NATO je ranije saopštio da je tokom 1999. godine sa čak 1.080 kasetnih bombi gađao 218 koordinata u Srbiji, od kojih se 155 nalaze na Kosovu i Metohiji.
Jedan od najvećih zločina dogodio se na današnji dan pre 22 godine kada je centar Niša gađan kasetnim bombama. Poginulo je 16 ljudi, a 20 ranjeno. Među poginulima je bila i 26-godišnja trudnica. Uglavnom su poginuli ljudi koji su bili u blizini niške pijace.
Tokom 7. maja 1999. u vremenu od 11.30 i 11.40 časova NATO je izvršio napad sa dva kontejnera kasetnih bombi (oko 100-150 bombi po kontejneru) na Niški aerodrom (vojni cilj), koji se nalazi na kraju grada, ali su bombe "promašile" cilj i pale unutar šireg centra grada.
Kasetne bombe razasute su iz dva kontejnera, nošene vetrom, pale su na tri lokacije u centralnom delu grada, koje su od aerodroma udaljene više 5 kilometara.
Kasetnom municijom je pogođena i međugradska autobuska stanica i Tvrđavska pijaca, a bombe su padale i pored zgrade patologije Kliničkog centra, gde je poginulo i povređeno nekoliko ljudi, kao i u Duvaništu. Dan kasnije, 8. maja, bombom velike razorne moći pogođen je i teško oštećen Kameni most u Nišu.
Tadašnji gradonačelnik Niša Zoran Živković izjavio je za Rojters: "Nema nikakvog vojnog cilja unutar kilometra odatle... Kasetne bombe pogodile su pijacu, zgrade u okolini izgledaju kao švajcarski sir... rakete su pogodile patološki centar, parking i okolne zgrade... Video sam mrtvog čoveka koji je nosio torbu sa lukom unutra".
Generalni sekretar NATO-a, Havijer Solana potvrdio je dan kasnije da su avioni alijanse promašili metu.
Prema izvorima iz vojske SAD, kontejner kasetne bombe CBU-87 nije se otvorio iznad cilja nego ubrzo nakon izbacivanja iz aviona, zbog čega je submunicija pala na druge ciljeve unutar grada.
Kasetne bombe je izbacio holandski F-16. Nakon ovog napada Holanđani su prekinuli da koriste kasetne bombe tokom bombardovanja, što nije bio slučaj sa drugim članicama NATO pakta. Avioni britanskog Kraljevskog vazduhoplovstva su i nakon ovog slučaja nastavili da koriste kasetne bombe.
Kasetne bombe na Niš bačene su i 12. maja 1999. godine na naselje Duvanište, pri čemu je ranjeno 11 osoba. Na Niš je tokom 78 dana bombardovanja ukupno bačeno 36 tovara kasetnih bombi.
Opasnost od kasetnih bombi je u tome što jedan broj njih ne eksplodira pri prvom kontaktu, već može da se aktivira godinama kasnije.
(Mondo)
Sa Bolombojem je druga priča! Vojnik Zvezde se vratio, a jedan važan detalj može da "pogura" tim do plej-ofa
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Partizan je u problemu, a postoji samo jedno rešenje: Prvi ispit je pao, vreme je za popravni!
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu