To znači da će tada konačno biti poznato kako ćemo tačno posećivati zemlje EU, a za sada se zna da će kovid pasoši sadržati dokaz o primljenoj vakcini protiv koronavirusa, negativan test na koronu ili prisustvo antitela kod onih koji su preležali kovid.
Sertifikati će, kako je najavila Evropska komisija, biti besplatni, a za osobe koji nemaju mobilne telefone ili se njima ne služe na raspolaganju će biti sertifikati na papiru.
Ključ sertifikata je QR kod - grafički kod sastavljen od crno-belih kvadrata koji sadrži lične podatke, a u digitalnoj verziji pasoša biće sadržani QR kod, država porekla i podaci o (ne)vakcinisanju. Podaci o vakcinaciji, testiranju ili oporavku od kovida koje se izdaju u Srbiji već sadrže QR kod.
Planirano je da papirna verzija "kovid pasoša" sadrži lične detalje poput imena i prezimena, datuma rođenja i broj pasoša koji je overen QR kodom, sa detaljima da li je putnik vakcinisan i da li je bio nosilac zaraze. Od onih koji nisu ni vakcinisani, niti su preležali kovid tražiće se PCR test, čiji će status tu moći da se vidi.
Za putovanje u Grčku stvari su već jasne - ova zemlja priznaje sve vakcine protiv virusa korona, a oni koji se nisu vakcinisali treba da pokažu na uvid PCR ili antigenski test. Ako su među putnicima i mališani, za decu do 10 godina neće biti potrebni testovi, dok će za stariju decu, koja nisu vakcinisana, takođe biti potreban negativan test.
Trenutno je za ulazak u Grčku potrebno da PCR test ne bude stariji od 72 sata, a ostaje da se vidi da li će isti rok važiti i od 14. maja kad ta zemlja otvara granice za turiste.
Kako ćemo u Italiju u šoping?
A kako će u praksi izgledati kada građanin Srbije krene, recimo u Italiju, ili bilo koju drugu zemlju Evropske Unije?
Oni koji su se vakcinisali Fajzerom ili AstraZenekom, ne moraju da brinu, te dve vakcine otvaraju vrata svih zemalja EU, pošto ih je odobrila Evropska agencija za lekove (EMA). U tom slučaju, putnik samo treba da preuzme aplikaciju zelenog digitalnog sertifikata ili da nabave papirnu verziju kovid pasoša.
Ali, šta sa onima koji su vakcinisani, ali ruskom vakcinom Sputnjik V ili kineskom Sinofarm?
Zemlje EU moći će, baš kao i Grčka, da prema sopstvenom nahođenju odluče da prihvate ruske i kineske vakcine. Mađarska bi, recimo, mogla da bude jedna od njih, jer je premijer Viktor Orban upravo primio kinesko cepivo Sinofarm. Nije isključeno da tim stopama krene i Italija jer je dogovorila proizvodnju ruske vakcine.
Koliko PCR test treba da bude star?
U svakom slučaju, građani koji se nisu vakcinisali cepivom koje je aminovala EMA neće ostati u četiri zida, moći će i dalje da putuju, ali imaće dodatni trošak jer će morati da urade PCR ili antigenski test.
Trenutno je jedno od pitanja koliko će taj test morati da bude star. Kako sada stvari stoje, svaka zemlja će najverovatnije moći da da svoju "magičnu cifru" u zavisnosti od epidemiološke situacije. Za ulazak u Španiju, na primer, PCR test ne sme da bude stariji 72 sata od momenta uzimanja uzorka, a isti slučaj je i sa Francuskom i Barbadosom dok je za Dansku taj rok 24 sata.
Putnici koji nisu i ne nameravaju da se vakcinišu iz ličnih ili zdravstvenih razloga, neće biti diskirminisani, ali moći će da skinu prašinu sa pasoša ako urade test.
Šta sa onima koji su preležali koronu?
Ne tako mali broj građana Srbije preležao je koronu, a sve njih interesuje da li će im sa izveštajem o testu biti omogućeno nesmetano kretanje. Za sada, odgovor je "da", ali samo ako je pozitivan korona-test star najmanje 20 dana jer sugeriše da putnik ima antitela.
Ostaje još da se vidi i koliko će zeleni sertifikati važiti - do kraja pandemije ili kraće. Postoji ideja da budu oročeni na šest meseci jer toliko je procenjeno da traje dejstvo vakcine.
Unutar EU se dalje vode rasprave o podacima koji će biti prihvatani. Neke zemlje imaju dilemu da li da prihvate samo negativne nalaze PCR testa ili i brzog antigenskog testa. Takođe, neke zemlje EU razmatraju da uopšte ne uđu u "pakt" već nameravaju da sačekaju dok ne bude dovoljno vakcina za sve.
Austrija i još 12 zemalja ne čekaju EU
Austrija i još 12 zemalja Evropske unije, među kojima je i Hrvatska, nisu želele da čekaju dogovor cele EU o kovid pasošima, već su se dogovorile o kriterijuma za stvaranje takozvanih kovid pasoša koji bi trebalo da olakšaju turistička putovanja ovog leta. Na listi su Bugarska, Hrvatska, Kipar, Danska, Francuska, Nemačka, Grčka, Italija, Malta, Portugalija, Slovenija i Španija.
Takozvani zeleni pasoš bi trebalo uskoro da počne da se primenjuje, a sadržaće sertifikat o vakcinaciji, sertifikat o testiranju PCR ili antigenski i sertifikat o izlečenju (najranije od 20. dana od prvog pozitivnog PCR testa).
Taj elektronski dokument biće besplatan za građane EU i sve pripadnike takozvanih trećih država koji žive u Uniji. Predviđeno je da ti pasoši traju do kraja pandemije.
(Mondo/Blic)
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
"Dok sam živ, plakaću za njima": Goran Vesić kroz suze objasnio zašto podnosi ostavku (Video)
Zvezda od dominacije do problema u Pioniru: Trojkaška rapsodija, drama i pobeda u derbiju kola!
Dominacija Partizana u Železniku: Ubedljiva pobeda za 7-0, razigrao se i Vašington
Goran Vesić podnosi ostavku!
Vladan Milojević se ne plaši Barselone: Je l' znate vi kakav je ovo uspeh za srpski fudbal?!