• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

KAKO JE POLICAJKA MAJA STRADALA ZBOG KRIPTOVALUTE: Pazite gde držite računar, a ovo su KOBNE greške sa strujom

Autor Tamara Jovanović

Žena iz Beograda preminula je od posledice strujnog udara dok je "rudarila" kriptovalutu. Profesor elektrotehničke škole objasnio je koliko je opasna struja i na šta treba posebno obratiti pažnju da ne dođe do tragedije.

 Zbog čega dolazi do strujnog udara i kako ga izbeći Izvor: Prva TV/Printscreen/Privatna Arhiva

Maja M. poginula je u utorak uveče od strujnog udara na terasi porodičnog stana u beogradskoj opštini Zvezdara. Nesrećnu ženu, koja je bila policajka, ubila je struja dok je nameštala kabl na računarima kojima je "rudarila" kriptovalutu litirijum.

Andrej Čoha profesor elektrotehničke škole "Nikola Tesla" detaljno je objasnio koliko je rukovanje sa tim računarima opasno i na šta treba posebno obratiti pažnju.

"To nisu obični računari, ovde se koriste posebne mašine sa grafičkim karticama visoke rezolucije. Ali opet, moram da kažem, to može da bude opasno jedino ako se radi o ljudskom nemaru", ističe profesor.

Možda će vas zanimati

Kako kaže, jedna mašina troši oko kilovat električne energije, ali da nastaje problem ako stavite tri mašine na istu utičnicu, tada vuče mnogo više struje.

"U tom slučaju morate rasteretiti električnu energiju po fazama u kući. Tako i ovde morate te mašine rasporediti. Sve to mi stavimo na neki produžni kabl i oni to trpe to trenutka kada ne počne da se topi izolacija. Moram napomenuti da je sve to otvoreno kada su u pitanju ove mašine, jer prave ozbiljnu temperaturu koja mora da se hladi", istakao je Čoha.

Na priču da su računari, žene koja je nastradala, bili na terasi, profesor je rekao da to ni u kom slučaju ne sme da se radi. Jer u slučaju da počne da pada kiša, osoba je uzemljena i može da bude problem sa fatalnim posledicama, ako nagazi na kabl.

"Tehnički je najbolje da ne koristite ni produžne kablove. Opasno je kada opteretite jednu utičnicu. Ako se već odlučite da se bavite ovim poslom ili nekim programiranjem, treba nazvati elektičara da vam napravi više utičnica i raspodeli elektičnu energiju. Te prostorije moraju biti ozbiljne jer radite sa ozbiljnim mašinama. Ako već koristite produžni kabl neka bude dobrog kvaliteta i one koji nisu provereni nemojte koristiti", objasnio je profesor Čoha.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Komentari 40

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

milos

Šteta,bila dobra riba.

Chicken Brikey

Prvo kablovi mogu da budu hladni , ledeni ako je kvalitetno napajanje , ako je loše kablovi se tada greju , takodje tu utiče i sam kvalitet kabla i jačina struje ... Sve u svemu ostaje i dalje pitanje , kako ? Zar u trenutku kratkog spoja ne izleti sklopka ? Kada mene drmne struja iskoče u zgradi dve čak i tri ! Sklopka , šuko sklopka i jedna od tri kod samog strujomera u zgradi ! Ili je žena imala slabo srce il se neko igrao pametnjakovica i zabio ekser ili polugu na sklopku ....

Monstruozni kalorifer

Profesor je rekao samo ono što je učio iz knjige, tj suvu teoriju, ali mu je i teorija prepuna rupa. Pre svega, svaka monofazna instalacija može bez problema izdržati struju od 3A, naravno, ukoliko je sama instalacija u dobrom stanju i nije oštećena. Ako uzmemo u obzir da ljudi, usled nedostatka trofaznog priključka, ili nedostupnosti utičnice na željenom mestu, prepravljaju električne šporete na monofaznu struju, gde sama rerna "vuče" 3-4A, plus svaka ringla u proseku 1,5-2A, dolazimo do zaključka da električni šporet na monofaznoj utičnici, uz uključenu rernu i samo jednu ringlu vuče oko 6A struje, i niko sa tim nema problema. Za produžni kabal je apsolutno u pravu, jer se kod Kineza prodaju produžni kablovi sa svega nekoliko licni u provodniku i užasno nekvalitetnim priključcima unutar utičnice. I po razno-raznim tržnim centrima je ista situacija, usled čega dolazi do pregrevanja i topljenja izolacije provodnika i same plastike na produžnom kablu, gde je neizbežan ili strujni udar, ili topljenje same plastike produžnog kabla i kabla potrošača koji je u isti priključen. Držanje na terasi uređaja koji se 24h dnevno ne isključuje, a pritom "jede struju", nema smisla ni komentarisati.

special image