zdravstvenih ustanova i samim tim troškovi zdravstva.
Ovaj plan trebalo bi da bude sproveden do 2035. godine i podrazumeva optimizaciju zdravstva. Osim Studentske Poliklinike, plan je da se ugasi većina stacionara kao i Zavod za plućne bolesti, Zavod za kožne i venerične bolesti u ulici Džordža Vašingtona.
S druge strane, planirano je da se sačuva Zavod za transfuziju krvi, Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika MUPA i Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika Železnice, saznaje MONDO.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Prvo oglašavanje Čede Jovanovića o razvodu: "Nešto se čoveku desi što ne može da sanja, ja sam to doživeo "
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!