Svake godine sve više Srba odluči da letuje u Hrvatskoj, pokazuju zvanični podaci. Osim toga, Srbi koji odluče da odmor provedu u letovalištima kod komšija sve duže ostaju i sve više troše.
Kako naši turisti otkivaju za MONDO, ono što Srbe privlači ka Rovinju, Puli i Makarskoj su lepe plaže i vrhunska usluga koja "drži nivo". Ima i onih koji se žale na paprene cene u marketima, na plažama i restoranima. Nisu retkost ni oni koji još uvek zaobilaze hrvatska letovališta, jer smatraju da se tamo "ne bi osećali bezbedno" kao u Grčkoj ili Crnoj Gori.
SMEŠTAJ PAPREN, ALI ZBOG KORONE CENE SPUŠTAJU CENE
Većina turista iz Srbije odlazi na letovanje u Istru i Dalmaciju, dok su neke od najposećenijih destinacijaRovinj, Pula i Zagreb. Neka od najpopularnijih letovališta su Dubrovnik, Hvar, Makarska rivijera, Krk i Biograd na moru.
Cene smeštaja na hrvatskom primorju su izuzetno visoke, pa tako u Dubrovniku ne možete naći ništa ispod 90 evra ako je apartmanski smeštaj u pitanju, odnosno 190 ako je hotelski smeštaj u pitanju za noćenje u dvokrevetnoj sobi. U Hvaru i Dubrovniku možete pronaći smeštaj već po ceni od 70 evra po noćenju, a hotelski tek od 150. Makarska rivijera takođe drži nivo sa cenama i nema sobe sa kupatilom ispod 80 evra.
Marijana Panajotović iz Pančeva (28) kaže za MONDO da je Hrvatsku posetila prošle godine, dok je trajala pandemija i kaže da cene smeštaja jesu visoke, ali opet, znatno niže nego što je bio slučaj pre korone.
"Muž i ja bili smo smešteni u Opatiji i tamo smo boravili sedam dana, dok smo odatle kolima obilazili Istru, Rovinj i Pulu. Mogu da kažem da smo smeštaj našili povoljno i apartmani koji su koštali 600 evra, izdaju se za 400. Često na licu mesta dobijete popust i mnogo njih je spustilo cene u odnosu na ranije godine. Pritom smo bili u lepom smešaju u samom centru Opatije", kaže Marijana za MONDO.
RUČAK ZA DVOJE OKO 25 EVRA, U MARKETIMA SVE DUPLO SKUPLJE
U Hrvatskim marketima mleko košta oko 100 dinara, hleb isto tako, paket jaja je oko 300 dinara, dok se paradajz i jabuke kreću oko 200 dinara. Za alkoholna pića potrebno je izdvojiti oko 150 dinara za limenku piva ili 600 dinara za flašu vina. Voda u kafićima je 150, a kafa oko 200 dinara.
"Cene u restoranima kreću se oko 25 evra za ručak za dvoje, ako jedete ribu i morske plodove, što je na primorju najčešće. Retko ko može da priušti pun pansion ili da svaki obrok svakog dana jede u restoranima. Zato se većina snabdeva u marketima, koji su povoljnija varijanta, ali su takođe skupi u odnosu na radnje u Srbiji, mogu čak da kažem i duplo", kaže Marijana za MONDO.
KONOBARI SE RASPITUJU ZA RODBINU IZ SRBIJE
U Opatiji nigde nije bilo gužve i do lokalaca smo čuli da je to vrlo neobično, jer je sve inače sve turista, ali je sada zbog korone "desetkovano", kaže naša sagovornica.
"U restoranima mnogo slobodnih mesta, svi nas srdačno dočekuju. Stalno se dešavalo da konobari, prodavci i recepcioneri, kada čuju da smo iz Srbije, kažu da imaju rodbinu recimo u Novom Sadu, da su nedavno bili u Beogradu ili nešto tome slično. Svakako nije kao da ste u inostranstvu, već u nekoj bliskoj zemlji", priča Marijana svoje iskustvo.
MORE ČISTO KAO NA EGZOTIČNIM DESTINACIJAMA
Plaže i more u Hrvatskoj mogu da se porede sa najlepšim plažama na svetskim letovalištima, kaže naša sagovornica.
"Sve zajedno je skuplje nego da letujete na severu Grčke, ali treba videti, jer su plaže i priroda zaista vredni. More je vrhunski čisto, samo što u Opatiji nemate mnogo ležaljki koje nisu hotelske ili su vrlo skupe. Ipak, nama nisu ni bile potrebne, jer nema gužve i na plaži može da se uživa bez ležaljki i suncobrana, ima dosta hlada".
NAJVEĆA MANA - SKUPE PUTARINE
Ono što je mana letovanja u Hrvatskoj jesu putarine, koje su preskupe, kaže Marijana za MONDO.
"Za pola sata vožnje platili smo putarinu 10 evra, na autoputu koji nije bo dovršen. Prtom, ima dosta radova na putevima, pa su takve cene zaista besmislene. Litar goriva košta oko 160 dinara, start u taksiju 320 dinara. Autobuska karta u jednom do Hrvatske varira od 40 do 80 evra zavisno u koje mesto idete", kaže Marijana.
I DALJE IMA ONIH KOJI SE OSEĆAJU NEBEZBEDNO
Stefan Žurić (35) iz Beograda kaže za MONDO da nije letovao u Hrvatskoj jer iz iskustava prijatelja vidi da postoji rizik od različitih neprijatnosti za turiste iz naših krajeva.
"Nisam letovao u Hrvatskoj iako sam smatrao da su generalno negativna iskustva retka. Ipak, prema rečima mojih prijatelja koji su letovali u okolini Splita, Hrvatska nije zemlja koju bi preporučili, a naročito ne za porodično letovanje. U Splitu gotovo da nema srpskih turista, a naročito ne onih koji dolaze sa porodicama. Prosto, postoji rizik od provokacija, naročito ako vozite sa srpskim tablicama ili imate neka vidljiva obeležja države iz koje dolazite. Može da se desi da na plaži ili u gradu čujete muziku koja je uvredljiva ili da doživite da vam oštete automobil. To su stvari koje se ne dešavaju svakome, može da nisu ni česte, ali postoji rizik a ja ne želim da se dovodim u neprijatnu situaciju. Zbog toga bih pre letovao u Grčkoj, dok se sitaucija ne promeni", kaže Stefan Đurić.
Bivši ministar nepropisno parkirao "poršea"! Bahato ga ostavio nasred pešačkog, "pauk" odmah reagovao (Foto)
"Kad je teško, najlepše je u Partizanu!" Ivica Iliev treći put sportski direktor u Humskoj!
Zbog ove objave je Sergej Trifunović uhapšen: Žestoko izvređao hrvatsku policiju, pa dobio zabranu
Boriša Simanić ima novi klub!
Ovo su novi Žika i Milan: Ušli smo na snimanje nove "Žikine dinastije" i zabeležili prve kadrove