• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

DO LEKARA SVE TEŽE DOLAZIMO, ALI NE TREBA DA PLAĆAMO PRIVATNE PREGLEDE! Profesor Ristić ima rešenje za gužve u bolnicama

Autor Aleksandra Vasić

Da je pravo veme da se u Srbiju vrati sistem porodičnog lekara, nakon što je pandemija "uzdrmala" i poremetila ceo zdravstveni sistem, smatraju poznati lekarski stručnjaci.

 koliko se ceka na lekara i pregled u bolnicama Izvor: YouTube/Screenshot/Kurir/Profimedia

Gužve i redove u lekarskim čekaonicama, poslednjih godinu dana zamenila je potpuna "pustoš". Zbog rizika od zaraze, od početka korone veliki broj zdravstvenih pregleda otkazan, pomeren ili premešten u druge ustanove. Nastala je i velika navala na privatne ustanove, čiji hodnici su mesecima krcati.

Kako pacijenti ne bi imali dupli trošak plaćajući redovno zdravstveno osiguranje i dodatne privatne preglede, naši poznati stručnjaci predlažu izmene u zdravstvenom sistemu Srbije. 

"Ako bi se uveo sistem porodičnog lekara, umesto sadašnjeg sistema izabranog lekara koji je suviše komplikovan, pregledi bi bili brži, efikasniji i jeftiniji za državu i pacijente. Smanjile bi se gužve i čekanje, dok bi pacijenti brže stizali do lekara specijalista", kaže za MONDO profesor MIljko RIstić, kardiolog Instituta za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“.

Možda će vas zanimati

UMESTO ZAKAZIVANJA UNAPRED, DOLAZAK U KUĆNU POSETU

Čekanje i gužve u lekarskim čekaonicama bili su problem pre pandemije, dok su tokom pandemije bolnice i domovi zdravlja promenili sistem rada.

"Broj pacijenata u domovima zdravlja inače je iznad svih kapaciteta i lekari imaju sve manje vremena za preglede. Uz to, sada se pregledi ređe obavljaju zbog kovid sistema. Kada tome dodamo da je često neophodno da se zakazuju, čekaju, da se ide se iz ustanove u ustanovu tačno određenim datumima, vidimo zašto nastaje problem", kaže dr Miljko Ristić. 

STANJE PACIJENTA "U MALOM PRSTU"

Kada bi se uveoporodični lekar, on bi dolazio na kućnu adresu po pozivu, pregledao pacijenta i slao ih u ambulantu kada je to potrebno, kaže naš sagovornik. 

"Na taj način, pregled je kvalitetniji i brže se obavlja. Lekar ima u malom prstu stanje, rizike, prethodne bolesti, operacije, nasledne bolesti, porođaje i slično. To bi bio mnogo temeljniji pregled. Za godinu ili dve, svaki porodični lekar poznaje pacijente, što mu omogućava da prepozna svaki zdravstveni problem na vreme. To je idealan sistem, koji je već uspostavljen u Francuskoj, Belgiji i drugim razvijenim zemljama",tvrdi Miljko Ristić za MONDO. 

JEFTINIJE OD OVOG SISTEMA?

Mnogi lekari tvrde da su nedostaci sistema porodičnog lekara to što je skup, što zahteva veći broj lekara i što je potrebno vreme da bi se uspostavio. 

"Ne bi bilo potrebno mnogo vremena da se novi sistem uspostavi, jer imamo sve što nam je potrebno. Veća ulaganja države nisu potrebna, troškovi bi se refundirali kroz redovno zdravstveno osiguranje. Potrebna je samo jedna ambulanta, sanitet i lekari koji imaju tačno određen broj pacijenta u svakoj opštini", tvrdi MIljko Ristić. 

ODMAH UPUT ZA SPECIJALISTU

Zbog uputa za specijalističke preglede, pacijenti neretko moraju da dolaze u bolnicu i po nekoliko puta, kako bi se pregled zakazao i obavio.

"Proodičnu lekar bi brže ih upućivao kod lekara specijalistu kada je potreban i davao direktan uput. Tako bi se brže obavljali, umesto čekanja na šalterima.Porodični lekar ima i spisak kolega specijalista sa kojima sarađuje i kojima direktno upućuje svog pacijenta, kada bolest prevazilazi njegovo znanje i iskustvo", kaže profesor. 

EFIKASNO I TOKOM KORONE?

Dok traje korona, sistem porodičnog lekara bi takođe imao veliku ulogu, jer bi pacijenti imali kontakt samo sa njim, umesto da sede u punim čekaonicama.

"Rizik za lekara ostao bi isti, ali bi bio značajno smanjen za pacijente. Najugroženije kategorije ne bi mogle lako da pokupe virus u domovima zdravlja. To bi sigurno dovelo do manjeg broja zaraženih, ako dođe do novog talasa. To bi bila ogromna prednost", kaže MIljko Ristić. 

ŠTA KAŽU PROFESORKA DANICA GRUJIČIĆ I MINISTARSTVO ZDRAVLJA?

Profesorka  dr Danica Grujičić takođe je iznela mišljenje da je sistem porodičnog lekara nešto što bi donelo pozitivne promene u zdravstvenom sistemu.

"Lekari opšte prakse u domovima zdravlja znaju mnogo, ali su potpuno neiskorišćeni. Moraju da ispunjavaju norme od 30 pacijenta dnevno, kucaju izveštaje i paze da ne pogreše prilikom unosa šifre. To treba da se promeni. Doktor mora da uđe u kuću pacijenta, da poznaje zdravstvenu istoriju porodice i celokupnu situaciju, uključujući socijalnu", tvrdila je Danica Grujičić pre početka pandemije.

Istovremeno, iz Ministarstva zdravlja odgovorili su da ovo jeste predlog koji se razmatra, ali je potrebno uraditi detaljnu analizu i razradu ideje, kako bi primena u praksi bila što efikasnija. 

Pročitajte još

Komentari 5

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Хахахах

Није ми само јасно, доктори не постижу сада када ми њима идемо на ноге, а са јефинијим системом ће да постижу када иду од куће до куће?

Veki

A pita li neko te lekare koji bi trebali da trckaraju svuda i ulaze u tudje kuce, zaobilaze pustene pse, alkoholisane ukucane, vasljive i memljive prostorije da li zele to da rade? Razmislja li iko u ovoj zemlji o dostojanstvu pacijenata (koji sada na pregled cekaju satima i danima) i lekara koji u najvecoj meri izgaraju od posla, i niko ih ne pita za misljenje kako unaprediti sistem.

Jovan

Uvesti privatnu praksu, naravno na racun fonda i svi zadovoljni...

special image