Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je da se razmišlja o obaveznoj vakcinaciji protiv kovida 19 u Srbiji i da je to predlog struke. Rekao je da je saglasan sa predlogom lekara o obaveznoj imunizaciji zdravstvenih radnika i da očekuje da će komisija koja o tome treba da odluči, doneti tu odluku.
S druge strane, predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić rekla je juče da se vakcinacija građana u Srbiji sprovodi odlično, da je interesovanje veliko i dane postoji nijedan razlog da se uvodi obavezna vakcinacija.
Lekari, advokati i predstavnici zaštite ljudskih prava odgovorili su za MONDO da li obavezna vakcinacija protiv kovida 19 može da se uvede za sve građane, koji uslovi bi trebalo da se ispune da bi se to dogodilo i da li bi građani mogli da budu zakonski kažnjeni ako odbiju ovu vakcinu.
ZAKON PROMENJEN U NOVEMBRU
Skupština Srbije usvojila je u novembru prošle godine izmene Zakona o zdravstvenoj zaštiti stanovništva kojim se u članu 33. u slučaju pojave epidemije zarazne bolesti “može odrediti i preporučena ili obavezna vanredna imunizacija protiv te zarazne bolesti za sva lica, odnosno za određene kategorije lica, ako se utvrdi opasnost od prenošenja te zarazne bolesti”.
Kako se navodi u istom članu 33. Zakona, obaveznu i preporučenu vanrednu imunizaciju naređuje ministar zdravlja.
Iako je članom 33. Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti propisano da ministar zdravlja može narediti obaveznu vakcinaciju ukoliko dođe do epidemije kao što je epidemija korona virusa, za primenu te odredbe potrebno je da postoji predlog Zavoda za javno zdravlje, saglasnost Republičke stručne komisije za zaštitu stanovništva od zaraznih bolesti i preporuka Svetske zdravstvene organizacije.
ZDRAVSTVENI RADNICI BI MOGLl DA BUDU OBAVEZNI?
Prema rečima epidemiologa Zorana Radovanovića, nije siguran da bi obavezna vakcinacija mogla da se odnosi na opštu populaciju, ali za pojedine kategorije bi to moglo da se očekuje.
"Prema zakonu je bilo dozvoljeno uvesti da se pojedine kategorije stanovništva, kao što su lekari, obavezno vakcinišu. Vakcinacija protiv hepatitisa B, gripa, nekoliko vrsti boginja, zauški, difterije i velikog kašlja je odavno obavezna prema pravilniku o imunizaciji, za sve zaposlene u zdravstvenim ustanovama. Postoji mogućnost da se zbog epidemije ukoliko postoji opasnost, zdravstveni radnici vakcinišu i protiv nove bolesti", rekao Radovanović za MONDO.
Predstavnici Evropskog suda za ljudska prava u Beogradu rekli su za medije da se obavezna vakcinacija protiv korona virusa ne mora odnositi na čitavu populaciju, ali da je bitno da se medicinski radnici vakcinišu.
"U našoj zemlji je, recimo propisana obavezna vakcinacija najvećeg broja lekara protiv gripa. Ne piše da moraju svi, već postoje kategorije koje se, kada pročitate, odnose skoro na sve, osim pedijatara“, rekli su iz ove ustanove.
IMAJU LI GRAĐANI DILEME?
Dok su pojedini građani jedva dočekali da vakcina stigne u Srbiju, drugi žele da sačekaju i vide kako će se vakcina "pokazati".
"Bilo mi je jako stresno što nisam mogla da se viđam sa ljudima iz straha od korona virusa. Jedva sam čekala da primim vakcinu da mogu bez straha da nastavim da živim normalno, da se ne plašim za svoje zdravlje", objašnjava za MONDO Milka Matić (65) iz Kruševca.
S druge strane, postoje i oni koji žele da sačekaju pre nego što se odluče na vakcinu.
"Bilo je mnogo različitih i kontradiktornih vesti i informacija u svetu. Istraživanja i dalje traju i zato ne želim da žurim, naročito zbog toga što sam već preležala kovid i imam antitela.iz tih razloga, ne verujem da će vakcina za sve biti obavezna. Ako bude, to će možda biti za starije osobe jer su one u riziku i zdravstvene radnike", kaže Andrijana Nešić (31) iz Beograda.
ZAKONI PODLOŽNI PROMENAMA
Pitanje obavezne vakcinacije u slučaju pandemije je ustavno, a ne zakonsko pitanje, kaže za MONDO advokat Mirko Mrkić.
"Granica ljudskih prava je tamo gde medicinska struka kaže. Ljudska prava su zagarantovana, ali samo do onog trenutka dok se ne proceni da se time ugrožavaju prava drugih. Tada se prava završavaju i država može u interesu svih I zbog rizika od opšte opasnosti da preduzme mere koje se tumače kao ograničenje demokratije. Slična stvar je u slučaju rata, kada vojska ima pravo da koristi privatne i javne objekte, bez saglasnosti vlasnika. Kada je u pitanju zaštita zdravlja ljudi, obavezna vakcinacija može da se uvede kao krajnja mera", kaže advokat Mirko Mrkić.
Advokat Nebojša Milosavljević rekao je za Kurir da je pitanje obavezne vakcinacije pre svega moralno pitanje, a manje pravno, a kako zakoni nisu večni, podložni su promenama u zavisnosti od situacije.
"Po našim propisima ne postoji način za obaveznu vakcinaciju, jer duboko zadire u ljudska prava. U našem ustavu ljudsko pravo je najveća kategorija prava i podrazumeva da je čovek biće koje odlučuje svojom voljom, međutim ako je ovo proizvod svetskog prava onda nam ovo govori i da ljudski odnosi nisu večni", kaže Milosavljević.
Prema njegovim rečima, treba istražiti i sačekati kako će se vakcina protiv kovida pokazati.
"Mi u Srbiji imamo spisak obaveznih vakcina koje su pokazale da pomažu čovečanstvu da opstane i da se bori protiv raznih epidemija i virusa koji su nas zadesili. Pitanje je da li će ova vakcina pokazati isto, to treba istražiti i ako pokaže možda se nađe na spisku obaveznih vakcina", zaključio je advokat Milosavljević.
IMA LI U ZAKONU IZUZETAKA I KAKVE BI BILE KAZNE ZA ODBIJANJE?
Obavezna vakcinacija nije uvedena i pravo svakoga da odabere da li će da bude vakcinisan treba da bude poštovano. Ako država odluči da uvede obaveznu vakcinaciju za sve građane, mora da bude jasno određeno ko može da primi vakcinu i pod kakvim uslovima,kaže advokat Mirko Mrkić.
"U svakom zakonu postoji izuzetak I kategorije koje ne bi trebalo da prime vakcinu iz zdravstvenih razloga, trebalo bi da budu jasno navedene. Ako vakcina bude obavezna, odbijanje ne bi moglo da bude indivuidualna odluka, već bi morala da postoji objektivna okolonost za to. Referentne institucije trebalo bi da utvrde u svakom pojedinačnom slučaju postoje li razlozi da se imunizacija ne sprovede", kaže za MONDO advokat Mirko Mrkić.
ZATVORSKA KAZNA BI STVORILA KONTRAEFEKAT, DISKRIMINACIJA MORA DA SE DOKAŽE
Prema njegovim rečima, kazne za osobe koje odbiju obaveznu vakcinaciju naverovatnije bi bile novčane, dok bi za višestruke povratnike mogle da postoje ozbiljnije sankcije. Zatvorska kazna bi, prema njegovom mišljenju, najverovatnije izazvala otpor i kontraefekat kod jednog dela građana.
Budući da postoje firme koje stimulišu radnike koje su vakcinisani novčanim bonusima ili kažnjavaju one koji se protive vakcinaciji, pokrenulo se i pitanje da li ovakvi postupci mogu da se računaju kao diskrimicija.
"Diskrimacija se utvrđuje u svakom pojedinačnom slučaju i morale bi da budu uzete u obzir sve okolnosti. Svakako, rešenje o otkazu zbog vakcinacije ili nevakcinacije bilo bi mimo zakona", kaže Mirko Mrkić.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
Duško Vujošević kritikuje Petruševa: Mora da se dovede u red, a Zvezda da se pozabavi njime
"Sigurno smo najbolji klub u regionu": Nebojša Čović na proslavi Crvene zvezde!
“Željko, gledaj sad šta ćeš”: Partizan ima novog sponzora, Ostoja Mijailović otkrio sve detalje!
Partizan u punoj Areni traži povratak na pobednički kolosek: Klub se oglasio pred meč sa Fenerom
Voditeljka čestitala Dončiću katolički Božić: Jokić kaže "nije moj", a pogledajte Lukinu reakciju