• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

LAŽU, SIGURNO IMA VIŠE OD 40 STEPENI! Građani često ne veruju meteorolozima, evo kako se zaista meri temperatura 

Autor Tamara Jovanović

Prilikom merenja temperature ona se drastično razlikuje na vrelom asfaltu i u hladu. Evo na koji način stručnjaci dolaze do podataka i da li nas ponekad "varaju".

 vremenska prognoza merenje temperature Izvor: Kurir/Zorana Jevtić

Prethodnih dana bili smo svedoci tropskih temperatra koje su dostizale u nekim krajevima čak do 40 stepeni Celzijusa, a mnogi se pitaju da li je bilo i više kao i na koji način meteorolozi dolaze do podataka.

Direktor RHMZ-a Jugoslav Nikolić objasnio je kako se meri temperatura i kako se obavljaju visinska merena. On je otkrio da se vrednosti pri standardnom merenju temperature u hladu na dva metra visine u letnjim mesecima, u odnosu na one na asfaltu, mogu se razlikovati od deset do 20 stepeni.

Kako kaže, da bi vremenska prognoza bila precizna, obavljaju se i visinska meteorološka merenja. Do tih podataka dolazi se lansiranjem meteoroloških balona.

"Na taj način se dobijaju meteorološki parametri sve do 30 kilometara visine, koji su od strateškog značaja ne samo za prognozu vremena već i za bezbednost vazduhoplova, i za dejstva u cilju smanjenja rizika od grada kao elementarne nepogode.

Možda će vas zanimati

Podaci se kasnije sa prizemnih i visinskih stanica iz zemlji najvećeg dela Severne hemisfere prikupljaju u našem računskom centru i služe za izradu prognoze vremena kao početni uslovi", objašnjava Nikolić.

Što se tiče merenja temperature pri zemlji, ona se meri po određenim standardima i to na isti način u svakoj zemlji kako bi podaci mogli da se upoređuju. Kada je ovako toplo, građani često ne veruju meteorolozima, uvereni su da je temperatura mnogo viša od zvanične.

Nikolić napominje da se temperatura meri u hladu na dva metra visine i to je ona temperatura koja se objavljuje. On ističe da to može znatno da odstupa od temperature na asaltu, ili pri tlu, napominjujući da razlike mogu da budu od 10 do 20 stepeni.

"Prvi podaci stižu u računski centar. Tu se svi podaci i produkti koji naši stručnjaci koriste za izradu kratkoročne, sezonske i dugoročne prognoze vremena. Još preciznija je numerička prognoza. Da bi se unapredila prognoza u čitavoj Jugoistočnoj Evropi, Republički hidrometeorološki zavod inicirao je formiranje takozvanog Konzorcijuma za numerički prognozu ponudivši stručnu pomoć i odgovarajući alat", kaže direktor RHMZ-a.

Juče je merna jedinica u Karađorđevom parku pokazivala 35,8 stepeni, dok je temperatura tamo gde nema zelenila bila i do 40 stepeni.

(MONDO/RTS)

Pročitajte i ovo

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Bane

Bas vam verujem. Izmerite sami, videcete 43 danas u hladu ali ne sme da ide preko 40 zbog vanrednog stanja, zna se...

Marko

@Bane Kako da izmerimo sami? Za relevantno merenje potrebna je travnata površina određenih dimenzija , meteorološka kućica i profesionalni baždareni termometar. Ja to nemam. Ti možda imaš?

dijaspora

Sladjo ,pod hitno Todorovica u studio beogradske hronike ,koristim priliku da vas pozdravim ) da objasni narodu koji je zaboravio sta se ucilo u skoli tj od cega sve zavisi percepcija temperature . narode zivite izmedju betona , zagadjenja i cega ne sve i cudo je da ste takvi kakvi ste. Svako dobro s Bozjom pomoci

special image