Prema nezvaničnim saznanjima, prva tranša od 100.000 evra uplaćena je 5. marta ove godine.
Interesantno je da je i celoviti sporazum o regulisanju međusobnih odnosa povodom kupovine vile u Tolstojevoj 33 u Beogradu sklopljen tek u decembru prošle godine. Kako se i u dokumentu navodi, očigledno je bilo problema između Pekovića i Miloševićevih naslednika Marije i Marka Miloševića.
Prvobitno 5 miliona
"Celoviti sporazum ostaje na snazi do konačnog ispunjenja prema volji ugovorenih strana u skladu sa članom 10 i smatra se veoma poverljivim, imajući u vidu sve probleme koji su nastali u proteklom periodu", navodi se, između ostalog, u priznanici do koje su došli beogradski mediji.
Peković je, naime, pomenutu vilu od 900 kvadrata, sagrađenu na placu od 21 ara, kupio 2016. godine nakon dogovora sa Miloševićevom udovicom Mirjanom Marković i njegovim sinom Markom Miloševićem.
Čuvena vila u kojoj je Slobodan Milošević boravio dok je bio predsednik države ima deset spavaćih soba, šest kupatila, dve recepcije i dve sobe za prijem. Prodavala se prethodno čitavih 17 godina, i to po ceni od 5 miliona evra. Na kraju ju je kupio Peković za oko dva miliona evra.
U centru pažnje vila je bila i 2009. godine, kada je u njoj uhapšen Sreten Jocić, poznatiji kao Joca Amsterdam.
I Ćazim bacio oko
Inače, po prestonici se dugo spekulisalo da je oko na vilu bacio i kontroverzni biznismen Ćazim Osmani, te da je bio spreman da za nju iskešira i 3,5 miliona evra. No, sve je ostalo na spekulacijama, a koliko je poznato zvanične ponude nije bilo.
Slobodan Milošević je u julu 1991. godine podneo zahtev Skupštini Beograda za otkup ovog objekta, a vrednost vile bila je procenjena na 7.381,502 tadašnja dinara, sa rokom otplate od 38,5 godina. U to vreme, nemačka marka vredela je 14 dinara, ali je početnu sumu inflacija svela na 2.0000 maraka, koliko ju je na kraju platio Milošević.
Imanje na kome je danas vila pripadalo je pre Drugog svetskog rata Geci Konu, čuvenom izdavaču koji ga je kupio za svoje dve sestre. Porodica Kon streljana je u jesen 1941. godine, a po završetku rata imanje je oduzeto i nacionalizovano, kao i izdavačka kuća Gece Kona, od koje je nastala današnja "Prosveta".
Početkom sedamdesetih, nekadašnji visoki funkcioner Saveza komunista Jugoslavije i bivši predsednik Skupštine Socijalističke Republike Srbije Joban Veselinov doselio se u Tolstojevu 33. Za njega je tada izgrađena vila od 180 kvadrata. Plac za novu vilu obezbedio je grad Beograd, a izgradnju je platila Vojvodina.
Postojeću vilu porodica Milošević je proširila, nadzidala i preuredila.
Kupio i Titov kompleks
Nikola Peković je prošle godine kupio i vilu pokojnog predsednika Josipa Broza TIta u naselju Palisad na Zlatiboru. Plan mu je bio da renovira kulturno dobro nekadašnjeg predsednika SFRJ i pretvori ga u muzej, a na placu koji ima oko dva hektara su kuća i apartmanski kompleks, u koji je uložio oko 15 miliona evra
(Mondo/Kurir)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Janis nacrtao, četiri heroja donela pobedu: Kad je srce kao planina, a Deda na terenu - Barsa nema šanse!
Partizanov poziv za plej-of Evrolige! Željku se isplatilo čekanje, dobio je igrača za velika dela
Drama sezone u ABA ligi, Zvezda i Partizan pali sa vrha: Lider se u Železniku vratio iz mrtvih i pobedio!
"Kakva trica Dejana Davidovca": Hrvatski komentator u transu zbog Zvezdinog koša za pobedu protiv Barse
Ovaj menjač plaši i iskusne vozače, mnogi ne znaju koliko je moćan: DSG je hirurški precizan, smanjuje potrošnju goriva