Krizni štab za borbu protiv korona virusa zasedao je u Palati Srbija. Na sednici su analizirali epidemiološku situaciju, a zatim odlučivali o daljim merama.
Na sednici je odlučeno da sve dosadašnje mere ostaju na snazi i da nema otvaranja tržnih centara i kafića.
Na današnjoj sednici donete su i nove mere: đaci u manjim grupa moći će da dođu u školu, popravljaju ocene i budu ocenjeni, a ulazak u Srbiju biće moguć sa uverenjem o primljene obe doze vakcine.
Krizni štab je usvojio zahtev Ministarstva prosvete da se omogući učenicima da u manjim grupama, uz striktno poštovanje epidemioloških mera, mogu da dođu u školu i budu ocenjeni.
Pokrajinski sekretar za zdravstvo Zoran Gojković saopštio je da su "mere takve kakve su u ovom trenutku" i da postojeće mere doprinose tome da nemamo veliko povećanje broja zaraženih.
"Do sledeće sednice Kriznog štaba uopšte nećemo razgovarati o popuštanju mera", naglasio je Gojković i istakao da će donete mere sigurno važiti do kraja nedelje.
"I dalje imao veliki broj zaraženih, ali postojeće mere su doprinele da nemamo veliki skok zaraženih. Potrebno je da se svi pridržavamo postojećih mera i da se svi vakcinišemo jer su vakcine nešto što nas može dugoročno izvući iz epidemije. Ono što su dve stvari koje su analizirane na Kriznom štabu to je zahtev Ministarstva prosvete da se omogući prvenstveno đacima koji su od početka godine na online nastavi da se ispituju u malim grupama u školama gde postoji mogućnost, tako da će se pokušati da se nađe model da se učenici gde je neophodno da se ocene, da im se dozvoli da obave ocenjivanje", rekao je Gojković.
Epidemilolog i član Kriznog štaba dr Branislav Tiodorović rekao je nekoliko minuta pred početak sednice da nije realno da u ovom trenutku bude doneta odluka o popuštanju mera.
"Biće teška sednica, noćas je bila teška noć, pune su nam kovid bolnice takoreći potpuno, imamo i povećanje pregleda u kovid ambulantama. Nemamo nijedan podatak koji bi mogao da ide u prilog popuštanju mera. Razumno je izdržati do kraja ove nedelje sa ovim merama", rekao je epidemiolog. On je apelovao da budemo strpljivi i disciplinovani i rekao kada može doći do otvaranja ugostiteljskih objekata i tržnih centara.
"Ako bismo izdržali do sledećeg ponedeljka mogli bismo da računamo da od sledeće nedelje možda dođe do popuštanja mera i da tržni centri i ugostiteljski objekti počnu sa radom", naveo je Tiodorović.
Na stolu Kriznog štaba je i pitanje otvaranja restorana i tržnih centara pod određenim uslovima. Trenutno su u našoj zemlji na snazi mere koje podrazumevaju da ostaju zatvoreni svi ugostiteljski objekti - kafići, restorani, noćni klubovi i barovi, kao i tržni centri.
Prema nezvaničnim najavama, očekuje se da tržni centri i nadalje, najverovatnije ostanu zatvoreni, osim prehrambenih radnji i apoteka, za koje poslodavci moraju da omoguće rad.
Osim rada ugostiteljskih objekata i tržnih centara, na dnevnom redu današnje sednice biće i uslovi za ulazak u Srbiju i situacija u školama.
Svi objekti prodaje hrane i ustanove kulture - bioskopi, pozorišta, galerije i biblioteke, mogu da rade do 21 čas, svi ostali objekti do 20 časova, uz poštovanje određenih uslova.
Epidemiolog i član Kriznog štaba Predrag Kon je najavio da će se pitanje otvaranja bašta sutra razmatrati na sednici Kriznog štaba, a da će on morati da objašnjava svoje razloge zašto sada nije pravi trenutak za to.
"Otvaranje bašta jeste realan zahtev u nekoj perspektivi. Glavno mesto nepoštovanja mera su ugostiteljski objekti, prvenstveno kafići i restorani. Svako ko uđe, nosi masku, a onda je skine na mestu gde sedi. Ja nosim masku i dok pijem kafu. Nije istina da to ne može da se sprovodi, isto važi i za jelo. Vi ako hoćete to da sprovodite, i te kako možete. Restorani su mesto dokazano naučnim istraživanjima kao mesto gde se najvše ljudi zaražavaju. Ne šire ugostitelji zarazu, već mesta okupljanja. Pevanje je važan faktor, kapljice mogu da idu i do 12 metara. Niko ne pokušava da peva s maskama", objasnio je ranije danas doktor Kon.
Direktor Udruženja hotelijera i ugostitelja, Georgi Genov, rekao je ranije danas da se ugostitelji nadaju da će na sutrašnjoj sednici biti dozvoljen rad onim restoranima koji imaju dovoljnu kvadraturu i koji su u mogućnosti da obezbede rad uz poštovanje svih epidemioloških mera.
"Naše udruženje je predložilo da se prvo otvore restorani koji imaju dovoljnu kvadraturu i uslove da obezbede četiri kvdrata po osobi. Za njih ne vidim prepreku da rade, kao ni za bašte koje su bezbedne za ljude da u njima borave", naveo je on i dodao da je više od 50 odsto ugostiteljskih objekata manje kvadrature, te da objektivno ne ispunjavaju potrebne uslove, i da bi njima država trebalo da obezbedi neku podršku bilo kroz direktnu pomoć bilo kroz odlaganje doprinosa za plate za narednu godinu.
Epidemija korona virusa i dalje je zabrinjavajuća u Srbiji, broj novozaraženih je opet više od 5.000 slučajeva. U Srbiji je u poslednjih 24 sata zabeleženo još 5.475 novih slučajeva zaraze. Nažalost, smrtnih ishoda bilo je još 36, dok je broj pacijenata na respiratorima 238. U poslednja 24 h u Srbiji je testirano 18.158 ljudi, a 6.187 je hospitalizovano. Ukupan broj preminulih od početka pandemije je 5.002.
Da podsetimo, prema jučerašnjem preseku, u Srbiji je 22. marta zabeleženo još 4.769 novih slučajeva zaraze. Smrtnih ishoda je bilo još 32, dok je broj pacijenata na respiratorima 236.
MONDO vas poziva da poštujete preporučene mere – držite distancu, nosite masku i izbegavajte okupljanja, to je jedini način da se spreči širenje epidemije.
(MONDO)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
"Šta kada Pešić ode, a povuku se Jokić, Bogdanović i Micić?": Nebojša Čović se plaši da uskoro neće biti dobro
Srbija više nema majstora kakav je bio Zvezdin Cune! Tragedija zauvek zaustavila novog Genija, svaki Božić zato boli
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
Prepoznajete li našu pevačicu sa slike? O njenoj emotivnoj objavi na Božić dugo će se pričati, rasplakala mnoge
Partizan doveo Blagojevića da napravi "čistku" u ekipi: Skupi su, ne donose mnogo i odmah mogu da odu!