Srbija ostaje na "zelenoj listi" zemalja za koje će važiti preporuke Saveta Evrope o slobodnim putovanjima u EU. Nova odluka će važiti i od 15. avgusta. Države članice Evropske unije su imale rok do juče u 18 časova da podnesu primedbe, a kako to niko nije učinio, preporuka da Srbija ostane na listi za neobavezna putovanja, ostaje na snazi do kraja avgusta.
Da podsetimo, 18. juna je Savet Evropske unije uvrstio Srbiju na "zelenu listu", odnosno listu zemalja čiji građani treba da imaju mogućnost neobaveznih putovanja. Ova preporuka je ažurirrana, te su države članice imale mogućnost da odluče o ukidanju ograničenja putovanja građanima Srbije.
Još nakon odluke 18. juna, mnoge zemlje EU otvorile su vrata vakcinisanim putnicima iz naše zemlje, ali i nevakcinisanima koji prilože negativan test na kovid ili pak potvrdu o preležanoj bolesti.
Na osnovu podataka Evropskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti, prvi i osnovni kriterijum da se neka zemlja nađe na "zelenoj listi" jet aj da u poslednjih 14 dana ima manje od 75 zaraženih na 100.000 stanovnika. Bez obzira na pogoršanje epidemijske situacije, Srbija trenutno ima 6,3 obolelih na 100.000 građana.
Savet EU će listu ponovo revidirati krajem avgusta.
Koliko ispunjavamo od sedam ključnih uslova?
Iz Saveta EU više puta je rečeno da nekoliko faktora ulazi u obzir pri odlučivanju o tome da li neka treća zemlja, kao što je Srbija treba da ostane na "zelenoj listi".
Uslovi su sledeći:
- Manje od 75 novih slučajeva kovida 19 na 100.000 stanovnika u poslednjih 14 dana. Srbija trenutno ima 6,3, a da bi imala 75 morala bi da zabeleži broj od 5.200 zaraženih dnevno.
- Stabilan ili opadajući trend novih slučajeva u ovom periodu u odnosu na prethodnih 14 dana.
- Više od 300 testova na 100.000 stanovnika sprovedenih u prethodnih sedam dana, pod uslovom da su podaci dostupni Evropskom centru za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC).
- Ne više od četiri odsto pozitivnih testova u odnosu na sve testove na kovid 19 sprovedene u prethodnih sedam dana. Podaci takođe moraju biti dostpuni Evropskom centru za kontrolu i prevenciju bolesti.
- Priroda virusa prisutnog u nekoj zemlji, posebno je važno da li su otkrivene varijante od interesa ili zabrinutosti.
- Ukupan odgovor zemlje na kovid 19, uzimajući u obzir dostupne informacije, uključujući aspekte kao što su nadzor, praćenje kontakata, obuzdavanje epidemije, lečenje i izveštavanje, kao i pouzdanost informacija i, ako je potrebno, ukupna prosečna ocena regulatornog tela za Međunarodne zdravstvene propise (IHR).
- Uzima se u obzir i napredak u vakcinaciji stanovnika protiv virusa.
Evo koliko obolelih mora da ima Srbija da bi ispala sa liste
Prosečan broj obolelih u poslednje dve nedelje iznosi 436, što znači da Srbija trenutno ima 6,3 obolelih na 100.000 stanovnika, iako se beleži pogoršanje epidemijske situacije.
Prethodnog dana je zabeležen porast novozaraženih, a taj broj je 752, kao i četvoro preminulih. Najavljuje se i da postoji bojazan da bi u narednih par nedelja ovaj broj mogao da postane četvorocifren. Međutim, da bi naša zemlja bila skinuta sa liste potrebno je da ima 5.200 zaraženih dnevno.
Epidemiolog i član Kriznog štaba dr Branislav Tiodorović za pogoršanje situacije krivi činjenicu da se najviše obolelih vraća upravo iz Grčke i Hrvatske. Prema njegovim rečima, porast broja novoobolelih nije iznenađujući imajući u vidu povratak velikog broja srpskih turista iz zemalja u kojima je epidemijska situacija dosta lošija, a u kojima se ne poštuju mere te je potrebna rigoroznija kontrola.
Zbog čega je važno da ostanemo na "zelenoj listi"?
Ovo uključuje mogućnost turističkih putovanja, odnosno putovanja koja ne podrazumevaju stalan boravak u određenoj zemlji ili boravak članova bliske porodice.
Da podsetimo, preporuka Evropske unije mnogim zemljama dala je "vetar u leđa" da olakšaju režim ulaska u svoje zemlje, dok se druge uprkos tome nisu predomislile. Ne treba zaboraviti Italiju, koja je Srbiju tek nedavno stavila na "D" listu, odnosno listu zemalja srednjeg rizika. To znači da je putnicima iz Srbije za ulazak u Italiju potreban negativan PCR ili antigenski test ne stariji od 72 sata, samoizolacija od pet dana i negativan PCR ili antigenski test po završetku samoizolacije. Samoizolaciju mogu da izbegnu oni koji ulaze u zemlju zbog poslovnih razloga pod posebnim bezbednosnim protokolima, kao i oni koji su državljani ili rezidenti država članica EU.
Pozitivan primer je Grčka, koja je otvorila vrata Srbiji i usvojila Digitalni zeleni sertifikat, kao i PCR, i antigenski test. Kipar je takođe prihvatio srpske turiste, kao i Španija. Od zemalja Zapadnog Balkana, Mađarska je kao članica EU dozvolila ulazak građana Srbije, kojima se ne traži ni sertifikat o vakcinaciji, a ni negativan test na koronavirus.
(MONDO/Euronews Srbija)
Hitno se oglasio Košarkaški savez Srbije: Otkriveno koliki je minus, objavljene finansije
"Šta me gledaš glupane jedan": Željko Obradović vikao na tajm-autu, naljutio ga jedan detalj
Zvezdin trener podigao ton pred Barsu: "Neka bude bunkeraš Miloje opet opalio kontru!"
Legija traži da izađe na slobodu! Odslužio 20 godina zatvorske kazne zbog ubistva Zorana Đinđića
Vasilije Micić precrtan u NBA! Novi trener ga odmah otpisao, spakovani koferi za Evropu