Sve više Srba letuje u Albaniji i sve duže se zadržava, pokazuju zvanični podaci. Jedan od razloga za ovakvu situaciju  jeste to što za ulazak u Albaniju tokom prošlog leta nisu bili potrebni PCR, antigenski testovi niti potvrda o vakcinaciji. 

Prema iskustvu turista, srpski se mogao čuti na svakom koraku. A kako su Albanci koji žive na primorju prihvatili ovu "najezdu", šta misle o Srbima kao turistima i kakve predrasude su srušene sa jedne i druge strane, za MONDO je odgovorio Kujtim Bekiri (41), ugostitelj iz Sarande u Albaniji.

SRBI PRVO NA OPREZU, DRUGI DAN SE OPUSTE

Letovališta u Albaniji svake godine su puna turista iz Rusije, Makedonije, Češke i Poljske. Na plažama se sve češće čuje srpski jezik i turista iz naših krajeva je svake godine sve više, kažu Albanci. 

"Veliki broj Srba prvi put je posetio Albaniju tokom prošle godine, za vreme korone. Bilo ih je i ranije, ali ne u toliko velikom broju. U razgovoru sa njima shvatio sam da su došli takoreći slučajno, zato što su im u Grčkoj ili Egiptu podigli cene aranžmana ili su tražili PCR test. U velikom broju slučajeva u prvom razgovoru vidi se oprez i tokom razgovora su suzdržani i distancirani, ali to jako kratko traje. Kada vide da su svi prema njima ljubazni, da se ponašaju normalno i da se ne pravi razlika da li je gost Srbin ili neke druge nacionalnosti, odmah se opuste. Drugi, treći, četvrti dan letovanja je druga priča", kaže za MONDO Kujtim Bekiri, vlasnik smeštaja u Sarandi u Albaniji. 

Anketa

Da li biste letovali u Albaniji?

SRBI IZNENAĐENI LUKSUZOM

Prema njegovim rečima, srpski turisti vrlo često umeju da pohvale plaže, smeštaj i okruženje, a ponekad priznaju da to nisu očekivali i da su zapravo prijatno iznenađeni.

"To su predrasude koje prema Albancima nemaju samo Srbi, već mnogi drugi turisti. Na primer, iznađeni su dobrim hotelima, luksuznim automobilima i restoranima, jer su mislili da je Albanija mnogo siromašnija i da toga praktično nema. Ipak, Srbi nas najbolje razumeju, jer mnogi iz bogatijih država i prema njima gaje iste predrasude, sve dok ne dođu i sami se uvere da nije tako", kaže Kujtim Bekiri.

MLADI KONOBARI HOĆE DA OSTAVE UTISAK

Ipak, moram da priznam da je iznenađenje ponekad obostrano, pogotovo kod mladih konobara koji su sada iznenađeni tolikim brojem Srba, kaže naš sagovornik.

"Trude se da se snađu i da se pokažu u najboljem svetlu. U gotovo svim restoranima na primorju možete da nađete srpska jela na meniju, kao što su roštilj, đuveč, musaka. Naravno, ugostitelji meni prilagođavaju i drugim gostima iz Rusije i drugih zemalja. Iskusni ugostitelji znaju koliko je to važno i sve rade kako bi što više zaradili i ostavili što bolji utisak. Gosti se ne biraju i svi se isto cene, bez obzira odakle su. Važno je samo da ne prave probleme i to je to", kaže Bekiri. 

Mondo/ Mladen Maoduš albanija letovanje

SLIČNIJI SMO NEGO ŠTO MISLIMO

Kako za MONDO kaže ugostitelj iz Albanije, češći susreti pomogli su mu da shvati da su naša dva naroda sličniji nego što se zapravo misli.

"Imamo sličan mentalitet i ponašanje. Sa jedne strane, važna nam je porodica i tradicionalnost, a sa druge strane mladi su nam moderni i urbani. Generalno, temperamentan smo narod, nismo naročito proračunati, ne gledamo mnogo u budućnost. Nismo naročito srdačani, ali smo iskreni. Kako su mi Srbi rekli, slično se ponašamo u saobraćaju. Zameraju nam samo ono što i mi sami sebi zameramo, a to je neredovno odnošenje smeća na plažama", kaže naš sagovornik. 

STARIJI ZNAJU DA OD TOGA ŽIVE

Kako kaže, nikada nije bilo ozbiljnijih zamerki i najveća neprijatnost koju je čuo od gostiju iz Srbije jeste da su im deca na ulici dobacivala nacionalističke parole, a zatim trčeći pobegla. 

"Ima mladih koji smatraju da treba da brane Albaniju od Srba, ali to je sve na nivou međusobnih priča o kojima čak i ne znaju mnogo, a one se brzo prerastaju. Stariji znaju da im Srbi svojim dolaskom pomažu i donose zaradu kojima oni hrane svoje porodice i nikada od njih nećete čuti nijednu lošu reč", tvrdi Bekiri. 

PITALI SMO GRAĐANE, DA LI BISTE LETOVALI U ALBANIJI I ZAŠTO?

Da podsetimo, u anketi koju je MONDO sproveo, pojedini građani odgovorili su da bi bez problema letovali u Albaniji, dok su drugi rekli da bi radije odabrali druga letovališta

Marina Arsenović (27) iz Beograda kaže za MONDO da nikada ranije nije letovala u Albaniji, ali da uskoro planira da je poseti, jer je čula mnogo pozitivnih iskustva od prijatelja koji su ranije posetili ovu zemlju.

“Svi su rekli da imaju jako lepo more koje je slično Grčkom, da su Albanci dobri ugostitelji i ljubazni domaćini, koji se trude da sve drže na nivou. Ne vidim nijedan razlog zašto, naročito sada kada nije potreban PCR, ne bih letovala, prošla jeftinije. Mislim da su šanse za probleme iste kao na bilo kom drugom mestu. Šansu za neprijatnosti možete da nađete svuda, ako je tražite. S druge strane, Albanija je lepa zemlja, sa divnom prirodom”, kaže Marina za MONDO.

Ipak, Marko Petrović (37) iz Beograda kaže da nije pristalica letovanja u Albaniji, jer smatra da postoji mnogo pristupačnijih letovališta.

“Kada odem na more hoću da budem opušten, a ne da se okrećem i non stop razmišljam da li ću doživeti neku neprijatnu situaciju, smem li da govorim na svom jeziku i slično. Godinama letujem u Grčkoj i ne vidim potrebu da sada promenim. Tamo mi je more najlepše, navikao sam na njihov mentalitet. Ako bi putovao negde drugde, to ne bi bila Albanija, već nega druga, egzotičnija destinacija”, kaže Marko.